SERE T-5.doc

(74 KB) Pobierz
TAKTYKA T-2
Poznań, dnia 26.01.2015r.
              ZATWIERDZAM

 

dowódca 3 kompani szkolnej OSP

                    

        kpt. Krzysztof CYDZIK

 

 

PLAN – KONSPEKT

 

do przeprowadzenia zajęć z SERE

z 31,32 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 31.01.2015r.

 

 

I. TEMAT 5: Odzyskiwanie personelu.

 

II.             CELE ZAJĘĆ:

          Zapoznać:

        z podstawowymi zasadami, metodami i technikami ustalania położenia i nawigacji w terenie;

        ze sposobami sygnalizacji swojego położenia za pomocą środków podręcznych;

        ze sposobami zachowania się izolowanego personelu oraz jego identyfikacji podczas akcji odzyskania.

 

III.          FORMA: zajęcia teoretyczne.

 

IV.         CZAS: 2 x 45 min.

 

V.            MIEJSCE: blok 22 sala 210.

 

VI.         ZAGADNIENIA:

1.   Podstawowe sposoby określania swego położenia.

2.   Sposoby sygnalizacji swego położenia z wykorzystaniem podręcznych środków.

3.   Współdziałanie izolowanego z elementami systemu odzyskiwania personelu.

4.   Zachowanie się izolowanego w trakcie jego uwalniania.

5.   Sposoby identyfikacji izolowanego personelu.

 

VII.       WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

     3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;

     zajęcia prowadzić w oparciu o prezentację multimedialną;

     odpowiednio wcześniej pobrać rzutnik multimedialny oraz klucze do sali wykładowej;

     dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;

     przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;

     po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;

     dokonać podsumowania i oceny zajęć.

 

VIII.     LITERATURA:

     „SERE – Poziom A”, CSWLąd . wewn. 66/2011;

     „Podręcznik przetrwania dla Sił Specjalnych”, Chris McNab. wyd. Bellona;

     „Metody działania elitarnych jednostek wybranych państw świata”, Combat – Cacuft L;

     „Survival techniki  przetrwania”, Aleksander Stilwell, wyd. Bellona;

     „Odzyskiwanie Izolowanego Personelu” DD/3.3.9;

     „Szkoła przetrwania” , kultowy poradnik survivalowy, Bear Grylls;

     „Kurs DVD Survival Sztuka przetrwania”;

     „Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” – Szkol. 886/2013;

     „Instrukcja o działalności szkoleniowo – metodycznej” – Szkol. 816/2009.

 

IX.         ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO – TECHNICZNE:

1.   Laptop                                                                      - 1szt.

2.   rzutnik multimedialny                                          - 1szt.

 

X.            ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

     wykład informacyjny dla całości plutonu

 

XI.                WARUNKI  BEZPIECZEŃSTWA: 

      Kategorycznie zabraniam:

     oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i  zgody prowadzącego zajęcia.

 

XII.  INNE (DODATKOWE):

Nie dotyczy.

 

XIII.     WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:      

Nie dotyczy.

 

XIV.         PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)

Rozpoczęcie zajęć:

               przyjęcie meldunku;

               sprawdzenie obecności;

               pytanie kontrolne;

               podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień;

               zadanie pytań sprawdzających z poprzednich zajęć:

1.     Jakie znasz sposoby maskowania?;

2.     Jak należy chodzić żeby nie być słyszalnym?;

Należy stawiać na ziemi najpierw piętę, a potem stopniowo opuszczać całą stopę, aż do palców;

3.     Jak należy chodzić po twardym i skalistym gruncie żeby nie być słyszalnym:

Należy na takiej nawierzchni najpierw postawić palce, upewniając się że znaleźliśmy solidne oparcie dla stopy - tak by nie poruszały się jakieś kamyki - i w tedy ostrożnie opuszczamy piętę.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)

 

ZAGADNIENIE 1- (20 min.)

Podstawowe sposoby określania swego położenia;

-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.

 

ZAGADNIENIE 2- (20 min.)

Sposoby sygnalizacji swego położenia z wykorzystaniem podręcznych środków;

-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.

 

ZAGADNIENIE 3- (15 min.)

Współdziałanie izolowanego z elementami systemu odzyskiwania personelu;

-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.

 

ZAGADNIENIE 4- (10 min.)

Zachowanie się izolowanego personelu w trakcie jego uwalniania;

-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.

 

ZAGADNIENIE 5- (10 min.)

Sposoby identyfikacji izolowanego personelu.

-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA (10 min.):

Zakończenie zajęć:

            zadaję pytania kontrolne;

            omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;

            postawienie zadań na naukę własną;

           

OPRACOWAŁ

 

dowódca 2 plutonu

 

mł.chor. Jarosław SAWICKI

 

                                                                                  

 

            wystawiam oceny końcowe z przedmiotu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin