dowódca baterii szkolnej
mjr Zbigniew KALBARCZYK
PLAN – KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z obrony przed bronią masowego rażenia
z żołnierzami baterii szkolnej OSP w dniu 11.02.2016 r.
I. TEMAT 5: Działanie żołnierza w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń.
II. CELE ZAJĘĆ:
- Uczyć:
- rozpoznawania treści sygnałów uprzedzenia o zagrożeniu uderzeniami BMR i skażeniach oraz sygnały alarmu o skażeniach podawanych różnymi
sposobami;
- zachowania się po ogłoszeniu sygnału o zagrożeniu skażeniami w terenie odkrytym, w wozie bojowym, w polowych obiektach fortyfikacyjnych i budynkach;
- ogłaszać sygnały alarmu o skażeniach sposobami dźwiękowymi
i wizualnymi (syreną, gongiem, głosem, klaksonem, znakami
ostrzegawczymi);
- rozpoznawania znaków ostrzegawczych do oznakowania rejonów skażonych chemicznie, biologicznie i promieniotwórczo w dzień i w nocy;
- oznaczania rejonów skażonych chemicznie, biologicznie promieniotwórczo w dzień i w nocy;
- oznaczania rejonów skażonych chemicznie, biologicznie i promieniotwórczo w dzień i w nocy.
III. FORMA: zajęcia praktyczne.
IV. CZAS: 3 x 45 min.
V. MIEJSCE: Plac szkolenia OPBMR.
VI. ZAGADNIENIA:
1.Sygnały alarmu oraz uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami. Zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu alarmu w różnych sytuacjach.
2. Przeznaczenie i rodzaje znaków do oznakowania rejonów skażonych, oraz zasady wskazania rejonów skażonych w dzień i w nocy.
3. Wykonywanie podstawowych norm szkolno- bojowych:
-nr 7 nakładanie maski przeciwgazowej;
-nr 8 nakładanie etatowej odzieży ochronnej oraz maski
przeciwgazowej.
VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
- 3 dni przed zajęciami przedstawić dowódcy kompanii konspekt do zatwierdzenia;
- zapoznać się z tematem, celami, literaturą i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
- dbać o porządek i dyscyplinę w trakcie zajęć;
- po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzać stopień jego opanowania;
- zajęcia rozpocząć i zakończyć komendą „ do przejrzenia broń”;
- w zajęciach eksponować inicjatywę i samodzielną pracę słuchaczy.
VIII. LITERATURA.
- Podręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych - DWLąd 26/2000;
- Obrona przed BMR w operacjach połączonych DD /3.8 - Chem 396/ 2004
- Obrona pododdziałów przed BMR w działaniach bojowych (pluton, kompania, batalion )- Chem 277/ 78;
- Instrukcja o szkoleniu z obrony przed bronią masowego rażenia w Siłach Zbrojnych RP” - Chem 397/ 2006;
- „Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” – Szkol. 866/2013;
- „Instrukcja o działalności szkoleniowo – metodycznej” – Szkol. 816/2009.
‒ Broń na stan
‒ Hełm na stan
‒ Oporządzenie na stan
‒ Maski MP-4 na stan
‒ OP-1 na stan
‒ Chorągiewki sygnalizacyjne 2 szt.
X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 10 min.
Prowadzę osobiście.
II.
PN-3
ZAGADNIENIE Wykonywanie podstawowych norm szkolno- bojowych:
- nr 7 nakładanie maski przeciwgazowej;
- nr 8 nakładanie etatowej odzieży ochronnej oraz maski
CZAS: 20 min.
MIEJSCE : Las Okrągły.
PROWADZĄCY: dowódca plutonu.
III. CZĘŚĆ GŁÓWNA - 120 min.
PN - 2
ZAGADNIENIE : Przeznaczenie i rodzaje znaków do oznakowania rejonów skażonych, oraz zasady wskazania rejonów skażonych w dzień i w nocy.
CZAS: 50 min.
PROWADZĄCY: dowódca drużyny.
PN - 1
ZAGADNIENIE : Sygnały alarmu oraz uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami. Zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu alarmu w różnych sytuacjach.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA - czas 5 min.
Nakazuję:
- w czasie trwania zajęć wykonywać tylko te czynności, które zostały zlecone przez osoby funkcyjne zajęć lub wynikają z treści otrzymanego zadania;
- wszystkie czynności wykonywać szybko, sprawnie, lecz z zachowaniem środków ostrożności przewidując następstwa swego działania lub zaniechania działania;
- nie podnosić i dotykać przedmiotów niewiadomego pochodzenia mogących spowodować zagrożenie życia, fakt ich znalezienia meldować natychmiast kierownikowi zajęć (instruktorowi);
- każdorazowo meldować o wszelkich urazach, kontuzjach oraz uszkodzeniach broni i sprzętu;
- nie pozostawiać bez opieki broni i oporządzenia.
XII. INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
XIII. WPROWADZENIE W SYTACJĘ TAKTYCZNĄ:
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (10 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
− przyjęcie meldunku;
− sprawdzenie obecności;
− zadanie pytań kontrolnych;
− podanie tematu, celu zajęć i zagadnień;
− omówienie organizacji zajęć;
− omówienie warunków bezpieczeństwa.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (120 min.)
Lp.
ZAGADNIENIAI CZAS
CZYNNOŚCI
KIEROWNIKA
ĆWICZĄCYCH
DOWÓDCÓW
lewaPnaP