Paprykowy makaron z sosem pomidorowo-grzybowym.docx

(16 KB) Pobierz

PAPRYKOWY MAKARON

Z SOSEM POMIDOROWO-GRZYBOWYM

 

/2 duże porcje/

Sos pomidorowo-grzybowy :

·         Marynowane podgrzybki [600ml]

·         Mięso mielone drobiowe [200g]

·         Pomidory z puszki [200g]

·         Koncentrat pomidorowy [2 łyżeczki]

·         Cebula [1 sztuka]

+ majeranek, bazylia, ostra papryka, pieprz i sól, zioła prowansalskie

 

Mięso mielone przyprawić majerankiem i ostrą papryką. Odstawić w chłodne miejsce, aby smaki się „przegryzły”. W tym czasie obrać z łupinek cebulę, pokroić w piórka i podsmażyć na patelni w odrobinie oliwi. W trakcie smażenia przyprawić pieprzem.  Gdy cebula zacznie nabierać złotego koloru, dodać do niej zamarynowane w przyprawach mięso. Smażyć, aż nabierze rumianego koloru.  Następnie wlać pomidory wraz z sosem, w którym się znajdują. Dusić przez około 10 minutredukując ilość pomidorowego soku (sok powinien odparować). Przyprawić solą, pieprzem, bazylia i ziołami prowansalskimi. Dla zagęszczenia dodać 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego.

Domowy makaron:

·         Mąka pszenna pełnoziarnista [100g]

·         Jajko [1 sztuka/56g]

·         Sól [szczypta/1g]

·         Słodka mielona papryka [2 łyżeczki]

·         Koncentrat pomidorowy [2 łyżeczki]

+ ewentualnie: odrobina wody lub oliwy

 

Mąkę przesiać na stolnice formując kopiec. Dodać soli i słodkiej mielonej papryki. W mące zrobić dołek, do którego wbić jajko. Wymieszać mąkę z jajkiem, zagarniając ją od zewnętrznej strony kopca do wewnętrznej (w stronę jajka). Gdy, powstaną grudki, dodać koncentrat pomidorowy i zacząć zagniatać ciasto dłońmi. Jeśli ciasto nie chce nam się łączyć w jednolitą masę można dodać odrobinę wody lub oliwy. Ciasto powinno odchodzić od dłoni (nie kleić się) i  być elastycznie. Gotowe odstawić na 15-30 minut, na podsypana mąką stolnice.

Następnie rozwałkować do grubości 1-1,5 mm. Wykrawać nożem pożądane kształty, np. wstążki (paseczki). Ciasto można przepuścić przez maszynkę do wałkowania i cięcia makaronu. Wykrojone paseczki oprószyć mąką i pozostawić na około 10 minut, aby podeschły.

Do garnka wlać wodę (na 100g suchego makaronu potrzeba 1 litr wody), posolić. Można dolać do niej łyżeczkę oliwy, dzięki temu unikniemy sklejeniu makaronu. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i stopniowo wrzucać  przygotowany makaron. Gotować bez przykrycia, mieszając co jakiś czas, w celu zapobiegnięcia przyklejenia się makaronu do dna garnka. Uwaga – domowy makaron lubi kipieć. Gdy makaron zacznie wypływać na powierzchnie wody, należy gotować jeszcze przez około 4-5 minut.

Odcedzić przez durszlak. Ugotowanego makaronu, nie powinno się hartować, czyli przelewać zimna wodą, ponieważ zahartowany słabiej będzie chłonął sos i aromaty z dodatków. Podawać wymieszany z sosem. Wierzch można posypać startym żółtym serem i posiekaną natka pietruszki.

Źródło: przepis własny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin