scenariusz-plama.pdf

(114 KB) Pobierz
14
Scenariusze lekcji
2 x 45 min
2x4
Plama
Cele:
Uczeń:
• wyjaśnia termin
plama,
• wymienia narzędzia, którymi można stworzyć plamy,
• wylicza, co można ukazać, używając plam,
• przeprowadza eksperymenty plastyczne,
• wypowiada się na temat twórczości własnej i cudzej,
• aktywnie i świadomie odczytuje dzieła sztuki,
• kształci wrażliwość plastyczną i estetyczną oraz ćwiczy
kreatywne działanie,
• rozwija umiejętności społeczne poprzez pracę w parach,
• tworzy pracę plastyczną, wykorzystując różne techniki.
45 min
45 min
45 m
Faza realizacyjna
1. Osoba wybrana przez nauczyciela czyta na głos tekst
„Czym jest plama w  pracach plastycznych?” ze s. 20
podręcznika. Uczniowie porównują zamieszczone we
fragmencie informacje ze swoimi wcześniejszymi od-
powiedziami. Ochotnik odczytuje wiadomość „Ciekawi
sztuki” ze s. 23 podręcznika.
2. Nauczyciel poleca uczniom przeprowadzić eksperyment
malarski z tworzeniem plam. Każda osoba wybiera, czy
będzie wykonywać ćwiczenie ze s. 20, czy ze s. 21. Część
osób odciska na kartce plamy różnymi narzędziami,
inne zaś po naniesieniu plam na arkusz papieru składa-
ją kartki na pół i dociskają, by odbić ślady. Osoby chęt-
ne fotografują kolejne etapy powstawania prac i efekty.
3. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie wspólnie
z  nauczycielem oceniają prace, dzielą się wrażeniami
i skojarzeniami oraz nadają pracom tytuły. Ochotnicy
gromadzą materiał fotograficzny, aby na następną lek-
cję przygotować prezentację multimedialną.
4. Nauczyciel referuje uczniom treść tekstu „Rodzaje
plam i ich zastosowanie” ze s. 21 podręcznika. Ucznio-
wie porównują swoje spostrzeżenia z  eksperymentu
plastycznego z podanymi wiadomościami.
5. Uczniowie oglądają reprodukcje obrazów ze s. 20 i 22.
Nauczyciel pyta, jakimi rodzajami plam posłużyli się
artyści i  jak to wpłynęło na wygląd dzieł. Następnie
poleca uczniom przeczytać opisy reprodukcji i  porów-
nać obrazy, zwraca uwagę na czas ich powstania oraz
zachęca do indywidualnych wypowiedzi.
6. Nauczyciel poleca uczniom dobrać się w  pary i  prze-
prowadza zabawę plastyczną (ćwiczenie 1. ze s. 23).
Najpierw każda osoba odbija na kartce różnymi przed-
miotami wielobarwne kształty. Można też wykorzysty-
wać sposoby ukazane w podręczniku na s. 21, używać
pędzla i gąbki oraz mieszać farby bezpośrednio na ar-
kuszu. Następnie uczniowie w  parach zamieniają się
kartkami i  zastanawiają się, jakie zwierzę dostrzega-
ją w  plamach, obracając dowolnie arkusze. Następnie
uczniowie dorysowują łapy, ogony i inne szczegóły, tak
aby plamy przypominały wybrane zwierzęta.
7. Po zakończeniu zabawy uczniowie prezentują prace na
forum klasy. Wszyscy wspólnie odgadują, jakie zwie-
rzęta zostały ukazane, określają rodzaje plam oraz
wskazują najciekawsze prace.
Metody:
• metoda aktywizująca: burza mózgów,
• rozmowa nauczająca (pogadanka),
• praca z tekstem,
• praca z materiałem ilustracyjnym,
• działania praktyczne z wykorzystaniem różnych technik.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• podręcznik
Do dzieła! 4
(s. 20–23),
• tablica z magnesami lub tablica korkowa z pinezkami.
Materiały plastyczne:
• przyniesione przez uczniów: kartki z bloku techniczne-
go, kredki, farby i narzędzia plastyczne, gąbka, kawałki
tkanin i gazy, naczynie na wodę, aparat fotograficzny.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, po-
danie tematu lekcji oraz przygotowanie warsztatu
pracy i potrzebnych materiałów.
2. Nauczyciel zapowiada, że celem lekcji będzie wspólne
znalezienie odpowiedzi na pytania: „Czym jest plama
w pracy plastycznej?”, „Jakich rodzajów plam można
użyć?”, „Co przedstawia się za pomocą plam?”.
3. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
• Czym są plamy w obrazach?,
• W jakich przypadkach stosujecie plamy?,
• Jakimi narzędziami można stworzyć plamę?,
• Co można ukazać, używając plam?.
Uczniowie odpowiadają na każde z nich, pracując metodą
burzy mózgów. Najtrafniejsze odpowiedzi nauczyciel no-
tuje na tablicy.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, pytając uczniów o za-
gadnienia wypunktowane w tekście „Czy już wiesz?”.
2. Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie 3. ze s. 23 podręcznika.
Wykonaj zadania 1. i 2. z karty pracy.
Karta pracy
Plama
1
Wykonaj plamy według podanych wskazówek.
Opisz powstałe plamy za pomocą określeń z ramki.
imię i nazwisko
klasa data
mięk­ ie­brze­ i
,
­ostre­brze­ i
,
­jed­ o­i­ ie­ciem­ a
,
­jed­ o­i­ ie­ja­ na
,
­­
k
g
g
n lc
n
n lc
s
o róż­ ych­od­ ie­ iach
,
­o zróż­ i­ o­ a­ ej­po­ ierzch­ i
n
c n
nc w n
w
n
• niewielki przedmiot i kawałek
tkaniny, gęsta farba w kilku
kolorach
• szeroki pędzel, farba w jednym
kolorze rozrzedzona wodą
• gęsta farba w jednym kolorze,
szeroki i wąski pędzel
2
Stwórz różne rodzaje plam. Wykorzystaj zamieszczone wskazówki.
• plamy powstałe w wyniku
pryskania lub kapania
narzędziami plastycznymi,
o zmiennym zagęszczeniu
i różnych wielkościach
• plamy wykonane czarnym
tuszem, o różnych odcieniach
Zgłoś jeśli naruszono regulamin