terapie.interwencje.odt

(31 KB) Pobierz

Techniki skuteczniejsze niż brak leczenia, pseudo-psychoterapia lub inna technika

 

1. Interwencje podejścia behawioralnego

a) PRZEWARUNKOWANIE: uczenie nowej reakcji podczas ekspozycji na bodźce wywołujące niepożądaną reakcję.

Wobec indywidualnych dorosłych

Zaburzenia lękowe: lęk uogólniony, panika, zespół stresu pourazowego, fobia społeczna, agorafobia, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – ekspozycja na bodźce wywołujące lęk.

Uzależnienie od alkoholu i narkotyku – ekspozycja na bodźce wywołujące pragnienie spożycia środka.

Bulimia – ekspozycja na pożywienie jako bodziec wywołujący lęk z zapobieganiem reakcji wymiotowania.

Zaburzenie osobowości z pogranicza – ekspozycja na bodźce wywołujące silne negatywne emocje (+ uczenie radzenia sobie ze stresem i tolerowania emocji).

Wobec par małżeńskich

Dysfunkcje seksualne u kobiet - ekspozycja na doświadczenia seksualne, które budzą lęk (+ uczenie komunikacji).

b) UCZENIE BRAKUJĄCYCH UMIEJĘTNOSCI (przez modelowanie i praktykowanie, wzmacnianie i edukację)

dorośli: zaburzenia psychiczne:

Lęk uogólniony i ataki paniki – relaksacja w celu kontrolowania lęku.

Depresja – (1) rozwiązywanie problemów; (2) wzmocnienia, czyli aktywności dostarczające przyjemności; (3) radzenie sobie ze stresem, wiedza o chorobie, jak powstaje, sygnały nawrotu i zasady leczenia farmakologicznego w celu zapobiegania nawrotom.

Bulimia - (zdrowe odżywianie się, rozwiązywanie problemów, nowe zachowania w stresujących sytuacjach w celu zapobieganie nawrotom. (+ ekspozycja na bodźce , które budzą lęk = spożywanie pożywienia z zapobieganiem reakcji wymiotowania.

Schizofrenia – (1) umiejętności społeczne; (2) wzmocnienia w celu uczenia adaptacyjnych zachowań.

Uzależnienia:

Uzależnienie od alkoholu - umiejętności społeczne.

Uzależnienie od narkotyku – wzmocnienia w celu zaprzestania zażywania.

Uzależnienie od nikotyny - planowane zmniejszanie palenia lub planowane palenie w celu przygotowania do rzucenia palenia; (2) edukacja dotycząca negatywnych konsekwencji palenia, usuwanie bodźców w otoczeniu prowokujących do palenia w celu eliminowania palenia, umiejętności radzenia sobie z wydarzeniami stresującymi wywołującymi pragnienie zapalenia papierosa w celu zapobieganie nawrotom palenia; (4) modyfikowanie przekonań związanych z paleniem i podejmowanie aktywności dostarczających przyjemności w celu eliminowanie palenia.

Kontrolowanie problemów psychosomatycznych:

Syndrom jelita drażliwego - relaksacja, rozwiązywanie problemów i radzenie sobie ze stresem; (2) hipnoterapia w celu relaksacji przez tworzenia wyobrażeń.

Chroniczny ból bez fizycznej przyczyny – (1) relaksacja w celu kontrolowania  bólu; (2) eliminacja czynników wzmacniających reagowanie bólem i koncentrowanie się na nim; (3) rozwiązywanie problemów, modyfikacja przekonań związanych z bólem; (4) biofeedback w celu kontrolowania bólu.

Migrenowe bóle głowy – (1) relaksacja w celu kontrolowania bólu.

Choroby reumatyczne - relaksacja, rozwiązywanie problemów i modyfikacja przekonań w celu redukowaniu bólu i zwiększenia aktywności.

Neuropatyczny ból związany z AIDS i upośledzenie funkcjonowania - relaksacja, rozwiązywanie problemów i modyfikacja przekonań związanych z bólem.

Rak - relaksacja, radzenie sobie ze stresem i rozwiązywanie problemów w celu  redukowania negatywnych skutków ubocznych chemioterapii, cierpienia i bólu związanego z chorobą; (2) relaksacja wspomagana wizualizacją w celu odprężenia i umysłowego oddzielenia się od bólu i objawów; (3) rozwiązywanie problemów wspomagane przez partnera.

Zespoł Teurette - zmiana reakcji nawykowych w celu redukcji tików i upośledzenia funkcjonowania społecznego.

Wobec par małżeńskich

Niezadowolenie z małżeństwa lub konflikt - komunikacja i udzielanie sobie wzajemnie wzmocnień.

Depresja poprzedzona problemami małżeńskimi - komunikacja i udzielanie sobie wzajemnie wzmocnień.

Uzależnienie od alkoholu jednego z małżonków - komunikacja i udzielanie sobie wzajemnie wzmocnień (1) w fazie eliminacji picia (+ wspomaganie przyjmowania leku) i (2) po uzyskaniu abstynencji w celu zapobiegania nawrotom.

Zaburzenia orgazmu u kobiet pierwotne - doznawanie przyjemności seksualnej.

Wobec małżonków lub rodziców dziecka lub dorosłego przejawiającego problem (zabieganie nawrotom lub leczenie) 

Schizofrenia w celu zapobiegania nawrotom – komunikacja i rozwiązywanie problemów w celu radzenia sobie ze stresem, edukacja o chorobie, powstawaniu, wczesnych sygnałach nawrotu i zasadach leczenia farmakologicznego

w celu zapobiegania nawrotom:

Depresja w celu zapobiegania nawrotom - komunikacja i rozwiązywanie problemów w celu radzenia sobie ze stresem, edukacja o chorobie, powstawaniu, wczesnych sygnałach nawrotu i zasadach leczenia farmakologicznego

►schizofrenia - komunikacja i rozwiązywanie problemów w celu radzenia sobie ze stresem,

edukacja o chorobie, powstawaniu, wczesnych sygnałach nawrotu i zasadach  leczenia

farmakologicznego, w celu zapobiegania nawrotom

zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży

Zachowania opozycyjno-buntownicze i agresywne u dzieci w wieku przedadolescencyjnym – uczenie rodziców zasad stosowania wzmocnień wobec dzieci, modelowania zachowania prospołecznego, i utrzymywania kontroli

Zachowania antyspołeczne i przestępcze u młodzieży - uczenie rodziców konsekwentnego nagradzania zachowań prospołecznych i karania antyspołecznych, i modelowania zachowań prospołecznych

Otyłość u dzieci w wieku przedadolescencyjnym – rodzice modelują właściwy sposób odżywiania się i eliminują z otoczenia dziecka pokarmy wysokokaloryczne.

Autyzm u dzieci młodszych - stosowanie przez rodziców wzmocnień w celu uczenia dzieci nowych zachowań.

c) PRZEWARUNKOWANIE I UCZENIE BRAKUJĄCYCH UMIEJĘTNOSCI

Dorośli:

►zaburzenie osobowości z pogranicza– ekspozycja na bodźce wywołujące silne negatywne

emocje + uczenie radzenia sobie ze stresem i tolerowania emocji;   

► bulimia  - zdrowe odżywianie się, rozwiązywanie problemów, nowe zachowania w

stresujących  sytuacjach w celu zapobieganie nawrotom + ekspozycja na bodźce , które budzą

lęk (spożywanie pożywienia) z zapobieganiem reakcji wymiotowania. 

Pary małżeńskie:

►dysfunkcje seksualne u kobiet- ekspozycja na doświadczenia seksualne, które budzą lęk +

uczenie komunikacji.  

Wobec dzieci i młodzieży:

Zaburzenia lękowe u dzieci w wieku przedadolescencyjnym – stopniowa ekspozycja na sytuacje wywołujące lęk z modyfikacją przekonania dotyczącego braku zdolności do poradzenia sobie z tą sytuacją.

Zaburzenia depresyjne u dzieci w wieku przedadolescencyjnym i młodzieży - umiejętności interpersonalne, aktywności sprawiające przyjemność, osiąganie celów, modyfikowania depresogennego myślenia, relaksacja. 

Zaburzenia zachowania opozycyjno-buntownicze i agresywnych u dzieci w wieku przedadolescencyjnym - rozwiązywanie problemów społecznych, odraczanie reagowania i samokontrola, uwzględnianie konsekwencji własnego zachowania.

Stres związany z zabiegami medycznymi - modelowanie zmniejszania się lęku u dzieci ponadośmioletnich; odwracanie uwagi od zabiegu u dzieci poniżej ośmiu lat.

 

2. Interwencje podejścia poznawczego

a) MODYFIKACJA PRZEKONAŃ

Wobec indywidualnych dorosłych

Fobia społeczna - postrzeganie własnej osoby i konsekwencji negatywnej oceny ze strony ludzi (+ ekspozycja).

Lęk uogólniony - nierealistyczne postrzeganie zagrożenia i percepcja własnych możliwości poradzenia sobie (+ ekspozycja).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - nierealistyczne przekonania związane z występowaniem lęku obsesyjnego (+ ekspozycja).

Panika - interpretacja fizjologicznych doznań wywołujących atak.

Zespół stresu pourazowego – przekonania dotyczące konsekwencji wydarzenia traumatycznego i własnej roli w wydarzeniu (+ ekspozycja w wyobraźni).

Depresja - nierealistyczne przekonania dotyczące własnej osoby, przyszłości i braku możliwości poradzenia sobie z ludźmi (+ ekspozycja na wzmocnienia pozytywne + trening rozwiązywania problemów).

Uzależnienie od nikotyny - nierealistyczne przekonania dotyczące palenia papierosów.

Syndrom jelita drażliwego – przekonania związane z występowaniem objawów.

Wobec par małżeńskich

Niezadowolenie z małżeństwa lub konflikt - nierealistyczne przekonania dotyczące roli małżeństwa i wzajemnych oczekiwań.

Wobec młodzieży

Zaburzenia lękowe - nierealistyczne przekonania dotyczące braku możliwości poradzenia siebie z sytuacją wywołującą lęk (+ ekspozycja).

 

  1. Interwencje psychoanalityczne (Interpretacja uczuć i zachowań w relacjach obecnie jako przeniesionych z relacji z osobami znaczącymi)

Wobec indywidualnych dorosłych

Zaburzenia osobowości z pogranicza - klaryfikacja i interpretacja dotycząca przywiązania, separacji, tolerancji na separację, zdolności do myślenia o sobie w relacji do innych i rozumienia stanu umysłu innych ludzi.

Problemy psychosomatyczne:

Chroniczny ból bez fizycznej przyczyny - klaryfikacja i interpretacja emocji wobec siebie i innych ludzi, oraz doświadczeń emocjonalnych z osobami znaczącymi w przeszłości (+masaż lub ćwiczenia aktywizujące napięte obszary mięśni wstrzymujące uczucia).

Syndrom jelita drażliwego - klaryfikacja i interpretacja dotycząca problemów emocjonalnych związanych z występowaniem bólu i innych objawów.

Wobec par małżeńskich

Niezadowolenie z małżeństwa lub konflikt - klaryfikacja i interpretacja dotycząca uczuć, przekonań i oczekiwań wobec siebie, partnera i małżeństwa, które są w całości lub jedynie częściowo poza świadomością w celu uzyskania wglądu, i aby na poziomie świadomym je zmienić lub negocjować.

 

  1. Interwencje podejścia humanistycznego (Doświadczanie emocji)

Wobec indywidualnych dorosłych

Rak - koncentracja na problemach emocjonalnych i tworzenie społecznego wsparcia; dzielenie się emocjami związanymi z chorobą i tworzenie wspierających relacji w grupie terapeutycznej w celu w kontrolowania problemów psychologicznych związanych z chorobą.

Uzależnienie od narkotyku - koncentracja na problemach emocjonalnych i tworzenie społecznego wsparcia; dzielenie się emocjami związanymi z chorobą i tworzenie wspierających relacji w grupie terapeutycznej.

Wobec par małżeńskich

Małżeńskie problemy od łagodnych do umiarkowanych - koncentracja na problemach emocjonalnych; wyrażanie emocji.

 

 

  1. Interwencje podejścia systemowego ( modyfikowanie relacji)

Wobec par małżeńskich

Niezadowolenie z małżeństwa lub konflikt - modyfikowanie relacji między małżonkami.

Wobec wszystkich członków rodziny

Zaburzenia zachowania antyspołeczne i przestępcze u młodzieży - modyfikowanie relacji rodzinnych, szkolnych i rówieśniczych, w które jest zaangażowany adolescent.

Schizofrenia - modyfikowanie relacji między rodzicami a chorymi na schizofrenię dorosłymi dziećmi. (zapobieganie nawrotom schizofrenii)

 

6. psychoterapia interpersonalna (jest zaliczana do podejścia humanistycznego lub do do psychoanalitycznego , gdy zawiera analizę relacji z psychoterapeutą.

Wobec indywidualnych dorosłych

Depresja – rozwiązywanie konfliktów i uzupełnianie deficytów w komunikowaniu się mających udział w powstaniu i utrzymywaniu zaburzenia

Bulimia – rozwiązywanie konfliktów i uzupełnianie deficytów w komunikowaniu się mających udział w powstaniu i utrzymywaniu zaburzenia, bez brania pod uwagę sposobu odżywiania się, postawy wobec kształtu i wagi ciała. kontrolowania się w zakresie przyjmowania pokarmu i wymiotowania; równie skuteczna jak poznawczo- behawioralna

 

7. Interwencja oparta na wspieraniu bez specyficznych technik (czynniki niespecyficzne)

Wobec wszystkich członków rodziny 

Schizofrenia - zorganizowanie przy udziale profesjonalisty sieci wsparcia; dzielenie się własnymi rozwiązaniami i udzielanie sobie wsparcia w grupie złożonej z kilku rodzin, w celu zapobiegania nawrotom.

 

8. Interwencja podejścia poznawczego same lub w połączeniu z interwencjami podejścia behawioralnego

a) Modyfikacja przekonań - zaburzenia psychiczne i problemy psychosomatyczne oraz 

uzależnienia

dorośli:  

►Panika - interpretacja fizjologicznych doznań wywołujących atak paniki;

► Syndrom jelita drażliwego – przekonania związane z  występowaniem objawów.  

►Uzależnienie od nikotyny - przekonania dotyczące palenia papierosów; 

pary małżeńskie: 

►Niezadowolenie z małżeństwa lub konflikt - nierealistyczne przekonania  dotyczące roli

małżeństwa i wzajemnych oczekiwań.    

b) Modyfikacja przekonań z przewarunkowaniem

zaburzenia psychiczne – dorośli:  

► fobia społeczna – postrzeganie własnej osoby i konsekwencji negatywnej oceny ze strony

ludzi + ekspozycja na bodźce lękotwórcze w rzeczywistości; 

► lęk uogólniony - nierealistyczne postrzeganie zagrożenia i percepcja własnych możliwości

poradzenia sobie+ ekspozycja na bodźce lękotwórcze w rzeczywistości; 

►zaburzenia  obsesyjno-kompulsyjne - przekonania związane z występowaniem lęku

obsesyjnego + ekspozycja na bodźce lękotwórcze w rzeczywistości;   

►zespół stresu pourazowego – przekonania dotyczące konsekwencji wydarzenia

traumatycznego i własnej roli w wydarzeniu + ekspozycja na bodźce lękotwórcze w

wyobraźni.

Zaburzenia psychiczne- dzieci i młodzież: 

►zaburzenia lękowe u młodzieży - nierealistyczne przekonania dotyczące braku możliwości

poradzenia siebie z sytuacją wywołującą lęk + ekspozycja na bodźce lękotwórcze;   

► zaburzenia lękowe u dzieci w wieku przedadolescencyjnym - stopniowa ekspozycja na

sytuacje wywołujące lęk z  modyfikacją przekonania dotyczącego braku zdolności do

poradzenia sobie z tą sytuacją.   

 

c) Modyfikacja przekonań z uczeniem brakujących umiejętności

c)                  zaburzenia psychiczne -  dorośli:   

► depresja - modyfikacja przekonań dotyczących siebie, przyszłości i braku możliwości

poradzenia sobie z presją ze strony i wzmocnienia pozytywne (aktywności dające

przyjemność) oraz rozwiązywanie problemów.  

problemy psychosomatyczne - dorośli:

► chroniczny ból bez fizycznej przyczyny – relaksacja w celu kontrolowania bólu, eliminacja

czynników wzmacniających reagowanie bólem i koncentrowanie się na nim, rozwiązywanie

problemów, modyfikacja przekonań związanych z bólem i biofeedback w celu kontrolowania

bólu;  

►choroby reumatyczne - relaksacja, rozwiązywanie problemów i modyfikacja przekonań w

celu redukowaniu bólu i zwiększenia aktywności; 

►neuropatyczny ból związany z AIDS i upośledzenie funkcjonowania - relaksacja,

rozwiązywanie problemów i modyfikacja przekonań związanych z bólem;    

►uzależnienie od nikotyny - planowane zmniejszanie palenia lub planowane palenie w celu

przygotowania do rzucenia palenia, edukacja dotycząca negatywnych konsekwencji palenia,

usuwanie bodźców w otoczeniu prowokujących do palenia w celu eliminowania palenia,

umiejętności radzenia sobie z wydarzeniami stresującymi wywołującymi pragnienie zapalenia

papierosa w celu  zapobieganie nawrotom palenia, modyfikowanie przekonań związanych z

paleniem i podejmowanie aktywności dostarczających przyjemności w celu eliminowanie

palenia.     

9.                  Interwencje podejścia integracyjnego: humnistyczno- psychoanalitycznego i humanistyczno -behawioralnego

a) Rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych i poprawianie komunikacji przez analizę relacji z osobami z otoczenia i z terapeutą (psychoterapia interpersonalna))

zaburzenia psychiczne – dorośli:     

depresja – rozwiązywanie konfliktów i uzupełnianie deficytów w komunikowaniu się

mających udział w powstaniu i utrzymywaniu zaburzenia; 

bulimia – rozwiązywanie konfliktów i uzupełnianie deficytów w komunikowaniu się

mających udział w powstaniu i utrzymywaniu zaburzenia, bez brania pod uwagę sposobu

odżywiania się, postawy wobec kształtu i wagi ciała. 

 

b)  Przewarunkowanie i uczenie brakujących umiejętności (psychoterapia dialektyczna) –   zaburzenia osobowości – dorośli:

                      zaburzenie osobowości z pogranicza - uczenie radzenia sobie ze stresem i tolerowania

silnych negatywnych emocji i ekspozycja na bodźce wywołujące silne negatywne emocje 

 

10.              Interwencja oparta na wspieraniu   (Wspieranie – choroba psychiczna w celu zapobiegania nawrotom )

wszyscy członkowie rodziny: 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin