analiza danych.odt

(28 KB) Pobierz

     Przedmiotem ewaluacji było to, czy dzieci zdobywają wiadomości i umiejętności  określone w podstawie programowej.

  Szukając odpowiedzi na pierwsze pytanie kluczowe: czy dzieci nabywają wiedzę
i umiejętności matematyczne określone w podstawie programowej, po przeprowadzeniu badań możemy stwierdzić, że: wszyscy badani realizują podstawę programową w kierunku nabywania wiadomości i umiejętności matematycznych. Badani nauczyciele realizują podstawę programową  zgodnie z programem wychowania przedszkolnego.

Zagadnienia z zakresu matematyki nauczycielki ujmują w swoich planach miesięcznych, udokumentowane jest to w dzienniku pracy dziennej, a wyniki ich pracy (karty obserwacji, diagnoza gotowości szkolnej) świadczą, że wyżej wymienione zagadnienia były skrupulatnie realizowane.

Podczas badań (w oparciu o karty pracy oraz ankiety dla nauczycieli) zauważono, że niewielka grupa dzieci ma wyrazne kłopoty z rozróżnianiem strony prawej od lewej. Co sugeruje, że należy zwiększyć liczbę zajęć utrwalających pojęcia z tego zakresu.

   Treści zrealizowane przez nauczycieli to przede wszystkim: zapoznanie z pojęciem liczby, przeliczanie, segregowanie, klasyfikacja, orientacja przestrzenna, umiejętność dodawania i odejmowania, mierzenia i ważenia.

Nauczycielki wplatają treści matematyczne do innych zajęć ponieważ według nich pozwala to:

           utrwalać zdobytą wiedzę,

           poszerzać zakres zdobytej wiedzy,

           wspomagać rozwój procesów myślowych,

           gromadzenie doświadczeń matematycznych,

           rozwijanie zainteresowań,

           wyrabianie umiejętności wykorzystywania wiedzy w życiu codziennym,

  Można po przeprowadzeniu badań z dużą satysfakcją stwierdzić, że duża większość naszych przedszkolaków opanowała pojęcia matematyczne zgodnie z podstawą programową. Dodatkowym atutem potwierdzającym dobrą pracę nauczycieli w zakresie nabywania wiadomości i umiejętności jest to, że kilkanaścioro wychowanków opanowało umiejętności matematyczne wybiegające poza podstawę programową. Wykazując się wysokim poziomem logicznego myślenia, umiejętnością liczenia w zakresie 100, a także umiejętnością dodawania i odejmowania w pamięci przekraczając próg dziesiątkowy.

  Wysoki poziom ewaluacji w zakresie wiedzy i umiejętności matematycznych jest wynikiem dobrej pracy zespołowej nauczycieli.

 

     W odpowiedzi na drugie pytanie kluczowe: Jakie metody i formy pracy w zakresie edukacji matematycznej są preferowane przez dzieci – zauważono, że nasi wychowankowie najchętniej uczestniczą w grach i zabawach matematycznych, podczas których użyto dużą ilość środków dydaktycznych oraz zabaw matematycznych połączonych z ruchem. Z badań wynika że dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i wykazując duże zainteresowanie zajęciami i zabawami matematycznymi. Niektóre z dzieci (12% całej populacji przedszkolnej) uczestniczy w dodatkowych zajęciach kółka matematycznego zorganizowanego, wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci, w bieżącym roku szkolnym. Z obserwacji nauczycieli i rozmów z dziećmi wynika, że ta dziedzina nauki wśród naszych wychowanków cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

     Szukając odpowiedzi na następne pytanie kluczowe: Jakie formy i metody pracy dominują podczas realizacji zagadnień matematycznych wśród nauczycieli naszej placówki stwierdzono, że realizując zagadnienia zawarte w podstawie programowej nauczyciele w różnorodny sposób próbują działać wielostronnie na rozwój dziecka. Wpływa to na dobór odpowiednich form i metod aktywności oraz środków dydaktycznych. Z analizy  ankiet wynika, że wśród form i metod dominujących w pracy nauczyciela są: metody aktywizujące, metody projektu, badawcze, samodzielnych zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń, Najczęstszymi metodami jakie stosują nauczyciele to: metoda E. Gruszczyk Kolczyńskiej " Dziecięca matematyka" oraz „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej .

 

    Aby odpowiedzieć na czwarte pytanie kluczowe: Czy nauczyciele monitorują osiągnięcia dzieci i wykorzystują je do dalszej pracy dydaktycznej – należy stwierdzić, że nauczyciele diagnozują dzieci pod katem wiedzy matematycznej stosując różnego typu metody. Narzędziami stosowanymi przez nauczycieli do diagnozy dzieci pod kątem wiedzy i umiejętności są: karty pracy, karty obserwacji, analiza wytworów pracy dzieci oraz diagnoza gotowości szkolnej.

  Analizując dokumentację przedszkolną, wywiad z dyrektorem placówki oraz ankiety dla nauczyciela można z całą pewnością stwierdzić, że

 

    Czy nauczyciele prowadzą zajęcia dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka – to ostatnie pytanie kluczowe, na które szukano odpowiedzi.

Z badań wynika, że podczas zajęć dydaktycznych stosowane są zadania o różnym stopniu trudności, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci.

Nauczyciele stosują wyliczanki, rymowanki oraz rytmy co sprawia, że dzieci chętniej wykonują zadania. Aby zajęcia były ciekawsze, łatwiej przyswajane przez dzieci nauczyciele korzystają z różnych środków dydaktycznych tj.: okazy naturalne, kostki, liczmany, piłki, itp.

Z wypowiedzi nauczycielek wynika, że pamiętają one o tym, że należy dostosować stopień trudności zadania do poziomu rozwoju dziecka – jego potrzeb i umiejętności. Niektórzy nauczyciele zwracają uwagę na różne tempo rozwoju dzieci i różnicowanie stopnia trudności zadań pozwala, aby każde dziecko mogło osiągnąć sukces.

Zabawy matematyczne odbywają się w godzinach porannych jak i popołudniowych.

Większość nauczycieli podejmuje dodatkowe działania z dzieckiem zdolnym oraz tym z problemami, poprzez stawianie im zadań na miarę ich umiejętności i możliwości.

Nauczyciele poprzez zabawy i sytuacje zadaniowe, pobudzają dzieci do korzystania z umiejętności matematycznych, wspomagają i rozwijają ich zdolności w jej kształtowaniu. Chcąc ułatwić dzieciom nauczanie procesu kształcenia matematyki nauczyciele stwarzają przyjazne warunki do zdobywania wiedzy począwszy od działań wykonywanych na konkretach przez słowne określanie ich sensu, do symbolicznego zapisywania czynności matematycznych.

Realizowane treści programowe są bazą do wspomagania rozwoju umysłowego dziecka, kształtowania ich wiadomości matematycznych w każdym następnym etapie nauczania. Realizując program, nauczyciele uwzględniają prawidłowości procesu uczenia się dziecka w wieku przedszkolnym oraz sposób dobrego porozumiewania się na nauczyciela z dzieckiem, nie zapominając, że nauka odbywa się poprzez zabawę.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin