Wino piołunowe.docx

(14 KB) Pobierz

Wino piołunowe - gorzkie

SKŁADNIKI

·                      50 g piołunu

·                      20 g korzenia arcydzięgla

·                      5 g gałki muszkatołowej

·                      1 l wina białego wytrawnego

·                      125 ml spirytusu 96°

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Ziele piołunu, korzeń arcydzięgla i mieloną gałkę muszkatołową

zalać winem i spirytusem. Macerować 6 dni i przecedzić do butelek.

 

Wino piołunowe pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest

więc doskonałym aperitifem, ponadto dobre jest przy niestrawnościach,

przewlekłych nieżytach żołądka i jelit ze zmniejszonym

wydzielaniem soków trawiennych i żółci, ma też działanie moczopędne

oraz reguluje przemianę materii.

Nie należy go nadużywać,

stosować nie dłużej jak 3-4 tygodnie (ponownie można pić po dłuższej

przerwie), gdyż może powodować omdlenia, bóle i zawroty

głowy, przekrwienie narządów wewnętrznych. Wina piołunowego

nie podawać kobietom w ciąży i karmiącym.

Pić 1-2 łyżeczek na 30 min. przed każdym posiłkiem.

 

 

Zastosowanie: uniwersalny środek w chorobach nerek i dróg moczowych, niewydolność nerek, kamienie nerkowe, piasek w nerkach, zaburzenia funkcjonowania dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, usuwanie i zapobieganie miażdżycy, ogólne osłabienie żołądka, wzroku i dolegliwości oczu, wzmocnienie serca, zaburzenia przemiany materii, brak apetytu, artretyzm, reumatyzm, cukrzyca starcza, podwyższony poziom lipidów. Cała jednostka funkcyjna wewnętrznych dużych narządów jest lepiej ukrwiona poprzez zawartość goryczki i olejków aromatycznych w piołunie. Goryczka stymuluje cały układ odpornościowy organizmu, piołun uwalnia znajdujące się na śluzówce przeciwciała, od jamy ustnej po żołądek i jelita. Stabilizuje również pracę obciążonego nadciśnieniem serca. Ma właściwości przeciwzapalne. Lecznicze przyjmowanie nalewki ma tak silne działanie regeneracyjne i tak bardzo podnosi wydolność organizmu, iż Hildegarda nazwała piołun „mistrzem przeciw wszelkim stanom wyczerpania”. Przed rozpoczęciem kwitnięcia traw i pojawieniem się alergii na pyłki, już zimą można zażywać nalewkę, dzięki czemu błony śluzowe staną się lepiej ukrwione, a wrażliwość na białka pyłków ulegnie znacznemu obniżeniu. Substancje gorzkie w piołunie, podobnie jak w dyptamie, pobudzą śluzówki do sekrecji, dzięki czemu z naczyń usuwane są złogi, co chroni przed arteriosklerozą.

Sposób użycia: Zalecana kuracja wzmacniająca od maja do października (8 butelek). Co trzeci dzień na czczo 1 kieliszek likierowy (ok. 20 ml) nalewki z piołunu. Dzieci odpowiednio mniejsze ilości od 1 łyżeczki do 1łyżki

Katar sienny – kurację rozpocząć już zimą przed okresem pylenia. Przy mocnych stanach zapalnych pić codziennie po łyku aż do zniknięcia symptomów.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin