Hipnoza - Zagrożenia.doc

(31 KB) Pobierz
Zagrożenia

2

 

Zagrożenia związane z hipnozą

 

Hipnoza wkracza w obszar stanu normalnego funkcjonowania ludzkiego mózgu – możliwości myślenia, analizowania i postrzegania oraz dokonywania wyborów i podejmowania decyzji, zniekształcając te możliwości i funkcje i przetwarzając lub mieszając je z innymi. Ważne jest więc, by poznać zagrożenia jakie niesie ze sobą hipnoza.

 

a) Obiekt dostaje się pod umysłową kontrolę innej osoby. Jest to stan gorszy, niż w wypadku jeńca lub niewolnika i przypomina raczej życie w stanie ciągłego przymusowego cierpienia, jakim może być na przykład bardzo nieszczęśliwe małżeństwo. W takim wypadku obiekt nie ma możliwości żadnego wyboru, ponieważ jest całkowicie kontrolowany, zdominowany i prowadzony przez hipnotyzera. Poddany jest „logice transu”, co oznacza po prostu, że obiekt pozytywnie reaguje na każdą sugestię ze strony hipnotyzera.

 

b) Obiekt staje się „alter-ego” hipnotyzera. Nieważne, czy zasugeruje on jakieś zachowanie zabawne, czy też antyspołeczne – obiekt będzie realizował jego polecenia. Nie ma tu żadnych możliwości własnego myślenia, rozróżniania czy też decydowania.

 

c) Bóg dał nam sumienie, abyśmy rozróżniali, przynajmniej w ogólny sposób, pomiędzy dobrem a złem. Niestety, hipnoza całkowicie wyłącza tę funkcję naszego człowieczeństwa, czyniąc hipnotyzowany obiekt podatnym na wykorzystanie w nienormalnych lub wręcz zbrodniczych celach.

 

d) Hipnotyzer świadomie ćwiczy mentalny wpływ na obiekt. Co gorsza i co przypuszczalnie jest nieuchwytne w początkowych stadiach, obiekt może znaleźć się pod wpływem mocy demonicznych, ponieważ świadomość umysłu nie jest w stanie przefiltrować głosów złego, demonicznego ducha.

 

e) Magicy często prezentują zawieszanie w powietrzu obiektów, wprowadzonych uprzednio w stan głębokiej hipnozy; co jednakże podtrzymuje ciało takiej osoby? Jaka siła tu działa? To demoniczne siły dokonują sztuczek oszukujących umysł. Obserwatorzy przypuszczalnie poddani są złudzeniu i sądzą, że ma miejsce niezwykłe zdarzenie. Jednakże tak naprawdę jedynie otwierają siebie na demoniczne sugestie i wpływy.

 

f) Hipnotyzer może dotrzeć bezpośrednio do nieświadomości lub podświadomości człowieka, ponieważ hipnoza działa z ominięciem świadomości. Obiekt jest zatem otwarty i podatnym na sugestie hipnotyzera na długo po zakończeniu sesji.

 

g) Obiekt zasadniczo nie pamięta, co wydarzyło się w czasie, gdy znajdował się pod hipnozą, ponieważ wszystkie sugestie docierały do niego z pominięciem sfery świadomości. Grozi to możliwością zaszczepienia komuś głęboko w podświadomości myśli lub idei bez wcześniejszego dania mu prawa i szansy na ich zrealizowanie i wyrażenie ewentualnej zgody.

 

h) Zdarzają się również sugestie post-hipnotyczne. Kiedy obiekt znajduje się pod hipnozą, hipnotyzer może zasugerować obiektowi wykonanie jakiejś czynności po zakończeniu sesji. Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że nawet długo po kontakcie z hipnotyzerem dana osoba może znajdować się nadal pod jego wpływem, co oznacza że uszkodzone zostały mechanizmy samokontroli i woli

 

i ) W trakcie iluzjonistycznych pokazów hipnotyzm mogą stosować amatorzy. Grozi to długotrwałym emocjonalnym, umysłowym lub psychicznym zranieniem, mogącym prowadzić do występowania u obiektu na `przykład zaburzeń lękowych.

 

j) Jest bardzo wiele dostępnych danych i opracowań na temat długotrwałych skutków hipnozy. Każdy więc, poddając się hipnozie, ryzykuje nieznanym. Ktoś może na przykład hipnozą być leczony z nikotynizmu. W rzeczywistości jednak następuje tu jedynie przeniesienie zależności na coś innego, jak choćby nadmierne objadanie się. Nadal jednak nie dysponujemy w tej sprawie zadowalającymi informacjami.

 

k) Obiekt otwiera się na przyszłe wpływy okultystyczne. Hipnotyzm pierwotnie związany był z okultyzmem i dziś także nie można tych zjawisk rozdzielać. Ponieważ stan hipnozy nie jest ani stanem snu, ani czuwania, ale czymś niewyjaśnialnym, może czynić obiekt podatnym na wpływy duchowe.

 

l) Hipnoza jest promowana przez zwolenników New Age, będących jej głównymi orędownikami, podobnie jak reinkarnacji i "terapii przyszłego życia". Jest głęboko zakorzeniona w bezbożnych praktykach i nie sposób rozdzielić jej od tych wpływów. Współczesna parapsychologia posiada takie same korzenie i co ciekawe, różne formy hipnotyzmu są powszechnie stosowane właśnie w obszarze parapsychologii.

 

m) Dzisiejsze media wchodzą w transy podobne do stanu hipnozy. Zasadą transu jest pozwolenie duchowi na przejęcie kontroli nad mową i umysłem medium. Złe duchy świadome są tych praktyk, a ponieważ zazwyczaj wkraczają w nasze życie z przemocą, nie pytając o zgodę każda znajdująca się pod hipnozą osoba może stać się obiektem takiej kontroli.

 

n) Ponieważ obiekt znajduje się w stanie znacznie zwiększonej podatności na sugestie, otwiera się na interwencje niewidzialnych gości, demonów, równie łatwo jak na polecenia hipnotyzera.

 

Źródło:

 

John F. Mc George Jr. - "Herezje, kulty, sekty"

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin