konspekt sys podz org.docx

(17 KB) Pobierz
Wzór konspektu lekcji

Konspekt lekcji          Malwina Stawisińska 243024

 

 

Klasa: 2         Szkoła: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie im. Noblistów Polskich              Data lekcji: ................
Temat lekcji: Systematyczny podział organizmów.

1.       Hasła programu: Skóra

2.       Cele lekcji:

a) wiadomości:

-

-

-

b) umiejętności:

- uczeń ,

- wykazuje,

c) postawy:

- uczeń,

3.       Metody kształcenia:

główna: pogadanka

uzupełniające: praca z podręcznikiem, wykład

4.       Środki dydaktyczne:

5.       Formy organizacyjne nauczania: indywidualna,

6.       Przebieg lekcji:

Faza

lekcji

Część lekcji

Czynności

Nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

FAZA WSTĘPNA

A. Organizacyjna

 

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Przywitanie nauczyciela.

 

B. Powtórzeniowa (kontrola uczniów)

Jakie funkcje w komórce pełni jądro komórkowe, mitochondriom, wodniczka?

 

 

C. Nawiązująca (pogadanka wstępna)

Dzisiaj poznamy naukę, która zajmuje się opisywaniem, nadawaniem nazw i podziałem organizmów na grupy.

 

 

 

 

D. Postępująca (realizacja nowego materiału)

 

System podziału stworzył Linneusz w 18 wieku. Opisywał on znane nam gatunki roślin i zwierząt.

 

1. Obowiązuje podział na dwa systemy:

- sztuczny- opracowany przez Linneusza podział ze względu na podobieństwo zewnętrzne

- naturalny- podział pod względem pokrewieństwa

 

 

 

 

Słuchają

 

 

 

 

 

 

 

 

FAZA PODSUMO-WUJĄCA

 

 

Organizmy grupujemy w jednostki klasyfikacji biologicznej. Podstawowa jednostką jest gatunek.

Podajcie mi jakąś nazwę gatunku.

 

Cechy gatunku- podobna budowa, podobne wymagania życiowe, mogą się krzyzować i wydawac płodne potomstwo,

 

Podobne gatunki zwierząt grupuje się w rodzaje, łączą się w rodziny, potem w rzędy.Potem gromady, typy. Typy w największe jednostki- królestwa.

 

2. Systematyka zwierzat:

Gatunek- rodzaj- rodzina- rzad-gromada- typ- królestwo.

 

3. Systematka roślin:

Gatunek- rodzaj- rodzina- rząd- klasa- gromada- królestwo

 

4. królestwa organizmów:

Bakterie, protesty, grzyby, rośliny, zwierzęta

 

Klucze do oznaczania organizmów.

Jak działają?

Podręcznik strona 21.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E. Zadanie domowe

 

Podaj 5 znanych Ci gatunków organizmów.

Nazwa jest dwuczłonowa.

Uczniowie zapisują pracę domową.

 

 

F. Utrwalenie materiału

 

 

Do jakiego królestwa należymy? a małż?

Kryteria tworzenia sztucznego i naturalnego podziału organizmów

 

Najnizsza i najwyzsza jednostka org. organizmow.

odpowiadają

 

 

7.       Uwagi o przeprowadzeniu lekcji: ................................................................................

 

Pomoce dydaktyczne


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin