Klan-Stonogi.docx

(295 KB) Pobierz


Centipede.png
Klan Stonogi  https://vignette.wikia.nocookie.net/l5r/images/4/43/Centipede.png/revision/latest?cb=20070508003022             

Założony w 347 roku, jako 5-ty Pomniejszy Klan przez shugenja z Klanu Feniksa, sensei  Isawa Azami, nauczającego w małej, izolowanej szkole w Górach Żalu. Azami nie miał syna lecz 11 córek i wg trady­cji to właśnie zapoczątkowało obyczaj władzy kobiet w tym klanie. Do tej pory jest on klanem ściśle matriarchalnym, zdominowanym przez kobiety shugenja będące kapłankami Pani Amaterasu.

Pierwszym daimyo klanu została Moshi Azami zwana „Poranną Gwiazdą”,  wnuczka Isawa Azami (córka jego najstarszej córki). Znakiem godności daimyo i rodowym nemuranai  klanu jest Złote Obi (pas) Bogini Słońca. Rozsiewa ono w ciemnościach blask, który boleśnie ranni stworzenia Krain Cie­nia. Zwyczajowo daimyo klanu musi być kobietą; kobiety zresztą rządzą i dominują w klanie Stonogi. Daimyo nosi tradycyjnie tytuł „Matka Stonoga” (stonoga jest symbolem Słońca).

Obecnym daimyo klanu jest Moshi Jukio zwana „Babką Klanu”, starzejąca się już ale nadal potężna shugenja. Jej następczynią jest utalentowana córka – Moshi Wakiza.

Wśród męskich przedstawicieli klanu Stonogi wpływową osobą jest Moshi Genji – ambasador klanu Stonogi na wyspach Klanu Modliszki, utalentowany dworzanin i dyplomata, absolwent Szkoły Dwo­rzan Rodu Doji (jego rezydencja na podzamczu Pałacu Klanu Modliszki to Matomari no Tokoro („Miejsce Jedności”) – jest to kompleks wzniesionych na palach drewnianych budowli, tworzących swego rodzaju pałac, otoczonych kamiennym murem, gdzie znajduje się skład towarów oraz rezyduje namiestnik klanu Stonogi – jest to jedna z dwóch  budowli klanu poza granicami jego ziem.  Drugą jest Biblioteka Ognistej Stonogi – szary, kamienny, trzypoziomowy budynek bez okien, oświetlany syste­mem luster odbijających promienie słoneczne wpadające przez specjalne wąskie otwory ścienne. Gmach ten znajduje się na ziemiach Klanu Feniksa, w pobliżu Zamku Rodu Asako (Shiro Asako – Twierdza Chwały Poranka). Jest to nie tylko biblioteka dla shugenja ale i miejsce badań nad czarami żywiołu Ognia. Zarządza nim Główny Bibliotekarz – obecnie jest nim młoda shugenja Moshi Ehime. Ma on zwyczajowo specjalnego, zaprzysiężonego yojimbo – osobistego strażnika i powiernika).

Mężczyzną jest też Moshi Goraiku, dowódca Straży Doliny Stonogi (czyli „sił zbrojnych” klanu złożo­nych z nielicznych samurajów – mężczyzn z tego klanu, którzy zwyczajowo uczą się w szkole bushi Rodu Shiba Klanu Feniksa, oraz roninów służących za pożywienie i symboliczną zapłatę, których trak­tuje się z wielkim szacunkiem i zwykle adoptuje do klanu w nagrodę za wierną służbę).

 

 

 

 

Moshi_Jukio.jpg

Moshi Jukio, „Babka Klanu”, daimyo Klanu Stonogi.

 

Tereny klanu to tzw Dolina Stonogi (Tani Senshio), nazwana tak od stonóg zamieszkujących masowo szczeliny w głazach tu położonych. Jest to izolowany region ciągnący się aż nad Morze Pani Amate­rasu, na wschód od Zdradzieckiej Przełęczy, na południe od Miasta Pamięci (Toshi no Omoidoso). Dolina położona jest w cieniu wznoszącej się na północ nad nią Góry Amaterasu (Yama Sano Amate­rasu). Jest to wyniosły, pokryty wiecznym śniegiem szczyt, na kształt gigantycznej wieżycy górujący nad okolicą. Na zboczach góry żyją samotni mnisi – pustelnicy, spotkać tu też można czasem podej­rzanych włóczęgów. Na szczycie góry, gdzie Moshi Azami miała wizję i objawiła się jej Pani Amate­rasu, stoi mała świątynia – Kaplica Namacalnego Cudu.

Dolina Stonogi, z trzech stron otoczona przez góry z czwartej otwiera się na Morze Pani Amaterasu – problemem są jednak znajdujące się tam wyniosłe i strome klify - nad brzeg Morza Pani Amaterasu
z Doliny Stonogi prowadzi tylko jedna, wąska i trudna do przebycia ścieżka zwana Wspinaczką Ama­terasu. Nad morzem jest prowizoryczna przystań do której czasem dobijają jakieś rybackie łodzie czy kupieckie statki (zwykle Klanu Modliszki).

Dolinę przecina niewielka rzeka zwana Rzeką Drogi Słońca, która na południowym wschodzie doliny wpada do Morza Pani Amaterasu tworząc malownicze wodospady – dzięki tej rzece i obfitym opa­dom jest to żyzna, samowystarczalna pod względem żywności kraina (są tu liczna chłopskie gospo­darstwa na terenach zalewowych na brzegach tej rzeki).

Wejścia w obręb Doliny Stonogi, od stron położonej na zachód od niej Zdradzieckiej Przełę­czy (przez którą wiedzie trakt łączący ziemie Klanu Feniksa i ziemie klanu Żółwia) strzegą strażnicy rekrutowani spomiędzy szukających zatrudnienia roninów oraz przysyłani przez zamieszkujący zupełnie przeciwny kraniec Rokuganu Klan Sokoła nieliczni samurajowie. Obronę Doliny Stonogi wspierają też bushi
z sojuszniczego Klanu Modliszki mający w dolinie własną bazę (otoczony drewnianą palisadą posterunek z budynkiem koszarowymi dojo).

 

Valley_of_the_Centipede.jpg

Dolina Stonogi – ziemie Klanu Stonogi (tzw prowincja Isaru).

Pałac Złamanego Świtu (Shiro Akatsuki) w lewym dolnym rogu mapy należy do cesarskiej domeny i obsadzony jest przez najemną straż złożoną z roninów.

 

W samym sercu Doliny Stonogi, u podnóża Góry Amaterasu, wznosi się Pałac Klanu Stonogi (Kyuden Moshi), otoczony przez małe podzamcze – miasteczko Kyuden Moshi no Machi (dosłownie „Miasto Przy Pałacu Stonogi”), w którym mieszka w schludnych, kamiennych domkach z charakterystycznymi otworami w sufitach wpuszczającymi światło Boskiej Pani Amaterasu, kilka tysięcy ludzi – chłopów uprawiających okoliczne pola, z których dochód przeznaczony jest na utrzymanie pałacu, rzemieślników, roninów w służbie klanu, nielicznych kupców (przede wszystkim z sojuszniczego Klanu Modliszki).

Sam Pałac Klanu Stonogi to piękna i skromna 4 piętrowa budowla, której wnętrza oświetlane są za pomocą skomplikowanego systemu zwierciadeł odbijających i wzmacniających promienie słoneczne (sprowadzonych specjalnie z ziem Klanu Jednorożca). Brama w formie „torii” ozdobiona jest wygra­werowanym zwrotem „Światło Wszystkiego Jest Prawdą Dla Wszystkich”. W bramie znajduje się złoty dysk z wygrawerowaną stonogą i z rozchodzącymi się promieniami mający magiczne właściwo­ści – nikt kto stał w tej bramie, pod tym dyskiem nie mógł skłamać…

Pierwszy poziom pałacu to pomieszczenia szkoły shugenja i izby dworskie w których odbywają się uroczystości i podejmuje się gości, drugi i trzeci poziom to izby mieszkalne członków klanu, na czwar­tym poziomie rezyduje daimyo klanu – stąd też można wejść na dach, gdzie pod drewnianym, otwar­tym od góry zadaszeniem znajduje się Oko Bogini Słońca (Oko Amaterasu) – potężny
i tajemniczy nemuranai i broń jednocześnie. Jest to kryształowa kula o setkach odbijających promie­nie słońca płaszczyznach, opalizująca barwami, osadzona w złotym stojaku rzeźbionym
w splatające się stonogi. Każda shugenja z rodziny Moshi może telepatycznie połączyć się z Okiem
i skierować jego niszczycielską moc w postaci wiązki czystego słonecznego światła na wszystko
w zasięgu wzroku – moc wiązki światła Pani Amaterasu jest tak silna, że potrafi ponoć zamienić
w popiół oddziały wojska czy całe wioski… To ostateczna, tajna broń klanu, która może być użyta tylko w razie zagrożenia Doliny Stonogi. Nigdy jeszcze jej naturalnie nie używano.

 

Kyuden_Moshi.jpg

Brama „torii” z dyskiem słonecznym i budynek Pałacu Klanu Stonogi

W pobliżu pałacu znajduje się niewielka, starożytna świątynia Pani Słońca (Amaterasu) z posągiem wyobrażającym boginię. Przy świątyni funkcjonuje niewielka, elitarna drużyna shugenja – wojowni­czek tworzących Słoneczną Straż. Walczą one włóczniami (yari) i są bardzo zdeterminowanymi wo­jowniczkami.

Shrine_of_Lady_Sun.jpg

Na terenie Doliny Stonogi znajduje się też dojo sumatori klanu czyli szkoła dla zawodników sumo (Klan Stonogi  ma własną szkołę sumatori), czyli Dom Soli (nazwa pochodzi od soli, którą obsypują się zawodnicy sumo w celu rytualnego oczyszczenia siebie i miejsca walk).

 

Na południowy zachód od Doliny Stonogi znajduje się górska stacja podróżna tzw Aratana Dento (coś na kształt zajazdu) dla osób podróżujących na ziemie klanu. To. Tu zwyczajowo spędzali oni noc przed wyruszeniem na cało­dniową, uciążliwą wędrówkę ku odległemu, ukrytemu wylotowi Doliny – tu też przydzielano im prze­wodników i eskortę spośród służących klanowi roninów – strażników.

 

Krótka historia klanu:

W 442 roku w bitwie Białego Jelenia (stoczonej podczas inwazji gaijinów), pojedynczy członkowie klanu wspierali swą magią siły klanu Feniksa.

W 580 roku Klan Lwa przeprowadził nieudaną próbę zbrojnego przejecie ziem klanu. Dzięki natural­nym walorom obronnym i interwencji dyplomatycznej innych Wielkich Klanów próba ta zakończyła się totalną porażką Lwów.

Szkoły:

- shugenja Moshi (kobiety)

- sumatori Moshi (mężczyźni)

- kandydaci na bushi uczą się zwyczajowo w szkole bushi Shiba (mają na ten czas status roninów)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin