T1.docx

(1812 KB) Pobierz

Technologie wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych

Temat: Nierównomierność odkształceń podczas termoformowania

Ćwiczenie nr 1.

Grupa:

Nazwisko:

Imię:

Nr indeksu:

Data wykonania ćwiczenia:

 

 

 

 

 

 

 

Data oddania sprawozdania:

 

 

 

 

 

 

 

Ocena:

 

 

 

 

Data:

 

Tekst: Calibri (11p.), odstęp: 1,0.

1.)    Cel ćwiczenia  (2-3 zdania)

Ćwiczenie miało za zadanie przybliżenie procesu termoformowania oraz związanych z tym procesem zjawisk. Celem ćwiczenia było również zbadanie wpływu wybranych parametrów na końcowy efekt wytwórczy.

2.)    Opis wykonania ćwiczenia  (max. 3000 znaków bez spacji)

Materiał – PVC

Okno przetwórcze – 120-150°C

Moc grzejników zewnętrznych – 80%

Moc grzejników wewnętrznych – 70%

Na wyciętym kawałku PVC należało stworzyć siatkę dla sprawdzenia poprawności odwzorowania stempla w materiale. Taki materiał włożony został do nagrzewarki i po obliczonym wcześniej czasie nagrzewania, według postępowania procesu formowania pozytywowego w folię został wtłoczony stempel. Po wyciągnięciu materiału nastąpiła ocena odwzorowania formy na siatce, a następnie badana folia została przecięta w miejscach największego oddziaływania stempla, w taki sposób, by mieć dostęp do pomiaru grubości materiału za pomocą suwmiarki. Pomiaru grubości dokonano w 5 punktach, które umieszczono w  odpowiadających sobie miejscach na obu próbkach. Wszystkie powyższe czynności zostały wykonane dla dwóch przygotowanych kawałków PVC, uwzględniając jednocześnie różne czasy nagrzewania – dla próbki nr 2 było to 35 s, a próbkę nr 1 nagrzewano 50 s.

3.)    Obserwacje  (max. 2000 znaków bez spacji)

W punktach 2 i 4 nastąpiło znaczne pogrubienie ścianek (podczas nagrzewania 50s jest to różnica 0,033 mm w punkcie 2 i 0,023mm w punkcie 4, natomiast podczas nagrzewania 35s jest to różnica 0,016mm dla obu punktów). W punktach tych nastąpiło zwiększenie grubości kosztem pocienienia folii, co widać pry pomiarach 1,3,5. Podczas nagrzewania krótszego tworzywo nie odtworzyło dokładnie kształtu stempla- ścianki boczne nie przywarły do elementu i są odchylone. Folia nie została przegrzana, siatka wskazuje na równe odtworzenie kształtu na folii.

 

4.)    Wnioski  (max. 2000 znaków bez spacji)

Różnice grubości przy innych czasach nagrzewania jest spowodowana mniejszym płynięciem tworzywa podczas krótszego grzania, które nie zdążyło się uplastycznić w takim stopniu jak przy nagrzewaniu 50-sekundowego. Poprzez niedokładne odwzorowanie formy przy krótszym nagrzewaniu, zwiększyliśmy czas grzania do 50 s. Dzięki temu, folia dostatecznie uplastyczniła się i przywarła do kształtu stempla. Punkty 2 i 4 charakteryzują się zwiększoną grubością do oryginalnej grubości folii przez "wypchnięcie" materiału z punktów 1,3,5 a przede wszystkim ze ścianek bocznych wypukłości stempla.

5.)    Załączniki (tabele, wykresy, rysunki i schematy, każdy z osobna z podpisem !!! ) - na osobnej kartce A4;

 

do każdej tabeli, wykresu, rysunku, czy schematu dodać komentarz bądź odwołanie w tekście sprawozdania w punktach 2.) – 4.)    (max. 1500 znaków bez spacji na pojedynczy komentarz).

 

 

 

 

 

 

Nr próbki

Czas nagrzewania [s]

Śr. wstępna grubość

[mm]

Grubość w punkcie 1

[mm]

Grubość w punkcie 2

[mm]

Grubość w punkcie 3

[mm]

Grubość w punkcie 4

[mm]

Grubość w punkcie 5

[mm]

2

35

0,26

0,24

0,28

0,24

0,28

0,25

1

50

0,26

0,24

0,29

0,22

0,28

0,21

Tab.1 Wyniki pomiarów dla dwóch próbek

 

 

 

 

Zdj. 1 Gotowy wyrób nagrzewany 35 s

Zdj. 2 Gotowy wyrób nagrzewany 50 s

Zdj. 3 Rozmieszczenie punktów pomiarowych na próbce nr 1

Zgłoś jeśli naruszono regulamin