Całowanie w Rękę.doc

(138 KB) Pobierz
O Królu Stasiu, czyli Jak Nie Popełniać Stale Tego Samego Błędu

Całowanie w Rękę

Damian Adam Romuald Marks

http://www.psychologiakobiety.pl/wp-content/uploads/2013/02/307496_352114648238148_981747468_n.jpg

Na próżno szukać na świecie gestu, który by tak odróżniał mężczyzn z Polski jak właśnie całowanie w rękę. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z mrocznych czasów średniowiecza, gdy to rycerz oddawał po przez pocałunek cześć swojemu suwerenowi, lecz niemalże od razu gest ten został przeniesiony na kobiety, które od zawsze były traktowane z należytym szacunkiem. Niestety od dość dawna, coraz to mocniej następuje rozprężenie obyczajów na świecie i gest ten ostał się już w nielicznych krajach, w tym w Polsce, z czego możemy być dumni. Wyróżnia nas on na tle innych państw i zdecydowanie powinniśmy dalej hołdować naszym paniom w ten sposób. Jest to jedna z przyczyn, przez którą Polacy są uważani za dżentelmenów i szarmantów w niemal całej Europie. Lecz jeśli zwyczaj ma przetrwać musimy wiedzieć jak go należycie wykonywać, aby nie popełnić faux pas w towarzystwie.

 

Jest niesłychane jak bardzo gest ten można oszpecić i jakich karygodnych sytuacji byłem świadkiem. Nieraz widzę jak ktoś składający ten pocałunek wyrywa rękę madame do swojej twarzy, nie zwracając uwagi, nie daj Boże, że na przykład dzieli ich spora różnica wzrostu. Innym fatalnym zwyczajem jest wykonywanie tego powitania w pośpiechu i bez szacunku dla kobiety, który jest esencją tego gestu. Lecz najgorszym widowiskiem, jakie dano mi zobaczyć ostatnimi czasy była sytuacja, gdy najpewniej nieumyślnie jakiś „dżentelmen” nie dość, że obślinił rękę swojej towarzyszce do jeszcze przykleił się do jej ręki również nosem. Jest to niewybaczalne, ale mam jednak nadzieję, że od takich sytuacji nie muszę nikogo wystrzegać.
Natomiast zacznijmy od początku. Najpierw warto wiedzieć w jakich sytuacjach ów gest jest na miejscu. Przede wszystkim w rękę całujemy jedynie w pomieszczeniach. Nigdy na dworze! Będąc pod gołym niebem wystarczy zdjąć nakrycie głowy i delikatnie ukłonić się nie zapominając o uśmiechu, taki gest jest jak najbardziej na miejscu i zapewniam, że będzie mile widziany. Druga istotna kwestia to fakt, że mężczyzna nigdy nie powinien się witać pierwszy z damą i nie ma tu nic zdrożnego, gdyż jakaś pani mogłaby sobie nie życzyć naszego towarzystwa, a nam nie wypada nagabywać. Gdy już madame zechce się z nami przywitać ważne jest wyczucie, gdyż nie wszyscy życzą sobie tak szarmanckiego gestu. Gdy pani podnosi dłoń wierzchem do góry jest to dobry sygnał do pocałunku, lecz jak trzyma rękę nisko, poziomo i do tego sztywno to, wiedz że coś się dzieje nie tak.

 

Co do samego pocałunku, nigdy nie powinien się on odbywać w pośpiechu, czy tak w tak zwanym przelocie. To znaczy, na przykład siedząc na widowni całować rękę pani nad jakimś innym indywiduum, jak nie raz przytrafiło się wielce czcigodnemu Jarosławowi Kaczyńskiemu w sejmie. Powinno się stanąć na wprost damy delikatnie ująć dłoń i zamiast nazbyt podnosić ją do góry, schylić się i wykonać markowany pocałunek. Ważnym jest, aby nie dotknąć ustami ręki osoby witanej, chyba że ma rękawiczki, co nie jest niezgodne z savoir vivre’m. Pocałunek w gołą dłoń mógłby świadczyć o pewnej zażyłości, co do której pani mogłaby mieć wątpliwości. Należy również pamiętać, aby nie omieszkać w podobny sposób przywitać resztę dam w otoczeniu, zaczynając od seniorki. Nietaktem by było pocałować jedynie damę, której staramy się przypodobać, a reszcie rzucić jedyne „cześć”. Byłoby to już jednoznaczne z pewnego rodzaju flirtem, który w przypadku dżentelmena nie powinien być aż tak oczywisty.

 

Na koniec pragnę dodać w ramach ciekawostki, że gest ten może być również stosowany wobec seniora domu na imprezie rodzinnej. W tej konkretnie sytuacji, senior powinien być powitany jako pierwszy, lecz jest to już nawet jak na mnie wyjątkowa ekstrawagancja, ale jak najbardziej zgodna z polską tradycją. Tak więc, życzę wszystkim czytelnikom pewności siebie, gdyż ani razu jeszcze nie napotkałem damy, która by odebrała ten gest negatywnie, wręcz przeciwnie, zawsze był bardzo pozytywnie interpretowany.

 

 

Źródło: https://terazbedziebylo.wordpress.com/2015/04/13/calowanie-w-reke/

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin