WSZECHNICA POLSKA SZKOŁA WYŻSZA
w Warszawie
Kierunek: Pedagogika
Specjalność: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna
Marta Pasieka Numer albumu:12949
Praktyki pedagogiczne- scenariusz nr 1„Gazeta Przyjazna” – podziwiamy przyrodę
dr Ewa Słodownik- Rycaj
Warszawa, 2017
MIEJSCE PRAKTYK - Szkoła Podstawowa nr. 96
im. Ireny Kosmowskiej w Warszawie,
ul Sarabandy 16/22
KLASA - 2
TYGODNIOWY TEMAT ZAJĘĆ:"Piękno przyrody” TEMAT ZAJĘĆ:"Gazeta Przyjazna”- podziwiamy przyrodęTERMIN REALIZACJI : 17 – 21 kwiecieńCELE OGÓLNE:- Zapoznanie uczniów z ciekawostkami o roślinach- Zapoznanie uczniów z piosenką „Imieniny Ziemi”- Czytanie tekstów o Ziemi- Zapoznanie z zegarem
CELE OPERACYJNE:- Czytanie tekstu o dniu Ziemi- Przepisywanie zdań- Rozwiązywanie zagadek przyrodniczych- Ciekawostki o zwierzętach i roślinach- Śpiewanie piosenki „Imieniny Ziemi”- Uzupełnianie tabeli- Odczytywanie wskazań zegara w systemie 24- godzinnym-Obliczenia czasowe- Zabawa „wyścig piłek w rzędach”- Zajęcia sportowe
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :model zegara, piłki, nagranie piosenki „Imieniny Ziemi”
PRZEBIEG ZAJĘĆ: - Prowadzenie zajęć Marta Pasieka
1. Rozwiązywanie zagadek przyrodniczychUczniowie czytają w podręczniku zagadki Agnieszki Frączek. Ustnie podają rozwiązania (Wiatr, woda, zwierzęta, rośliny)
2. Odczytywanie z kalendarza dni ważnych dla środowiska. –
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie odczytują z kalendarza dni ważne dla przyrody. Zapisują je w zeszycie razem z symbolami. Dopisują daty obchodów wymienionych świąt. Ozdabiają daty kredkami.Dzień Drzewa – 10 X, Światowy Dzień Wody- 22 III, Światowy Dzień Zwierząt- 4 X, Święto Polskiej Niezapominajki – 15 V, Światowy Dzień Ptaków – 1 VI
3. Czytanie informacji z działu gazety „Klub Ciekawych”
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie oglądają ilustracje w podręczniku przedstawiające różnych „rekordzistów” w świecie roślin i zwierząt. Czytają o nich różne ciekawostki. Odpowiadają na pytania t.j. : jakie ptaki najszybciej latają ? jakie zwierzęta są najszybsze? Jakie są największe kwiaty ? jakie zwierzęta lądowe biegają najszybciej? Jakie znasz największe ryby?
4. Czytanie tekstu o Dniu Ziemi
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie czytają tekst i odpowiadają na pytania zawarte pod nim.
5. Śpiewanie piosenki „Imieniny Ziemi”
6. Przepisywanie zdańUczniowie czytają zdania. Przepisują te, które są związane z ochroną przyrody.
7. Uzupełnianie tabeli.Uczniowie czytają wyrazy. Wpisują je do tabeli w odpowiednie miejsca. Następnie dobierają do nich nazwy czynności znajdujące się w drugiej chmurce. Odczytują powstałe pary. Cztery wybrane pary zapisują w zeszycie.
8. Zabawa „Wyścig piłek w rzędach”Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły. Każdy zespół dzieli się na dwa rzędy, z których jeden staje w odległości 10 kroków od drugiego. Uczniowie zwróceni są twarzami do siebie. Pierwszy uczeń z pierwszego rzędu w zespole podaje piłkę do kolegi z drugiego rzędu stojącego naprzeciwko. Sam biegnie na koniec swojego rzędu. Osoba, która ma piłkę, podaje ją do osoby stojącej naprzeciwko w drugim rzędzie i biegnie na koniec rzędu. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie.
9. Układanie pytań do ilustracji.Uczniowie oglądają ilustrację w podręczniku. Mówią, który z pięciu zegarów się spóźnia. Odczytują na afiszu godzinę rozpoczęcia koncertu. Układają inne pytania do ilustracji uwzględniające pojęcie czasu.
10. Odczytywanie godzin na zegarach.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie odczytują na zegarach godziny przedpołudniowe i popołudniowe.
11. Obliczanie upływających godzin.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie obliczają godziny upływające w danym przedziale czasowym.
12. Wskazywanie godzin na zegarach
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie wskazują zegary, na których są pokazane godziny określone w treści zadania.
13. Odczytywanie minut i godzin na zegarach.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaNauczyciel wiesza na tablicy model zegara. Uczniowie czytają treść zadania, wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i ustawiają wskazówki na zegarze tak, aby wskazywały godziny podane w treści zadania.
14. Dorysowywanie wskazówek godzinowych na zegarach.
- Prowadzenie zajęć Marta Pasieka
15. Łączenie zegarów wskazujących tą samą godzinę.
Marta Pasieka Numer albumu: 12949
Praktyki pedagogiczne- scenariusz nr 2„Jak zbudowana jest roślina?”
TYGODNIOWY TEMAT ZAJĘĆ:"Piękno przyrody” TEMAT ZAJĘĆ:"Jak zbudowana jest roślina?”TERMIN REALIZACJI : 17-21 KWIECIEŃCELE OGÓLNE :- Zapoznanie uczniów z pięknem przyrody- Zapoznanie uczniów z budową pomidora- Robienie doświadczeń przyrodniczych
CELE OPERACYJNE:- Spacer w okolicach szkoły- Uczeń wie jak zbudowany jest pomidor- Czytanie wierszy ks. Jana Twardowskiego i umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach-Uzupełnianie zdań-Zaznaczanie minut i godzin na zegarze- Zabawa ruchowa „Do chorągiewki”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :atlas roślin, encyklopedie, 2 niewielkie liście kapusty dla każdej grupy Uczniów, 2 słoiki dla każdej grupy, 2 łyżki cukru dla każdej z grup, roślina doniczkowa, szarfy i chorągiewki w 4 kolorach, model zegaraPRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć – spacer przed szkołą.Uczniowie wychodzą na teren szkoły i szukają wiosennych roślin. Po powrocie do szkoły szukają te rośliny w atlasie i encyklopedii.
2. Poznanie budowy pomidoraUczniowie oglądają budowę pomidora w podręczniku i nazywają części rośliny. Wymieniają te części, które rosną nad ziemią i pod nią. Wybrani uczniowie głośno odczytują informację o każdej części rośliny.
3. Przygotowanie doświadczenia przyrodniczego.Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda grupa przygotowuje doświadczenie z liśćmi kapusty zgodnie z podaną w podręczniku instrukcją. Następnie sprawdzają wynik doświadczenia. Zapisują wnioski w zeszycie (liść zanurzony w słoiku z wodą z cukrem stał się słodkawy. Liście czerpią wodę całą swą powierzchnią)
4. Obserwacja rośliny doniczkowej.(praca we współpracy z wychowawcą pracy, który będzie z dziećmi obserwował roślinę przez kolejne dni)
5. Czytanie ciekawostek przyrodniczych.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie czytają ciekawostki np. o rosiczce okrągłolistnej – roślinie mięsożernej.
6. Czytanie wierszy ks. Jana Twardowskiego i umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach. Odpowiadają na pytania zawarte w podręczniku.
7. Uzupełnianie zdań.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie uzupełniają zdania na temat właściwości niektórych roślin. Korzystają z encyklopedii i internetu.
8. Zabawa ruchowa „Do chorągiewki”Uczniowie otrzymują od Nauczyciela szarfy w 4 kolorach i tworzą 4 drużyny. Nauczyciel w dowolnych miejscach ustawia chorągiewki. Uczniowie różniący się kolorami szarf biegają swobodnie po wyznaczonym terenie. Na sygnał nauczyciela starają się jak najszybciej stanąć wokół chorągiewek w tych samych kolorach co ich szarfy, przybierając przy tym zapowiedzianą postawę :stają na jednej nodze,stają w rozkroku z rękoma podniesionymi wzwyż,tworzą koło wokół chorągiewki.
9. Wskazywanie odpowiedniej godziny
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie czytają treść zadania i wskazują zegar z właściwą godziną.
10. Zapisywanie godzin.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie czytają treść zadania i wskazują zegary z godziną wejścia do muzeum i wyjścia z muzeum. Odczytują godziny. Zapisują w zeszytach.
11. Kolorowanie zegarów i ramek z zapisami godzin.
- Prowadzenie zajęć Marta PasiekaUczniowie kolorują tym samym kolorem zegary i ramki z zapisem tej samej godziny.
12. Zapisywanie minut brakujących do pełnej godziny.
Praktyki pedagogiczne- scenariusz nr 3„Do czego roślinie potrzebne są kwiaty i nasiona”
TYGODNIOWY TEMAT ZAJĘĆ:"Piękno przyrody” TEMAT ZAJĘĆ:"Do czego roślinie potrzebne są kwiaty i nasiona?’TERMIN REALIZACJI : 17 – 21 kwiecieńCELE OGÓLNE:- Zapoznanie uczniów z ciekawostkami o roślinach
- Zapoznanie uczniów z budową roślin
- Zapoznanie uczniów z etapami powstawania owocu- Zapoznanie z zegarem
-Uczeń zna wiosenne kwiaty
CELE OPERACYJNE:- Uczeń wie co to są rośliny wiatropylne
- Uczeń wie jak rozsiewają się nasiona
- Uczeń wie jakie rośliny są jadalne
- Uczeń bierze udział w zabawach aktywizujących
- Uczeń zna kolejność dat i umie je posegregować chronologicznie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Różne kwiaty wiosenne, blok rysunkowy, papier kolorowy, krepina, odrysowane kontury różnych kwiatów, model budowy kwiatu, schemat powstawania owocu i nowej rośliny, nożyczki, atlasy i encyklopedie przyrodnicze,...
martynka2507