Odpowiedzi do Testu 1 i 2.docx

(16 KB) Pobierz

WERSJA A.

1. Osobowość odp.C-relacja między id ego a superego.

2. Czynniki leczące w psychoanalizie to –odp. C- uświadomienie nieświadomych myśli i emocji.

3. Mechanizm obronny przeniesienia polaga na: - przeniesieniu silnych nieświadomych emocji, myśli, wyobrażeń na obiekt, który jest bezpieczniejszy niż ten, który je wywołał. Dzięki temu pacjent ponownie w sposób świadomy może przeżyć treści dotychczas wyparte i zrozumieć je oraz rozwiązać.

4. Teoria behawioralno - poznawcza koncentruje się na: odpB - zachowaniach, przekonaniach, schematach poznawyczych.

5. Metoda awersyjna polega na: - oduczeniu określonych zachowań np. picie alkoholu poprzez skojarzenie określonego zachowania z nieprzyjemnym bodźcem, dzięki czemu stopniowo dochodzi do wygaszenia reakcji.

6. Wg Elissa psychoterapia wypływa z: - nieracjonalnych przekonań, które mogą prowadzić do negatywnych emocji.

7. Wg. podejścia behawioralnego zachowanie niedostowawcze odp. B - jest wynikiem interakcji między predyspozycjami osobniczymi człowieka, a jego otoczeniem.

8. Zgodnie z terapią poznawczą zachowanie i reakcje emocjonalne są - odp C - wynikiem społecznego uczenia się.

9. RTZ polega na: - zmianie swoich przekonań na temat otaczającej nas rzeczywistości i ludzi, ponieważ to nie okoliczności wpływają na nasze emocje, ale sposób w jaki je postrzegamy.

10. Jaką metodę stosuje się w celu oddzielenia faktów od przekonań w RTZ. - pozanawczo behawioralny model samopomocy Maxie C. Maultsby.

WERSJA B.

1.Charakter to: odp. A - wyuczony i utrwalony system mechanizmów obronnych.

2. Zachowanie niedostowawcze – odp. B - jest wynikiem interakcji między predyspozycjami osobniczymi człowieka, a jego otoczeniem.

3. Teorie wyjaśniające skuteczność terapii implozywnej to: Wystawianie osoby przeżywającej lęk lub cierpi na fobię na działanie ekstremalne silnego bodźca lękotwórczego. Może być kontakt rzeczywisty lub tylko wyobrażenie. Teoria warunkowania klasycznego – wygaszenie reakcji następuje, gdy dochodzi do kontaktu z bodźcem warunkowym i jednocześnie nie pojawia się bodziec bezwarunkowy.

4. Celem terapii humanistyczno - egzystencjonalnej jest - odpC - zmiana sensu życia przez wzrost samoakceptacji, zrozumienia i akceptacji innych.

5. Głównym założeniem terapii systemowej jest:  Rodzina jako system w którym występują podsystemy. W ramach każdego z nich ustalone są granice i reguły funkcjonowania i komunikowania się (często są to kopie zachowań z domów rodzinnych). Czasem powstają trudności z wypracowaniem tych zasad w rodzinie i dlatego, aby rodzina funkcjonowała prawidłowo,  trzeba  dokonać zmiany jej struktury, sposobów rozwiązywania problemów oraz reakcji emocjonalnych

6.RTZ polega na – zmianie swoich przekonań na temat otaczającej nas rzeczywistości i ludzi, ponieważ to nie okoliczności wpływają na nasze emocje, ale sposób w jaki je postrzegamy.

7.Systematyczna desentyzacja oznacza –tzw. Systematyczne odczulanie -  wyeliminowanie lęku poprzez zastąpienie go stanem relaksu. Lęk i relaksacja są zjawiskami przeciwstawnymi, więc nie mogą występować jednocześnie.

8.Niepokój – to stan emocjonalny charakteryzujący się brakiem poczucia bezpieczeństwa.

9. Wg Elissa psychoterapia wypływa z: - nieracjonalnych przekonań, które mogą prowadzić do negatywnych emocji.

10. W terapii humanistyczno-egzystencjalnej zaburzenia traktowane są jako – odp. C – deficyt rozwoju osobowości, będący następstwem niezaspokojenia ważnych potrzeb.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin