Wymuszenie użycia jednego rdzenia CPU.Np. w grze GTA San Andreas.rtf

(4 KB) Pobierz

Alt+Ctrl+Del ..... procesy......prawy przycisk na danej aplikacji....ustaw koligację....wyłączasz jeden z zaznaczonych rdzeni. Wtedy wyłączasz rdzeń w danym programie/grze, jak zakończysz, to w Windowsie masz z powrotem 2 rdzenie aktywne.

 

Szybsze uruchamianie systemu:

 

Albo: Start, Uruchom, msconfig --> BOOT.INI-->Opcje zaawansowane-->/NUMPROC=

i zaznaczamy 1 lub 2 rdzeń.

 

Wymuszenie użycia jednego rdzenia CPU

 

Nowoczesny komputer posiada z reguły wielordzeniowy procesor. Na takim sprzęcie wszystkie nowe gry i programy najczęściej działają bezproblemowo, gdyż pod takowy teraz się je tworzy. Czasami jednak zdarzy się, że mamy ochotę zagrać w jakąś starszą produkcję z epoki "jednordzeniowców". Odpalamy taką grę/program i coś jest nie tak. Aplikacja nam wariuje, gra się wiesza, przyspiesza, zwalnia, generalnie rzecz ujmując: nie działa prawidłowo, ponieważ mamy za dużo rdzeni, a jej przeznaczeniem była maszyna jednordzeniowa. Jednym z przykładów na tego typu problemy jest gra Grand Theft Auto: San Andreas, która potrafi się wyłożyć często i gęsto, gdy się ją uruchomi na wielordzeniowym CPU. W takim wypadku doradza się, żeby wejść w "Menadżer zadań" i ustawić PPM ręcznie koligację na jeden rdzeń. Owszem, można i tak, ale zawsze trzeba to zrobić już po uruchomieniu gry/programu, przechodząc na "Menadżer zadań" za pomocą ALT-TAB. Ponadto czynność tę trzeba powtarzać za każdym razem po uruchomieniu aplikacji, gdyż aplet nie pamięta naszych ustawień na dłużej.

 

A co zrobić, jeśli np. dana gra/program nie chce się uruchomić w ogóle właśnie przez to, że mamy wielordzeniowy procesor, albo jeśli po prostu nam się nie chce w kółko wchodzić do "Menadżera zadań" i ręcznie przestawiać koligację?

 

Z pomocą przychodzi nam malutki programik Imagecfg. Wypakowujemy zawartość, konkretnie plik imagecfg.exe do folderu:

C:\Windows\System32

Zakładam, że macie Windowsa na dysku C:\, jeśli nie, to zmieńcie literkę na adekwatną do Waszej konfiguracji.

 

Zasadniczo programu można użyć z każdej lokacji na dysku, ale ponieważ jest to program obsługiwany z wiersza polecenia, wrzucenie go do powyższej lokacji spowoduje, że wystarczy wpisanie samego polecenia imagecfg wraz z odpowiednimi parametrami, zamiast całej ścieżki dostępu do tegoż programu, a poza tym będzie on cały czas w systemie i w każdej chwili będzie możliwość skorzystania z niego.

 

Gdy już programik siedzi w odpowiednim folderze, wciskamy na klawiaturze klawisz "Windows" + R i wpisujemy:

cmd

Otwiera się wiersz poleceń. Załóżmy, że chcę zmodyfikować właśnie plik wykonywalny gry GTA San Andreas (modyfikujemy zawsze pliki *.exe, które służą do uruchamiania gry/programu), a więc muszę się zająć plikiem gta_sa.exe. W tym celu wpisuję następujące polecenia potwierdzając klawiszem "ENTER":

imagecfg -u X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe

Powyższe polecenie oznacza plik gta_sa.exe jako jednoprocesorowy.

Następnie wpisujemy:

imagecfg -a 0x1 X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe

A to polecenie powoduje, że plik gta_sa.exe od tej pory zawsze będzie się uruchamiał korzystając z pierwszego rdzenia naszego procesora i tylko z niego.Zamiast X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe wpiszcie oczywiście swoją ścieżkę do gry/programu (a konkretnie do pliku *.exe, uruchamiającego aplikację).Zamykamy wiersz poleceń.

 

Dzięki powyższym operacjom nie będzie konieczne każdorazowe, ręczne przestawianie koligacji, co zaoszczędzi czas.

 

Program Imagecfg nie ogranicza się tylko do ustawiania koligacji. Jego pozostałe możliwości można poznać wpisując w wierszu poleceń:

imagecfg /?

pozdro

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin