Scenariusz_Pasowanie_na_przedszkolaka.pdf

(817 KB) Pobierz
10 Pasowanie na przedszkolaka
El bieta W owska
Pasowanie
na przedszkolaka
Pasowanie na przedszkolaka ko czy pro-
ces adaptacyjny dzieci i rodziców
w nowym
rodowisku, jakim jest przedszkole. Nale y
pami ta , e adaptacja dotyczy zarówno
dzieci, jak i ich bliskich. Nie jest atwo zo-
stawi swoje dziecko pod opiek nauczy-
ciela, nawet najbardziej kompetentnego.
Stres towarzysz cy rodzicom znika bardzo
powoli w miar nabywania zaufania do pra-
cowników przedszkola, coraz lepszego po-
znawania zasad funkcjonowania placówki.
Musi up yn troch czasu, aby tak e dzie-
ci przyzwyczai y si i zaakceptowa y now
sytuacj . Nie mo na powiedzie , e proces
adaptacji ko czy si w momencie, gdy dzieci
przestaj p aka . One musz jeszcze poczu
si w przedszkolu pewnie, bezpiecznie, co
stanowi podstaw do podejmowania przez
nie nowych dzia a i wyzwa . Dlatego te
uroczysto
pasowania na przedszkolaka
przypada zwykle na koniec pa dziernika,
ewentualnie pierwsze dni listopada. Wtedy
to dzieci ju dobrze znaj swoj pani , ko-
legów i kole anki z grupy, swoj sal . Ro-
dzice natomiast nabieraj pewno ci, e ich
pociecha czuje si dobrze w nowej sytuacji,
a nawet zd y a si nauczy kilku prostych
piosenek czy wierszyków.
Fot. Comstock
Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne
11
Temat:
Pasowanie na przedszkolaka – uroczysto
przedszkolna z udzia em dzieci i ich rodziców
Cel g ówny:
Wprowadzenie dzieci w spo eczno przed-
szkoln . Prezentacja przez dzieci umiej tno ci nabytych
w ci gu pierwszych tygodni pobytu w przedszkolu.
Cele operacyjne:
dzieci potrafi za piewa proste piosenki;
potrafi ruchem zinterpretowa tekst piosenek;
potrafi wyrecytowa krótkie wierszyki,
znaj swoje znaczki rozpoznawcze;
nawi zuj kontakty mi dzy sob , potrafi wspólnie si
bawi ;
próbuj prze ama barier stresu, l ku;
czerpi rado ze wspólnych zabaw z rodzicami
i kolegami;
potrafi wskaza swoje niektóre cz ci cia a.
Metoda:
s owna, czynna.
Forma:
aktywne formy pracy z dzie mi i ich rodzicami.
Pomoce:
plakietki ze znaczkami, nadmuchane kolorowe
balony z niespodziank w rodku,
ABC trzylatka
– rozk ad
materia u (WSiP),
ABC. Zabawy muzyczne trzylatków
(WSiP),
Weso e przedszkole. Zabawy muzyczne trzylatków
(WSiP),
d ugi o ówek, dyplomy okoliczno ciowe, drobne upominki.
Przebieg uroczysto ci
I.
Do przedszkola idzie maluch
tup, tup, tup, tup.
Wszyscy dzi malucha chwal
tup, tup, tup, tup.
Przy drugiej zwrotce dzieci tworz dwuosobowe kó eczka
i ta cz wko o.
II.
Zna wierszyki i piosenki
la, la, la, la.
Zawsze chodzi u miechni ty
la, la, la, la.
Przy trzeciej zwrotce dzieci w parach podskakuj .
III.
Podskakuj razem dzieci
hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawi si najlepiej
hop, hop, hop,hop.
Fot. Comstock
1.
Przywitanie
Nauczycielka wita dzieci i rodziców, przedstawia si . Dzieci
stoj w kole, maj przypi te wizytówki, które przedstawiaj
ich znaczki rozpoznawcze.
Na tablicy znajduj si takie same znaczki rozpoznaw-
cze – rodzic podchodzi, odpina znaczek swojego dziecka,
przypina go sobie do ubrania i staje w kole obok swojego
dziecka.
2.
Zabawa integracyjna
Iskierka
wg pedagogiki
zabawy
Dzieci i rodzice staj w kole. Zabaw rozpoczyna nauczy-
cielka podaj c swoje imi i przesy aj c „iskierk ”, tj. u cisk
d oni stoj cej obok osobie. Rodzice i dzieci kolejno podaj
swoje imiona i przesy aj iskierk dalej. Zabaw ko czy na-
uczycielka, gdy wróci do niej iskierka.
3.
Zabawa z piosenk pt.
Maluch
(Weso
e przedszkole – Zabawy muzyczne
3-latków)
Dzieci ustawione parami na obwodzie ko a.
Przy pierwszej zwrotce maszeruj i piewaj . Na s owa „tup,
tup, tup” zatrzymuj si i tupi nó kami w miejscu.
www.wsip.pl
12
Pasowanie na przedszkolaka
Jestem du y!
By em ma y!
Wró ki mnie zaczarowa y!
Jakie wró ki?
Dobre wró ki!
U miecha em si do wró ki
I uros y moje nó ki,
i uros y moje r ce,
w osów te mam chyba wi cej.
Patrzcie, jak uros em ca y,
chocia by em taki ma y!
(ABC
trzylatka
rozk ad materia u,
str. 42)
5.
Taniec pajacyka z misiem – rodzice i ich dzieci
stoj w ma ych kó eczkach i obracaj si dooko a
przy s owach:
Ma y mi , mieszny mi
z pajacykiem ta czy dzi .
Ma y mi , mieszny mi
zna pajaca nie od dzi .
Teraz kó eczka zatrzymuj si i skacz :
Skacz sobie dooko a,
bo poleczka to weso a. / bis
Kó eczka ta cz dooko a:
Ma y mi , mieszny mi
z pajacykiem ta czy dzi .
Ma y mi , mieszny mi
zna pajaca nie od dzi .
Zatrzymuj si i klaszcz :
Klaszcz w r czki w rytm muzyki
tak jak lubi pajacyki. / bis
4.
Zabawa z rodzicami. Wspólna recytacja wierszy
Jestem du y, Jestem du a
Dzieci siedz w kole na dywanie, wstaj dziewczynki i ich
mamy. Wspólnie recytuj wiersz
Jestem du a
D. Gellner, ilu-
struj c tre wiersza ruchem.
Jestem du a!
By am ma a!
Wró ka mnie zaczarowa a
U miecha am si do wró ki
I uros y moje nó ki,
i uros y moje r ce,
w osów te mam chyba wi cej.
Patrzcie, jak uros am ca a,
chocia by am taka ma a!
Dziewczynki siadaj , a wstaj ch opcy i ich tatusiowie.
Wspólnie recytuj wiersz
Jestem du y
D. Gellner, na laduj c
ruchy r k nauczycielki.
Ponownie kó eczka obracaj si do s ów:
Ma y mi , mieszny mi ...
Nast pnie zatrzymuj si i tupi :
Tupi nó ki raz i dwa,
a orkiestra pi knie gra. / bis
Teraz wszyscy robi du e ko o i ko o si obraca do s ów:
Ma y mi , mieszny mi ...
Wszyscy skacz w miejscu:
Skacz sobie dooko a,
bo poleczka to weso a. / bis
(Taniec
pajacyka z misiem
ABC. Zabawy muzyczne trzylatków,
nr 9)
Fot. Comstock
Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne
13
6.
Ceremonia pasowania na przedszkolaka.
Nauczyciel dzi kuje dzieciom i rodzicom
za wspólny taniec i zaprasza p. dyrektor
do dokonania ceremonii pasowania.
Dzieci ustawione w pó kole – p. dyrektor dotyka d ugim
o ówkiem ramienia ka dego przedszkolaka i wypowiada
formu k „Pasuj Ci na przedszkolaka”. Dzieci otrzymuj
równie pami tkowy dyplom i drobny upominek.
(wzory dyplomów znajdziesz na www.wsip.pl)
8.
Minikonkurs dla rodziców na temat:
Wiem wszystko o przedszkolu
Ka de dziecko wybiera sobie jeden z przygotowanych, ko-
lorowych balonów, który przekazuje swojemu rodzicowi.
Rodzic go przeb a. W rodku jest ukryta kartka z pytaniem-
-zadaniem do rozwi zania, np.
– Jak ma na imi pani z grupy maluchów?
– Przy jakiej ulicy stoi nasze przedszkole?
– Ile oddzia ów mie ci si w przedszkolu?
– Kto jest patronem przedszkola?
– Jakie posi ki jedz dzieci w przedszkolu?
– Jak nazywa si dyrektor przedszkola?
– Jak nazw nosi nasza grupa? (itp.)
Ka dy rodzic, który prawid owo odpowie na swoje pytanie,
jest nagradzany brawami.
Po akcie pasowania p. dyrektor sk ada rodzicom gratulacje,
a maluchom yczy du o u miechów, rado ci, wielu cieka-
wych zabaw podczas pobytu w przedszkolu.
7.
Zabawa z piosenk pt.
W przedszkolu jest nas
wiele
(ABC.
Zabawy muzyczne trzylatków,
nr 1)
Dzieci stoj w kole, które porusza si po obwodzie przy
zwrotkach piosenki, natomiast przy refrenie ta cz dwu-
osobowe kó eczka.
1. Ustawiamy si w pó kole, zaklaszczemy w r ce
Ka dy powie: to przedszkole pozna po piosence.
Ref.: Bo w przedszkolu jest nas wiele,
bo w przedszkolu najweselej.
Gdzie znajdziecie tyle dzieci, ma ych zuchów
tak jak my.
Gdzie znajdziecie tyle dzieci, ma ych zuchów
tak jak my.
2. Po piosence hej e dzieci razem do budowy
Jeden klocek, drugi, trzeci, domek ju gotowy.
Ref.: Bo w przedszkolu .....
3. Czerwoniutki domek stanie, zielone okienka,
potem znowu b dzie taniec albo znów piosenka.
Ref.: Bo w przedszkolu...
9.
Zabawa na po egnanie
Dzieci stoj w pó kolu i egnaj si :
egnaj
egnaj
egnaj
egnaj
egnaj
egnaj
si
si
si
si
si
si
nasze r ce –
pokazuj
nasze nogi –
pokazuj
nasze g owy –
kiwaj , kr c g ow
nasze uszy –
pokazuj
nasze oczy –
mrugaj
nasze brzuszki –
klepi si po brzuchu.
10.
Nauczycielka dzi kuje dzieciom i rodzicom
za przybycie, ycz c wszystkim samych rado ci
i sukcesów
11.
Czas na dowolne zabawy i rozmowy maj ce
na celu zintegrowanie grupy: dzieci, rodziców
i pracowników przedszkola.
www.wsip.pl
Fot. Comstock
Zgłoś jeśli naruszono regulamin