Ocet z pigwy lub piwowca.docx

(176 KB) Pobierz

Ocet z pigwy lub piwowca

Przez

 Wagabunda

 -

19 listopada 2018

C:\Documents and Settings\user\Pulpit\pigwa-2-696x461.jpgOcet z pigwy

Ocet z pigwy lub pigwowca zachowuje wszystkie składniki owoców, wzmocnione dzięki fermentacji. Ocet z pigwy jest aromatycznym dodatkiem do potraw i sosów typu “winegret”.

C:\Documents and Settings\user\Pulpit\pigwa-3.jpg

Jeden z rodzajów octu

Ocet w pigwy robię pierwszy raz w tym roku, więc i dla mnie to mały eksperyment. Ale skoro octy z wiśni, agrestu czy śliwek okazały się tak rewelacyjne, to nie ma żadnego powodu, aby pigwa nie dołączyła do tego zacnego grona.

W artykule podałam trzy rodzaje składników, z jakich przygotowałam mój ocet. Sama jestem ciekawa, który okaże się najlepszy. Ania, u której próbowałam octu z pigwy i od której otrzymałam przepis, robi bez dodatku jabłek, ale mówiła mi, że kiedyś próbowała z jabłkami i też był smaczny.

Przekonam się za kilka tygodni, który z nich na stałe zagości w mojej kuchni.  A póki co trzy słoje z zaczątkiem octu fermentują.

I jeszcze jedna ważna informacja. Matka octowa lub niewielka ilość sprawdzonego octu dodana do naszego zaczątku na ocet przyśpieszy jego fermentację. Nie dodając tych “przyśpieszaczy” fermentacja i tak się odbędzie, tylko będzie przebiegała nieco dłużej i mniej burzliwie.

Do każdego z tych przepisów można dodać miód zamiast octu. Dodałam miód do wersji z pokrojonymi jabłkami.

Dopisek: zauważyłam, że fermentacja najszybciej rozpoczęła się w wersji z pigwą przemrożoną, pomimo takich samych ilości składników i matki zaczynowej, jak w pozostałych rodzajach.

Przepis na: Ocet  z pigwy lub pigwowca

Składniki : Ocet  z pigwy lub pigwowca 

·      1 kg owoców pigwy lub pigwowca

·      4 kopiaste łyżki cukru zwykłego, trzcinowego lub brzozowego

·      1,5 litra wody nie chlorowanej

·      matka octowa lub kilka łyżek jakiegokolwiek octu owocowego domowej roboty lub – naprawdę – ekologicznego – bardzo wskazane, ale nie obowiązkowe

Składniki : Ocet  z pigwy lub pigwowca z sokiem z jabłek

·      1 kg owoców pigwy lub pigwowca

·      2 kopiaste łyżki cukru zwykłego, trzcinowego lub brzozowego

·      dwie szklanki soku z z jabłek – świeżo wyciśnięty

·      1,2 litra wody nie chlorowanej

·      matka octowa lub kilka łyżek jakiegokolwiek octu owocowego domowej roboty lub – naprawdę – ekologicznego – bardzo wskazane, ale nie obowiązkowe

Składniki : Ocet  z pigwy lub pigwowca z jabłkami

·      1 kg owoców pigwy lub pigwowca

·      4 kopiaste łyżki cukru zwykłego, trzcinowego lub brzozowego

·      3 – 4 jabłka pokrojone na kawałki

·      1,5 litr wody nie chlorowanej

·      matka octowa lub kilka łyżek jakiegokolwiek octu owocowego domowej roboty lub – naprawdę – ekologicznego – bardzo wskazane, ale nie obowiązkowe

Przygotowanie : Ocet  z pigwy lub pigwowca

1.   Owoce pigwy bardzo dokładnie umyć – koniecznie należy zdjąć “powłoczkę” pokrywającą skórkę. Pigwowiec, jeśli pochodzi z czystych regionów, zostawić bez mycia, tylko usunąć ogonek i tzw. muszkę (pozostałość po kwiatku).

2.   Usunąć gniazda nasienne lub zostawić. Tutaj są dwie szkoły. Pierwsza mówi, że bez gniazd nasiennych bowiem zawierają one – bardzo niewielkie co prawda ilości amigdaliny ( substancji, z której powstaje cyjanowodór), która co prawda przy małych ilościach nie jest niebezpieczna dla życia, ale u wrażliwych osób może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z drugiej strony, uważa się, że amigdalina – zwana witaminą B17 – ma znaczące działanie w w leczeniu nowotworów. Usuwam nasiona z owoców pigwy.

3.   Owoce pigwy/pigwowca pokroić na kawałki lub rozdrobnić blenderem.

4.   Przygotować słój.

5.   Do słoja wrzucić pigwę lub pigwowiec, dodać cukier i pozostałe składniki ( według poszczególnych przepisów), zalać wodą i dodać matkę octową lub ocet owocowy ( o ile posiadamy takowe). Słój przykryć ręcznikiem papierowym lub bawełnianą szmatką i zabezpieczyć gumką, żeby materiał nie zsuwał się. Ta ochrona jest konieczna, aby do środka nie dostawały się muszki – owocówki, a jednocześnie dochodziło powietrze.

6.   Słój z octem zostawić w ciepłym miejscu na około dwa tygodnie, kiedy przebiega pierwsza fermentacja. W tym czasie dobrze jest przemieszać ocet – chociaż raz dziennie – napowietrzając go.

7.   Kiedy zaczyna się tworzyć na powierzchni naturalny film ( taki jakby kożuch) zaprzestajemy mieszania i słój z octem można  przenieść w nieco chłodniejsze miejsce na około 6 tygodni.

8.   Po tym czasie ocet można przecedzić, owoce dokładnie odsączyć – ja przepuszczam je przez wyciskarkę do owoców – i gotowy ocet przelać do butelek.

9.   Aby ocet był klarowny, należy przefiltrować go przez papier kuchenny, a jeszcze lepiej przez papierowy filtr do zaparzania kawy.

Wskazówki:

·      Pigwa powinna być dość mocno rozdrobniona, w przeciwnym razie woda nie przykryje owoców.

·      Słoje, w których będziemy przygotowywać ocet z pigwy lub pigwowca muszą być wyparzone, aby pozbawić je ewentualnej pleśni. Najprostszą metodą jest wyparzenie wrzątkiem, ale można to także uczynić innym sposobem, który znajdziesz gdy klikniesz  Jak przygotować słoje do zaprawy.

Ocet to jeden z kilku produktów, które możemy przygotować. W innych artykułach na stronie, znajdziesz następujące propozycję z pigwą lub pigwowcem w roli głównej:

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin