poradnik dobrego prezentera.txt

(8 KB) Pobierz
Jeżeli czytasz ten poradnik to znaczy, że chcesz zostać prezenterem radiowym. Mam nadzieje, że jeste osobš otwartš i pełnš pozytywnej energii posiadasz ciepły (miły dla ucha) głos. No i oczywicie masz ukończone te 16 lat. Jeżeli spełniasz powyższe wymagania to bardzo dobrze, jeżeli nie to radziłbym się dobrze zastanowić nad dalszš karierš radiowš. 

Przejdmy, zatem do meritum: podstawowš rzeczš wymaganš od internetowego prezentera radiowego jest obsługa Shoutcasta. 

Potrzebne sš: Winamp <http://www.winamp.com/player/> w wersji 2.9x lub wyższej, albo w wersji 5.xx, plugin DSP Shoutcast <http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml> i podłšczony działajšcy mikrofon. 

Kolejnš ważnš sprawš przy nadawaniu jest moc obliczeniowa twojego komputera. Z dowiadczenia wiem, że przy procesorze z zegarem taktowanym mniej niż 600mhz potrafi pojawiać się co takiego jak przycinanie odtwarzanej muzyki. Nie jest to zbyt przyjemne dla ucha. Dlatego lepiej wczeniej protestować możliwoci swojego komputera na jakim próbnym serwerze. Ważne jest również, aby twoje łšcze zapewniało, co najmniej 64kb/s wyjcia na wiat, czyli tzw. uploadu. 

Kolejna rzecz to mikrofon, nie powinien to być to jaki tandetny dodawany gratis do gazety, ale nie musi też być profesjonalny nikt nie będzie wymagać do nadawania w jakoci 40kbps mikrofonu SHURE. Wystarczy najprostszy model mikrofonu za ok. 20-30zł. Co do karty dwiękowej to, jeżeli nie wymagasz jaki specjalnych efektów, takich jak reverb czy chorus podczas swojej audycji (takie efekty zapewniajš karty SB od modelu LIVE, dzięki nim możliwe jest nałożenie efektu w czasie rzeczywistym na wybrane ródło dwięku) to wystarczy najprostsza zintegrowana karta muzyczna taka jak AC97. 

Zanim zaczniesz swojš audycje musisz się do niej odpowiednio przygotować. Zawczasu ułóż sobie playliste i utwory, które odrzuciłe pozostaw w jednym folderze będzie łatwiej odszukać konkretny kawałek, jeżeli kto go zamówi. Zanim zaczniesz nadawać posprawdzaj także ustawienie, shoutcasta, przetestuj mikrofon, upewnij się, że wszystko jest tak jak być powinno. Zmień sobie nazwę audycji itp. Zaopatrz się w wodę mineralna - podczas audycji naprawdę potrafi zaschnšć w gardle. Upewnij się również, że nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Chyba nic nie wkurza bardziej jak siostra, która cišgle co od nas chce, albo pies, który domaga się wyjcia na spacer. Kiedy wszystko jest już przygotowane możemy zaczšć nadawanie. 

Audycje warto zaczšć witajšc się ze słuchaczami i przedstawiajš im mniej więcej to, co będzie się grało. Czyli np. Witam wszystkich słuchaczy minęła godzina 22 wita was DJ Czesław w swojej audycji. Dzisiaj na antenie usłyszycie najlepsze klubowe kawałki ostatnich lat. Pamiętajcie, że na każde nasze wejcie trzeba mieć pomysł, który wczeniej należy przemyleć, trzeba również starać się mówić płynnie i zrozumiale. Podczas samej audycji unikajcie jak ognia powtórzeń, nadużywanie jednego wyrazu bardzo ujemnie wpływa na naszš audycje, trzeba stale powiększać swój zasób słów (w tym celu można zaopatrzyć się w słownik synonimów). Jeżeli zapowiadasz jaki utwór to staraj się to zrobić za każdym razem inaczej - sposobów jest wiele wszystko zależy od twojej inwencji twórczej. 

Pozdrowienia to nie odłšczny element każdego radia internetowego. Pamiętaj, że czytajšc je musisz wyczuć intencje osoby, która je wysłała. Pozdrowienia takie jak: Dla kochanego skarbeńka przesyła Krysia - kocham Cię i zawsze będę przeczytaj czule a inne np. pozdrowienia dla rolników z małopolski przesyła Franek przeczytaj z lekkš nutkš sarkazmu - w końcu wiadomo, że kto robi sobie żarty. Pozdrowienia powinny być czytane płynnie - bez zawahań, dlatego warto wczeniej je szybko przeczytać w mylach, a dopiero potem na antenie. Należy pamiętać, aby nigdy nie wdawać się w dyskusje ze słuchaczami, bo ani im ani nam nie wychodzi to na dobre. 
Jeżeli kto notorycznie wysyła pozdrowienia, które nas denerwujš to najlepiej nie zwracać na nie uwagi a jeżeli istnieje możliwoć to można zablokować IP takiej osoby. Prowadzšc audycje zawsze pojawiajš się głupie (najczęciej takie) pozdrowienia, dlatego warto mieć zawsze jakš szybkš ripostę na tego typu wybryki - ostudzi to zapał innych osób do wysyłania podobnych treci. 

Należy pamiętać, że słuchacz zawsze stoi na pierwszy miejscu, w końcu nie chcemy nadawać sami dla siebie. Dlatego trzeba się o niego troszczyć. 
Jeżeli słuchacz zamawia jaki utwór, i niema przeciwwskazań, aby pucić ten konkretny kawałek, powinnimy spełnić jego probę. Jeżeli słuchacz zamówił kawałek, którego nie posiadamy należy powiedzieć, wprost że go nie mamy, i spytać czy nie chciałby zamówić czego innego albo zaproponować, aby wysłał nam to, co chce usłyszeć. Zapewnijmy, że pucimy to na następnej audycji (prawdopodobnie taki słuchacz powróci, aby sprawdzić czy dotrzymalimy słowa). 

Aby wzbogacić nasz czas antenowy można zorganizować jaki mały konkursik (obowišzkowo musi być nagroda, nie koniecznie rzeczowa), zapytać, co słuchacze sšdzš o , lub po prostu zadać jakie pytanie odnonie granego w danej chwili utworu np. ciekawe czy zgadniecie, z jakiego filmu jest to piosenka? 
Podczas audycji powinnimy zachęcać słuchacza do czynnego udziału w życiu radia (wejcie na czat, reklamowanie naszej stacji u znajomych, wysyłanie pozdrowień itp.) należy jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem! Nie wolno szantażować słuchacza: np., Jeżeli będzie jeszcze parę osób to puszczę utwór XXX takie postępowanie może zrazić do nas wiele ludzi. 

Stały słuchacz to skarb, dlatego jeżeli widzimy w pozdrowieniach znajomy nick warto zaznaczyć, że jest to osoba nam znana takie postępowanie przywišzuje słuchacza do audycji no i oczywicie do całego radia. 

Jeżeli się pomylilimy (le przeczytalimy, nick, pucilimy nie ten utwór) musimy przyznać się do błędu warto też skwitować takš sytuację dowcipem, ale należy naprawić to, co się zepsuło i dołożyć starań, aby się nie powtórzyło - człowiek to w końcu istota omylna. 
Równie ważny, jeżeli nie najważniejszy jest charakterystyczny styl prowadzenia audycji - nie starajcie się jednak kreować go na siłę to przyjdzie samo oczywicie z czasem. Chyba to, co powiedziałem było oczywiste i oczywicie się zemnš zgodzicie, bo ja oczywicie mam rację. To, co sekundę temu przeczytalicie było celowe - abycie zobaczyli jak to jest, kiedy dane słowo powtarza się zbyt często, dlatego powtarzam unikajcie powtórzeń. W radiu nic nie jest oczywiste to my je kreujemy, jeżeli my jestemy przewidywalni to tak samo nasza audycja. 

W radiu nic nie liczy się tak jak dobra dykcja, w końcu słuchacz musi zrozumieć to, co do niego mówimy. Aby poprawić naszš dykcje warto od czasu do czasu jš poćwiczyć w tym celu spróbujcie przeczytać poniższe zdania: 

Wyrewolwerowany kaloryfer 

Szedł Sasza suchš szosš 

No to cóż, że ze Szwecji? 

Wyindywidualizować się z rozentuzjazmowanego tłumu 

Chrzšszcz ze szczeżujš szczerze wrzeszczšc się szczerzš 

Czcigodnym czcicielom czystoci w Pszczynie szeleszczš pszczoły w bluszczu 

Trzeszczš trzewiki po szosach suszonych, szemrz rzesz rzeżucho w tłuszczu 

Wystrzałowe trzpiotki wstrzšnięte szczebiocš szczególnie o szczęciu w życiu 

Wycigowa wycigówka wycignęłš wycigowš wycigówkę


Tego typu zdania często mogš pojawiać się w pozdrowieniach, przecież nic nie bawi słuchacza bardziej jak prezenter, który nie potrafi prawidłowo wymówić pozdrowień. 
Równie ważnš sprawš w życiu prezentera jest kontakt ze słuchaczami poza antenš. Na pewno zdarzy się wam, że kto będzie chciał jakš piosenkę czy tytuł utworu lub po prostu będzie chciał porozmawiać. Doskonale wiem, że takie nieustanne rozmowy o niczym sš irytujšce, ale mimo wszystko starajcie się być uprzejmi w końcu to nasi słuchacze. Pamiętajcie, że w kontakcie ze słuchaczem to my musimy pokazać klasę. 

Jeżeli grasz w jakim radiu i masz swojš stała audycję, warto postarać się o jingiel reklamowy. Jingiel pomaga w lepszym kojarzeniu naszej audycji i reklamuje jš. Jingle możecie zrobić sami korzystajšc z programów do tworzenia, obróbki muzyki takich jak np. Magic music maker lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmujšcej się obróbkš dwięku (Studio muzyczne N-Studio.pl Albo zuri.pl <polecam). 
Na zakończenie życzę wszystkim, aby ich przygoda z radiem była miłym dowiadczeniem i aby zakończyła się, co najmniej w naziemnej rozgłoni radiowej lub jeszcze lepiej - na wizji.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin