Przerobka 2.docx

(16 KB) Pobierz

1. Wstęp teoretyczny:

 

·         Krzywa uziarnienia- to wykres w skali logarytmicznej przedstawiający udział poszczególnych frakcji w stosunku do ciężaru całej próbki badanego gruntu. Sporządza się ją po wykonaniu analizy granulometrycznej (metodą sitową lub sitowo-aerometryczną) i obliczeniu procentowych zawartości masy ziaren.

·         Mielenie- to proces technologiczny rozdrabniania metodą miażdżenia prowadzony w młynach i młynkach. Produkt otrzymany w wyniku tego procesu charakteryzuje się drobnym ziarnem.

·         Młyn – urządzenie do rozdrabniania substancji stałych (np. cementu w cementowniach). Ze względu na rodzaj elementów rozdrabniających rozróżnia się młyny:

1.               Kulowe,

2.              Młotkowe,

3.              Walcowe,

4.              Wibracyjne,

5.              Żarnowe.

 

·         Młyn kulowy- to odmiana młyna, w którym funkcję mielników spełniają kule o różnych średnicach, wykonane z twardego materiału o dużej gęstości, takiego jak stal, czy ceramika. Młyny tego typu służą do mielenia na sucho lub mokro surowców średniotwardych i miękkich.

·         Młyn prętowy- jest młynem obrotowym , charakteryzującym się zastosowaniem prętów jako elementu mielącego, używanym do mielenia rud, koksu, węgla i innych materiałów - na sucho i na mokro.

 

 

3. Przebieg ćwiczenia :

Naszą nadawą jest wapień, który został poddany procesowi mielenia (dwa razy po 3 minuty) w młynie kulowym lub prętowym.

1.      Odważyliśmy kilogram nadawy przeznaczonej do mielenia.

2.      Następnie przygotowaliśmy 5 kilogramów mielników w postaci metalowych kul lub prętów, które umieściliśmy w młynach obrotowych.

3.      Potem przygotowaliśmy zestaw sit o wymiarach:
1mm, 1.6mm, 2mm, 3.15mm, 4mm, 5mm, 6.3mm oraz 8mm, ułożonych na podstawce od najmniejszego wzwyż.

4.      Nadawę wysypaliśmy na sita  i umieściliśmy we wstrząsarce  poddając procesowi wstrząsania przez 3 minuty.

5.      Po tym czasie zważyliśmy zawartość każdego sita. Wyniki zapisaliśmy w tabeli.

6.      Po przeprowadzonej analizie sitowej umieściliśmy nadawę w młynie kulowym lub prętowym, gdzie była poddawana procesowi mielenia przez 3 minuty.

7.      Następnie otrzymany produkt wsypaliśmy na sita o wymiarach :
1mm, 1.6mm, 2mm, 3.15mm, 4mm, 5mm, 6.3mm oraz 8mm ułożonych na podstawce od najmniejszego wzwyż i umieściliśmy we wstrząsarce  poddając procesowi wstrząsania przez 3 minuty.

8.      Po tym czasie zważyliśmy zawartość każdego sita. Wyniki zapisaliśmy w tabeli.

9.      Otrzymany produkt ponownie umieściliśmy w młynie kulowym lub prętowym by poddać go procesowi mielenia przez kolejne 3 minuty.

10.  Następnie przygotowaliśmy zestaw sit o wymiarach:

1mm, 1.6mm, 2mm, 3.15mm, 4mm, 5mm, 6.3mm oraz 8mm, ułożonych na podstawce od najmniejszego wzwyż. Otrzymany produkt wysypaliśmy na sita  i umieściliśmy we wstrząsarce  poddając procesowi wstrząsania na 3 minuty. Po tym czasie zważyliśmy zawartość każdego sita. Wyniki zapisaliśmy w tabeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin