CW1_sprawko-1_Paciak.docx

(961 KB) Pobierz

LABORATORIUM SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH

Studia stacjonarne II stopnia

Rok akademicki 2015/2016

Patrycja Maciak

Alicja Supeł

Michał Miecznikowski

 

ĆW 1

 

Konfiguracja przełącznika

 

Data wykonania ćwiczenia

Data oddania sprawozdania

22.12.2015r.

12.01.2015r

   

1.     Cel i zakres ćwiczenia

Celem ćwiczenia było zapoznanie się z możliwościami nowoczesnych przełączników sieci teleinformatycznych. Podczas zajęć w laboratorium dokonaliśmy konfiguracji takiego przełącznika w celu utworzenia sieci VLAN, której poprawność zweryfikowaliśmy dzięki fizycznym podłączeniom urządzeń sieciowych. Nasze spostrzeżenia zostały zapisane we wnioskach.

2.     Przebieg ćwiczenia

5.3

Aby dokonać konfiguracji przełącznika zalogowaliśmy się na stronę CISCO poprzez przeglądarkę internetową używając adresu domyślnego switcha. Domyślną siecią zarządzającą była sieć VLAN o ID 1. Następnie utworzono kolejne dwie sieci. Czynność ta dzięki intuicyjnemu menu rozwijanemu w przeglądarce przebiegła sprawnie i łatwo.

Rysunek 1Dodanie dodatkowych dwóch sieci

Nowe sieci otrzymały ID 111 oraz 222. Zostały przyporządkowane do takich interfejsów, które były używane dalej w ćwiczeniu jako fizyczne punkty podłączeniowe. Aby tego dokonać, wybrano w zakładce wyboru portów odpowiednie interfejsy z opcją „zaznaczony”.

Rysunek 2Konfiguracja sieci 1

Rysunek 3Konfiguracja sieci 111

Rysunek 4 Konfiguracja sieci 222

Aby każda z sieci była przyporządkowana odpowiednio do portów i odizolowana od pozostałych dokonano w zakładce Port VLAN Membership procedury wspomnianej izolacji.

Rysunek 5 Izolacja sieci

5.4

Dalej już tylko po podłączeniu kabli do odpowiednich portów z poziomu komputera można sprawdzić izolację. Najpierw jednak trzeba skonfigurować połączenie dla IPv4, który jest używany w ćwiczeniu. W tym celu ręcznie wprowadzamy ustalony adres IP oraz maskę podsieci. Analogicznie na drugim komputerze.

Rysunek 6 Konfiguracja połączenia

Teraz za pomocą wiersza komend sprawdzamy izolację i komunikację między utworzonymi wirtualnymi sieciami lokalnymi. Pierwszą komendą jest oczywiście „ipconfig”. Wywołanie jej powoduje wyświetlenie wprowadzonych ręcznie adresu oraz maski. Następnie poleceniem „ping [ustawiony adres IP na drugim komputerze]”  wywołujemy połączenie między hostami i obserwujemy wymianę pakietów. Jak widać po otrzymanej instrukcji otrzymujemy pakiety Reply protokołu ICMP. Dalej mamy informacje o wielkości danych w bajtach, czasie, hopach TTL. W naszym wypadku transmisja przebiegała poprawnie, więc cały czas otrzymywane były informacje o pakietach, żadna usterkach w wierszu poleceń nie została zasygnalizowana.

 

Rysunek 7 Sprawdzenie komunikacji i izolacji między sieciami wirtualnymi

Po sprawdzeniu poprawności działania powracamy do ustawień automatycznych IPv4.

Rysunek 8 Przywrócenie ustawień automatycznych IP v4

3.     Wnioski

Podczas badań przeprowadzonych w laboratorium poznaliśmy możliwości działania przełącznika zarządzalnego. Mogliśmy go odpowiednio skonfigurować w celu utworzenia sieci VLAN. Czynność ta pokazała nam, że przełączniki zarządzalne maja możliwość wydzielania sieci wirtualnych VLAN, przy czym przełącznik przekazuje pewnego rodzaju informację z portu odpowiedniego dla danej sieci jedynie do portów należących do tej sieci.

Wykorzystując system CISCO przeprowadziliśmy doświadczenie możliwości konfiguracji przełącznika, dokonując na wstępie dołączenia nowych sieci. Etap ten przebiegł szybko, a wybór nowych sieci i odpowiednia  ich konfiguracja była intuicyjna. Mając już utworzone nowe sieci, dalsze jej ustawienia były jedynie kwestią zaznaczenia odpowiednich elementów okna programu.                                                                                                                              

8

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin