Chemia.doc

(22 KB) Pobierz
Barwa wody jest właściwością optyczną polega na pochłanianiu części widma promieniowania widzialnego przez substancje w niej rozpuszczone, koloidalne oraz cząstki zawiesin w niej obecnych

Barwa jest właściwością optyczną wody polega na pochłanianiu części widma promieniowania widzialnego przez substancje rozpuszczone, koloidalne oraz cząstki zawiesin obecnych w wodzie. Barwa wód naturalnych, zazwyczaj żółtozielona o różnych odcieniach, spowodowana jest obecnością związków humusowych, planktonu, produktów rozkładu roślinności, jonów metali (żelaza i manganu) oraz zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego

.

Wyróżniamy barwę rzeczywistą, czyli barwę po usunięciu mętności oraz barwę pozorną wywołaną przez substancje w niej rozpuszczone.

 

Do oznaczenia barwy wykorzystaliśmy metodę instrumentalną przy wykorzystaniu spektrofotometru przy długości fali λ=390 nm. Na początku odmierzyliśmy 50cm³ próbki wody po wcześniejszym odsączeniu. W spektrofotometrze dokonaliśmy pomiarów absorpcji promieniowania przez próbki wody odsączonej i mętnej, jako odnośnik zastosowaliśmy wodę destylowaną. Następnie na podstawie krzywej wzorcowej odczytaliśmy barwę danej próbki.

 

Wyniki:

Próbka sączona 73 mgPt/ dm³

Próbka mętna 89 mgPt/ dm³

 

Wysoka barwa wody świadczy o jej zanieczyszczeniu i wzbudza zastrzeżenia natury sanitarnej. W rozporządzeniu dotyczącym jakości wody dopuszczalną wartością jest 15 mgPt/ dm³. Podwyższoną barwę wody powodują najczęściej związki manganu i żelaza oraz substancje humusowe.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin