Zioła.doc

(198 KB) Pobierz
Zioła

Zioła

 

Dzisiaj niestety niewiele już osób posiada tę cenną wiedzę.

Na szczęście leki ziołowe i inne rośliny lecznicze
zaczęły przeżywać swój renesans.

Dzięki współczesnym badaniom naukowym z pomocą mogą Ci przyjść nie tylko rośliny lecznicze z domowego ogródka, ale także te z najbardziej odległych miejsc świata takich jak Amazonia, Chiny, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Zelandia...

Wiele chorób, które obecnie leczy się mało skutecznymi lub niebezpiecznymi lekami, można skutecznie wyleczyć ziołami:

·         trędownik bulwiasty pomoże Ci na bóle pleców – trudne do zniesienia i będące często przyczyną nieobecności w pracy,

·         ginkgo biloba i żeńszeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) poprawi funkcjonowanie Twoich neuronów,

·         babka lancetowata to naturalny sposób na astmę,

·         melisa poprawi jakość flory bakteryjnej w zespole jelita drażliwego.

Również inne rośliny lecznicze mogą okazać się pomocne w przypadku wielu powszechnie występujących chorób:

·         modrzew – wzmocni Twój system immunologiczny. Tradycyjnie zalecany jest w przypadku nawracających infekcji, zwłaszcza schorzeń laryngologicznych (zapalenie uszu, zapalenie zatok, zapalenie krtani i inne);

·         ostropest plamisty, desmodium, dymnica osłabią niepożądane skutki leków syntetycznych dla wątroby;

·         czarna rzodkiew, jastrzębiec kosmaczek, kurkuma ochronią Twoje nerki.

Ale kto informuje chorych o tych wszystkich dobroczynnych właściwościach roślin leczniczych?

Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka

To niezastąpione źródło porad i przepisów, jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować maści, napary, nalewki, wywary i olejki, które wspomogą zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.

Dzięki miesięcznikowi Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka (Plantes & Bien-Être) przywrócisz żywą wiedzę o roślinach w swojej rodzinie. Poznasz, które z nich są bogate w składniki odżywcze, które leczą, które ratują życie, jakie jest ich działanie, jakie niosą ze sobą zagrożenia i interakcje z lekami.

Oto kilka przykładów:

·         Pozłotka kalifornijska (Eschscholzia californica) znakomicie pomaga na spokojny sen. Od 6 do 10 g suszonej pozłotki zaparzaj w 0,5 l wody. Pij 3 razy dziennie, jeśli miewasz lęki. Możesz ją stosować przed snem w przypadku bezsenności.

·         Dziurawiec jest równie skuteczny jako antydepresant jak lekarstwa syntetyczne. Jest często stosowany, ale kto tak naprawdę wie o wszystkich jego interakcjach z innymi lekami? Przeczytasz o tym w czasopiśmie Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka.

·         Liście karczocha pobudzają czynności wątroby oraz wydzielanie żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów.

·         Ortosyfon tradycyjnie zaleca się w Indiach jako środek na kamicę nerkową. Jest również zalecany osobom podatnym na dolegliwości dróg moczowych (takie jak zapalenie pęcherza moczowego).

·         Na tzw. ciężkie nogi oraz na puchnięcie nóg pij napar z mniszka lekarskiego lub z bzu czarnego, ponieważ mają one działanie drenujące i wzmagające diurezę.

·         Nostrzyk i oczar będą skutecznie walczyć z żylakami i niewydolnością żylną.

·         Hakorośl (Harpagophytum), zwana czarcim pazurem, to roślina pochodząca z południowej Afryki spożywana przez rdzenną ludność, aby uśmierzać bóle, zwłaszcza bóle porodowe. Jest również skuteczna w przypadku bólów stawowych, lędźwiowych czy wywołanych zapaleniem ścięgien.

·         Jeśli działanie hakorośli okaże się niewystarczające, wzmocnisz je, zażywając kadzidłowiec (Boswellia carterii) oraz liście czarnej porzeczki (Ribes nigrum).

Przy stosowaniu roślin leczniczych ważne jest też, aby umieć rozróżnić te występujące w naturze od tych, które sprzedaje się w aptece. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdować rośliny lecznicze, kiedy je zrywać, jak przechowywać, jakie są przeciwwskazania do ich przyjmowania i w jakie interakcje wchodzą z lekami.

Wszystkie dokładne wskazania dla roślin leczniczych, jak je przygotowywać i jak spożywać, znajdują się w czasopiśmie Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka.

 

babka lancetowata to jeden z tych doskonałych „chwastów”.

Jeśli masz ogród, na pewno znajdziesz ją na rabatach lub wśród trawy:

zdjęcie

Jest to roślina średniej wielkości (od 15 cm maksymalnie do 50 cm wysokości) o długich i wąskich liściach podzielonych na pięć części. (Według wierzeń ludowych liście powstały z pięciu źdźbeł trawy zszytych przez dobrą wróżkę. Chciała ona pomóc krawcowi, który sprzedał duszę diabłu)1.

Stare liście są łykowate, ale młode można (i trzeba!) zbierać.

Przekąska o subtelnym smaku pieczarek

Wybierz liście z samego środka, delikatnie zielone. Rozetrzyj je w palcach, aż uzyskają kolor chlorofilu w procesie utlenienia.

Liście można jeść świeże, jako smaczną przekąskę o subtelnym smaku pieczarek.

Można je także ugotować – jako jarzynę lub bazę zupy.

Jeśli masz dużo liści babki, można je drobno posiekać i wymieszać z mieszanką sałat, której nadadzą przyjemnego leśnego smaku.

Na gardło i na trawienie

Liście babki zawierają dużo śluzu.

Śluz jest substancją, która po zmieszaniu z wodą gęstnieje i nabiera konsystencji galaretki. Rzadko spotykany w warzywach hodowlanych, częsty natomiast w roślinach dziko rosnących jak prawoślaz, malwa czy ogórecznik.

Przy przełknięciu, babka pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą.

W żołądku i w jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Bardzo ułatwia trawienie i przynosi ulgę w zaparciach2.

Środek ratunkowy po użądleniu

Poza domem, babka jest idealnym środkiem ratunkowym przeciwko użądleniu pszczoły lub osy oraz łagodzącym oparzenie pokrzywą.

Rozgniatając jej liście w palcach, otrzymasz gęsty i klejący płyn przynoszący ulgę.

Zresztą, babka bardzo często rośnie w pobliżu pokrzyw. To potwierdzenie ludowego powiedzenia, że „przyroda zawsze daje lekarstwo w parze z chorobą”.

Babka oczyszcza krew, płuca i żołądek

Jeszcze śmielej, szwajcarski opat Kuenzle, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej i roślin, pisze, że babka najlepiej ze wszystkich roślin oczyszcza krew, płuca i żołądek.

Z tego też powodu byłaby wskazana dla osób cierpiących na anemię, dla osób o słabych płucach i nerkach, chorobliwie bladych, zbyt szczupłych, pokasłujących i zachrypniętych.

Stosuje się ją wówczas w postaci naparu (1 czubatą łyżeczkę listków zalej 1/4 litra wody, zostaw krótko do zaparzenia), okładów z rozdrobnionych liści lub syropu3.

Pączki i nasiona dla ptaków

Kwiaty babki możesz obtoczyć w cieście na pączki i smażyć na patelni.

Natomiast jej nasiona stanowią przysmak dla ptaków.

Oprócz tego, że babka lancetowata to roślina powszechna i swojska, jej wielką zaletą jest to, że nie można jej pomylić z żadną inną.

Uwaga: Tylko nie zrywaj jej w ogrodach, które wcześniej spryskano środkami chwastobójczymi typu Roundup (randap) lub innymi.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

*****************************

W najnowszym marcowym numerze miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być między innymi:

·         Długowieczność: czy sekret tkwi w Twoich mięśniach?

·         Nietolerancje pokarmowe są ukrytą przyczyną 80% naszych chorób

·         Jak uniknąć bólu pleców w samochodzie?

·         Fibromialgia: choroba, której leki nie wyleczą

·         Nagietek: idealny na wiele dolegliwości!

·         Kremy nawilżające: Twój portfel będzie nimi zachwycony!

Aby rozpocząć prenumeratę miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być lub poznać jej warunki, przejdź do formularza na tej stronie.

******************************

Nowość

Zapraszam Cię do otrzymywania porad i wskazówek, jak spowolnić proces starzenia się organizmu od jednego z najlepszych światowych ekspertów w dziedzinie medycyny Anti-Aging.

Rejestrując się teraz, otrzymasz 2 publikacje w prezencie. Sprawdź teraz nowy miesięcznik Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a

******************************

W Kronikach Poczty Zdrowia zebraliśmy najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Przeczytasz w nich, jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia. Więcej.

******************************

Źródła:

1) Lucie De V.-H., Revue des Traditions Populaires – R.T.P., T. 15-1900, pp. 336-337

2) Bernard Bertrand, Cueillettes sauvages, p 119, éditions Terra curiosa.

3) Maria Treben, La Santé à la pharmacie du Bon Dieu (ISBN 3 85068 123-8).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin