DOBRY PASTERZ CZ 109 - PACYFKA TO PRZEDMIOT ANTYCHRZEŚCIJAŃSKI.docx

(1436 KB) Pobierz

 

Wśród młodzieży od lat panuje moda na dekorowanie swoich ubrań i plecaków różnymi wisiorkami, breloczkami, naklejkami, które mają być symbolem mniej lub bardziej wzniosłych ideałów.

Pośród tych symboli szczególną rolę odgrywa pacyfka, zwana inaczej „kurzą stopką". Jest ona elementem biżuterii młodzieżowej i popularnym tatuażem, setki osób noszą „znak pokoju" na koszulkach, kurtkach i plecakach, jest też bodaj najczęściej kreślonym graffiti. Gdyby zapytać każdego „pacyfkarza", co symbolizuje ów znak, bez wahania odpowiedziałby że pokój. Tymczasem geneza „pacyfki" i jej symbolika daleka jest od szczytnej idei pokoju.

Pacyfka" przedstawia połamany, odwrócony krzyż wzięty w kółko.

                 

Swój początek bierze od wielkiego prześladowcy chrześcijan- cesarza Nerona, który na odwróconym krzyżu powiesił św. Piotra Apostoła. Zatem już od tamtych czasów „pacyfka" jest znakiem anty chrześcijańskim i symbolizuje nienawiść do chrześcijan. Wiedział o tym twórca biblii Anton La Vey, który pacyfkę" używał do celebracji czarnych mszy. Sataniści „neofici" w ramach inicjacji łamali krzyż, czym zrywali z chrześcijaństwem, i odwracali go, by przypieczętować swój pakt z szatanem.

Niespodziewanie, pod koniec lat 50. naszego wieku złamany, odwrócony krzyż stał się symbolem przeciwników wojny. Należy przypuszczać, że wybranie anty chrześcijańskiego znaku na godło „szczytnej idei walki o pokój" było świadomym krokiem pomysłodawców Geralda Holtona, brytyjskiemu projektantowi, specjalizującemu się we wzornictwie przemysłowym, i Bertranda Russella (znanego filozofa i jednocześnie zagorzałego lewicowca). Niewielu bowiem młodych ludzi (tak jak i teraz) zdawało sobie sprawę z rzeczywistego znaczenia pacyfki. Myśląc, że nie wyraża on nic więcej ponad dążenie do pokoju, przyjmowały go rzesze młodzieży. W latach kontrkultury pacyfka jednoczyła pod swoimi sztandarami lewaków, przeciwników obecności Amerykanów w Wietnamie i innych „młodych gniewnych". Od lat używana jest za znak rozpoznawczy ruchów pacyfistycznych na całym świecie.

str. 1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin