moja.doc

(58 KB) Pobierz
FIRMA- jest nazwa pod która sp

FIRMA- jest nazwa pod która sp. Handlowa prowadzi swoja działalność. Spółka może posługiwać się także firma przed zarejestrowaniem pod warunkiem, ze istnieje przedsiębiorstwo spółki. Spółka nie może brać kilku firm dla oznaczenia tego samego przedsiębiorstwa, nawet jeśli ono się składa z kilku zakładów. PRZEDSIEBIORCA- osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osoba prawna, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarcza. PRZEDSIEBIORSTWO- to zorganizowany zespól składników majątkowych, majątek, który służy prowadzeniu działalności gospodarczej, rzedsieb. To zorganizowany kompleks składników majątkowych materialnych i nie materialnych. PRAWO- to określony zbiór norm postępowania, ustanowionych lub uznanych w określonej formie przez państwo, których realizowanie jest zabezpieczone zorganizowanym przymusem państwowym.

CECHY PRAWA* prawem sa normy o charakterze generalno-abstrakcyjnym, a nie o charakterze indywidualno-konkretnym.* prawo powstaje w drodze stanowienia(to tworzenie nowych norm prawnych przez uprawniony organ z zachowaniem określonej procedury)* realizacja prawa jest zabezpieczona przymusem państwowym, który przejawia się w sankcjach. PRAWO MATERIALNE- należą do niego te normy które regulują merytoryczna część stosunków prawnych, czyli uprawnienia i obowiązki prawa oraz ewentualne sankcje za ich przekroczenie. PRAWO PUBLICZNE reguluje stosunki między organami państwa oraz między państwem i obywatelem. Charakteryzuje się nierówną pozycją stron, bowiem państwo występuje tu z pozycji siły swej władzy (tak jest np. w prawie karnym, podatkowym, konstytucyjnym)PRAWO PRYWATNE- stosunki miedzy równouprawnionymi podmiotami, glownie z obrotu majatkowego, spraw rodzinnych(pr. Cywilne, rodzinne) .NA PRAWO FORMALNE- składają się te normy, które regulują tryb postępowania przed organami państwa związanych z dochodzeniem uprawnień i obowiązków określonych w prawie materialnym, do norm tego prawa odnoszą się także normy prawne regulujące organizacje aparatu dbającego o przestrzeganie prawa materialnego NORMA POSTEPOWANIA- to pewien wzorzec oparciu o który wszystkie zachowania można podzielić na zgodne lub nie zgodne.-autonomiczna- adresat i normo dawca jest ta sama osoba.-Heteronomiczna- inna osoba jest adresat inna normo dawca.-Indywidualna- reguluje zachowania imienne wyznaczonej osoby-generalna-do adresata który jest w sytuacji jednorazowej lub powtarzającej sie-bezwzględnie obowiązująca- wskazuje określone postępowanie w danych okolicznościach-względnie- norma zakładająca wyjątki.NORMA PRAWNA to wypowiedz jak określone osoby maja sie zachować w określonych okolicznościach. Sa zawarte w aktach prawotwórczych, wydawane przez organy państwowe.-hipoteza (kto? kiedy?)- wskazuje adresatów i okoliczności.  dyspozycja (co czynić powinien?)- wskazuje ona sposób postępowania  jakiego od adresata sie oczekuje.-sankcja- jak zareaguje państwo na niezastosowanie sie przez adresata do norm.Normy maja dwóch adresatów-podmiot i państwo.
Rodzaje norm: *moc prawna-w jakim akcie prawotwórczym jest ona zawarta .*zasięg terytorialny-wydane przez centralne i terenowe organy. *Stosunek społeczny- normy prawa karnego cywilnego pracy.. Wg stopnia postępowania: *wyznaczające obowiązek- jeden sposób postępowania dla adresata-brak wyboru* nadające uprawnienie- możliwość dla adresata wyboru zachowania. *wolnościowe- przyznają adresatowi swobodę działania .Wg. stopnia obowiązywania :*bezwzględne- reguły postępowania bezpośrednio dotyczące adresata. *względnie -adresat lub ktoś trzeci nie uregulowali danego zachowania sie inaczej Wg. stopnia konkretności *norma konkretna-zawiera pełny opis zachowania *norma odsyłająca- sama nie reguluje zachowania adresata, wskazuje jedynie inne normy *norma blankietowa-nie określa pożądanego postępowania i nie odsyła do innych norm .Reakcja na nie przestrzeganie norm prawnych-kara- wymierzona przez państwo osobie za działania społecznie niebezpieczne. zadanie tej osobie pewnej przykrości, większej niz. gdyby stosowała sie ona do obowiązującej sie normy.-egzekucja- państwo zmusza adresata normy do realizowania takiego stanu rzeczy jaki powinien powstać w wyniku przestrzegania normy-nieważność- jeżeli działaniu skonstruowanego przez normy prawa nie nadaje sie znaczenia prawnego.KWORUM- minimalna liczba członków ciała zbiorowego. obecność na prawidłowo zwołanym posiedzeniu jest konieczna. FORUM- niezbędna liczba osób do uchwalenia ustawy WIEKSZOSC ZWYKLA- do przyjęcia ustawy wystarczy by opowiedziało sie więcej posłów, senatorów niz. przeciw. nie bierze sie pod uwagę tych co wstrzymali sie . WIEKSZOSC BEAWZGLEDNA- by za projektem ustawy opowiedziała sie przynajmniej polowa + 1 z głosujących. istotne znaczenia tych co byli przeciw .KWALIFIKOWANA -mamy do czynienia z ta większością  gdy do podjęcia decyzji jest niezbędne aby opowiedziało sie za danym projektem więcej głosujących niz. jest to wymagane. Luki pozorne-gdy z braku dostatecznej znajomości prawa i techniki posługiwania sie nim komuś sie wydaje, ze jakieś materie nie sa prawnie uregulowane.luki rzeczywiste-gdy przepisy konstruujące jakąś instytucje prawna nie normują jej niezbędnych elementów.
analogia z prawa- występują wtedy, gdy rozstrzyga sie jakąś sprawę nie uregulowana prawnie nie na podstawie określonych norm prawa, lecz na podstawie zasad systemu prawa.

SYSTEM PRAWA- całokształt norm obowiązujący w danym państwie, w danym czasie, uporządkowany wg określonych kryteriów, dzieli się na gałęzie Gałęzie prawa w Rzeczpospolitej Polskiej· prawo państwowe (konstytucyjne)· prawo cywilne· prawo rodzinne· prawo pracy· prawo administracyjne· prawo finansowe· prawo gospodarcze· prawo karne· prawo procesowe TWORZENIE PRAWA- to tworzenie norm prawa obowiązującego, powstaje w wyniku stanowienia STANOWIENIE- to tworzenie norm prawnych przez uprawnione organy władzy publicznej z zachowaniem określonej procedury i w określonej formie. AKT PRAWNY- to zarówno akt normatywny(np.. ustawa rozporządzenie) jak również akt nie normatywny(nie zawiera normy prawnej, tylko konkretna decyzje), indywidualny(np. wyrok sadowy, nakaz płatniczy)RATYFIKOWANE- zatwierdzane przez prezydenta OSOBA FIZYCZNAto człowiek zasadniczo od chwili urodzenia, az po stwierdzenie jego śmierci OSOBA PRAWNA- grupa osób materialnych trwale zespolona w celu realizacji określonych zadań w postaci jednostki organizacyjnej ZDOLNOSC PRAWNA jest to zdolność posiadania praw i obowiązków ZDOLNOSC DO CZYNNOSCI PRAWNYCH- zdolność do nabywania praw, zaciąganie obowiązków, oraz rozporządzanie nimi w swym własnym działaniu(po 18 roku życia) ZRODLEM PRAWA jest sformalizowany akt władzy państwowej zawierają­cy przepisy prawne. źródłami powszechnie obowiązującego prawa polskiego są:1) konstytucja,2) ustawy, rozporządzenie z mocą ustawy3) ratyfikowane umowy międzynarodowe,4) rozporządzenia,5) akty prawa miejscowego. Źródła prawa wewnętrznego:1) uchwały sejmu i senatu 2)uchwały rady ministrów 3) zarządzenia

Źródła prawa tworzą hierarchicznie zbudowany system, w którym każde źródło

ma swoje miejsce. Ma to określone konsekwencje. Źródło prawa niższego szczebla

-:e może zawierać przepisów sprzecznych z przepisami wyższej rangi, na przykład rozporządzenie nie może naruszać przepisów ustawy. Warunkiem wejścia w życie

-staw, rozporządzeń i aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Ogłasza się _xże niektóre umowy międzynarodowe. UMOWA MIEDZYNARODOWA oświadczenie woli dwu lub więcej podmiotów prawa międzynarodowego , wywołujące dla nich skutki prawne..

CECHY PRAWA:1) jest powszechne, 2) pochodzi od uprawnionych organów, 3) powstaje w przypisanym trybie, 4) jego stos. Jest zagwarantowane przymusem państwowym

5) do stos. przymusu są upoważnione odpowiednie organy.

FUNKCJE PRAWA -stabilizująca-ustala pewien porządek – dynamizująca -przepisy prawa mogą przyspieszać zmiany społeczne, gospodarcze. -ochronna-chroni nas pokazując pewien system wartości -organizująca- organizuje życie zbiorowe-wychowawcza (preferencyjna, resocjalizująca)-represyjna –karząca DESUETUDU- uchylony przez niestosowalność PRZEPISY DELOGACYJNE- uchylające.

CESJAwierzyciel przenosi swoją wierzytelność na nowego wierzyciela PAPIERAMI WARTOSCIOWYMInazywamy dokumenty stwierdzające istnienie pewnych praw i wyposażone w taki przywilej, że realizacja praw w nich wymienionych możliwa jest wyłącznie na podstawie przedłożenia lub zwrotu takich dokumentów.Rodaje papierów – a)imienne, b)papiery na zlecenie, c)papiery na okaziciela WEKSEL to sporządzony w przewidzianej prawem formie dokument, zobowiązujący wystawcę lub wskazaną przez niego osobę do bezwarunkowego zapłacenia w oznaczonym czasie i do rąk określonej osoby wymienionej w tym dokumencie kwoty pieniężnej.CZEK jest papierem wartościowym zawierającym skierowane do banku polecenie wypłacenia okazicielowi lub określonej imiennie osobie podanej w nim kwoty pieniężnej z rachunku wystawcy UMOWA nazywamy zgodne oświadczenie woli dwóch stron, zmierzające do ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku prawnego. PROKURA- pełnomocnictwo handlowe szczególnego rodzaju o ustawowo określonym zakresie umocowania. Jest uregulowana w kodeksie handlowym.Może ją ustanowić tylko spółka handlowa. AGIO- nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej WARTOSC EMISYJNA- cena po ktorej spolka wydaje akcjonariuszom akcje nowej emisji ZLOTA AKCJA- oznacza szczegolnego rodzaju uprzywilejowanie dysponentow takiego dokumentu.Przejawia się w bardzo szczegolnych uprawnieniach.W literaturze najczesciej okresla się tym mianem akcji z tzw. prawem veta wobec wszystkich uchwal walnego zgromadzenia co pozwala jej posiadaczowi zablokowac zwłaszcza strategiczne decyzje spolki.AKCJE NIEME- sa to akcje ,które nie daja prawa glosu natomiast daja prawo do dodatkowego zysku przewyższającego wysokość 150%.FUNKCJE PRAWA UPADLOSCIOWEGO I NAPRAWCZEGO- 1)windykacyjna- zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnego dłużnika.2) profilaktyczna- niedopuszczenie do dalszych niewypłacalności które sa następstwem niespełnienia zobowiązań przez niewypłacalnego dłużnika.3)-wychowawcza- kształcenie wśród przedsiębiorców por zadanych wzorcow zachowania.

 

 

KONSTYTUCJA zajmuje naczelne miejsce  w systemie źródeł prawa o szczególnej mocy i randze konstytucji swiadcza nastepujace momenty: 1) jest tylko 1 akt normatywny o tej nazwie i randze w pastwie 2)konstytucja zawiera zasady stanowienia i obowiązywania aktow tworzących ten system, stanowi wiec fundament normatywny calego systemu prawa oraz musza być z nia zgodne wszystkie inne akty normatywne 3) uchwalenie nowych zmian i uchwalenie dotychczasowej konstytucji odbywa się w szczególnym innym niż w wypadku pozostałych ustaw trybie.4) konstytucja zawiera szczegolna tresc (podstawowe prawa i obowiązki, przepisy dotyczące finansow publicznych, itp.)

Konstytucja może być stosowana bezpośrednio chyba, ze stanowi inaczej.

USTAWA-Cechy:1) jest aktem normatywnym o najwyższej po konstytucji mocy prawnej.2)ustawa jest aktem podporządkowanym konstytucji co oznacza wymaganie zgodności jej norm z wartościami, zasadami, i normami konstytucyjnymi.3)ustawa jest aktem najściślej związanym z funkcja tworzenia prawa właściwym do stanowienia norm o charakterze generalno-abstrakcyjnym.4) z punktu widzenia przedmiotu regulacji ustawa jest aktem nieograniczonym. Do wydawania ustawy jest uprawniony sejm z istotnym udzialem senatu. Ustawa jest uchwalona-specjalne procedury zwane trybem ustawodawczym. Ustawe podpiduje prezydent i zarzadza jej ogłoszenie w dzienniku ustawROZPORZADZENIE Z MOCA USTAWYPrezydent może wydac to rozporządzenie przy zachowania określonych warunkow*jest stan wyjatkowy*sejm nie może się zebrac na posiedzenie*z wnioskiem o wydanie takiego aktu wystąpiła Rada Ministrow-akt ten nie może zmienic konstytucji ani ordynacji wyborczej*może dotyczyc tylko regulacji*zasad dzialania organow władzy publicznej oraz zakresu ograniczen wolności i praw człowieka w czasie stanu wojennego, a także okreslenie podstawy z zakresu i trybu wyrównywania strat majatkowych wynikających zprowadzonych ograniczen *rozporzadzenie takie musi być zatwierdzone przez sejm na najbliższym posedzeniuROZPORZADZENIEMoże wydac prezydent, rzad (Rada Ministrow) prezes Rady Ministrow, ministrowie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przewodniczący określonych w ustawie komitetow powolanych w sklad Rady Ministrow Rozporzadzenie może być wydane wyłącznie wtedy, gdy ustawa w odpowiednim przepisie upowaznia do wydania rozporządzenia. Upowaznienie= delegacja= upoważnienie do mocy wydania rozporządzenia. Upowaznienie do wydania rorporzadzenia powinno określać:

-organ właściwy do wydania rozporządzenia oraz zakres spraw przekazanych do uregulowania, a także wytyczne dotyczące tresci tego aktu. Upowaznienie do wydania rozporządzenia może mieć charakter obligatoryjny lub fakultatywny! Do wydania rozporządzenia może ustawa upoważnić dwu lub wiecej ministrow. Rozporzadzenie nie może wykraczac poza granice udzielonego w ustawie upoważnienia. *Rozporzadzenie nie może być sprzeczne ani z ustawa, która jest dla niego bezposrednia postawa, ani z innymi obowiązującymi ustawami.*Rozporzadzenie powinno się powoływać na upoważnienie zawarte w ustawie to jest wskazac szczegółowy przepis ustawy który zawiera takie upoważnienie.*Organ upoważniony do wydania rozporządzenia nie może przekazac swoich kompetencji innemu organowi (zakaz subdelegacji) ani zaniechac wydania. Warunkiem mocy prawnej rozaporzadzenia jest jego oblozenie w dzienniku ustaw.

BUDOWA AKTU NORMATYWNEGO 1. Tytul: oznaczenie aktu; data uchylenia, czy wydania aktu normatywnego, ogolne okreslenie przedmiotu akt2.Tresc: *przambula (wstep do aktu normatywnego) arenga inaczej (-=-)(nie jest elementem obligatoryjnym aktu normatywnego, czyli nie musi być obecnePreambula okresla motywy wydania aktu, cele którym ma służyć lub funkcje jakie ma spełniać. Przepisy ogolne- zakres przedmiotowy i podmiotowy stosunkow regulowanych przez dany akt, a w razie potrzeby również zakres stosunkow wylaczonych z jego stosowania, zasady prawa, wyjaśnienie wyrazen ustawodawczych..Przepisy szczegółowe-na tresc przepisow szczegółowych nutuje specyfika regulowanego przedmiotu zaleca się aby przepisy szczegółowe były uporządkowane w następującej kolejności:*przepisy prawa materialnego*przepisy o organach i trybie postepowania*wyjatkowe rozne przepisy karnePrzepisy zmieniające- zawarte sa przepisy wprowadzające zmiany w innych aktach normatywnych. Przepisy przejściowe 1)unormowac sposób zakończenia postępowania w sprawach będących w totu2)rozstrzygnąć czy i w jakim zakresie stosuje się nowe przepisy do uprawnien i obowiązków powstałych pod dzialaniem dotychczasowego prawa przepisy dostosowujące *sposub powolania poraz pierwszy organu* sposób przekształcenia organu* sposób likwidacji organu Przepisy koncowe do kiedy-zadko, od kiedy, przepisy delogacyjne- uchylajacejace STOSUNEK PRAWNY-można okreslic jako wiez (zależność) laczaca co najmniej 2 podmioty wyrażające się w wyznaczonych przen norme usprawnieniach i obowiązkach tych podmiotow względem siebie

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin