Malwina Stawisińska BIOLOGIA Z CHEMIĄ 243024
KONSPEKT LEKCJI
1. Temat lekcji: ‘’Woda- związek chemiczny wodoru i tlenu’’
2. Cele dydaktyczne:
Uczeń:
- wymienia właściwości fizyczne wody
- podaje ile wynosi gęstość wody w temp. 4ºC
- wymienia stany skupienia wody
- podaje definicje: parowania, sublimacji, resublimacji, skraplania, topnienia, krzepnięcia i dipola
- podaje przykłady występowania wody
- wymienia, jakie substancje rozpuszcza woda
- zapisuje wzór elektronowy, sumaryczny i strukturalny wody
3. Metoda nauczania: poszukująca
4. Środki dydaktyczne:
- sprzęt laboratoryjny: probówka x3, zlewka x2, palnik, szczypce metalowe, sączek, lejek, mała łyżeczka, bagietka, folia aluminiowa, korek,
- odczynniki: woda wodociągowa, piasek, denaturat, olej, cukier, chlorek sodu
5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym
A
T
O
M
J
Ą
W
D
K
R
E
S
· Czynności organizacyjne: 5 minut
- sprawdzenie obecności
- wprowadzenie atmosfery pracy
· Część nawiązująca: 7 minut
N: Rozwiążcie krzyżówkę i naszym tematem będzie hasło do niej.
Pytania:
1. Liczba dotycząca pierwiastka i oznaczona literą Z to liczba .…..
2. Wiersz w układzie okresowym pierwiastków chemicznych
3. Środek atomu skupiający jego masę
4. Najmniejsza część pierwiastka zachowująca jego właściwości
· Część postępująca: 20 minut
Nauczyciel wlewa wodę do zlewki i pokazuje klasie.
Badanie właściwości fizycznych wody:
- stan skupienia- ciecz barwa – przezroczysta
- zapach- bez zapachu temperatura wrzenia – 100º C
- temperatura topnienia- 0º C gęstość – ok. 1g/cm3
N: Dlaczego lód pływa po wodzie?
Ponieważ ma mniejszą gęstość niż woda. Woda podczas zamarzania powiększa swoja objętość. Gęstość wody w temperaturze 4ºC wynosi 1g/cm3 i zmienia się w zależności od temperatury. W trakcie zimy na dnie zbiorników wodnych znajduje się woda w stanie ciekłym, co umożliwia roślinom i zwierzętom przeżycie.
N: Gdzie w przyrodzie znajduje się woda?
U: Woda znajduje się w rzekach, jeziorach, morzach, oceanach, para wodna jest w powietrzu, są to też wody mineralne, wody podziemne i gruntowe. Nasz organizm składa się z około 60 % wody.
N: Teraz przystąpimy do pierwszego doświadczenia
DOŚWIADCZENIE 1. – Odparowanie wody wodociągowej
N: Wlewam kilka kropel wodnego roztworu soli na folię. Podpalam palnik. Łapie folię aluminiową w szczypce i odgrzewam aż do całkowitego wyparowania wody.
Obserwacje:
Na folii pozostał osad.
Wniosek:
Są to sole, które były rozpuszczone w wodzie wodociągowej. Woda wodociągowa zawiera sole mineralne i rozpuszczone gazy.
N: Przystąpimy teraz do kolejnego doświadczenia.
DOŚWIADCZENIE 2. – Rozdzielanie mieszaniny piasku i wody.
N: Do zlewki wlewam wodę i wsypuje piasek. Do lejka wkładam sączek, następnie sączę do zlewki zanieczyszczoną wodę.
Woda w zlewce jest czysta, a na sączku pozostały zanieczyszczenia.
Wnioski:
Mechanicznie zanieczyszczoną wodę można oczyścić za pomocą filtrowania.
N: W ten sposób usuwa się zanieczyszczenia mechaniczne wody w oczyszczalniach ścieków.
N: Jak wiecie woda na Ziemi występuje w trzech stanach skupienia? Wymienicie je?
U: Gaz, ciało stałe, ciecz.
N: Dobrze. Wiecie, jaki ma stan skupienia para wodna?
U: Gaz.
N: Bardzo dobrze. Lód i woda wodociągowa to, jakie stany skupienia?
U: Ciało stałe, ciecz.
N: Dobrze. Teraz przejdziemy do omówienia zmian stanu skupienia. Rozdaje schematy:
1 Para wodna 3
2 4
Lód 5 Woda
6
1- sublimacja 2- resublimacja 3- parowanie 4- skraplanie 5- topnienie 6- krzepnięcie
N: Co to jest sublimacja?
U: Jest to przejście ze stanu stałego w stan gazowy.
N: Teraz analogicznie zdefiniujcie pozostałe określenia.
N: Przystąpimy do omawiania tematu wody, jako rozpuszczalnika. Zaczniemy od doświadczenia.
DOŚWIADCZENIE 3. – Rozpuszczanie substancji w wodzie
N: Do trzech probówek wlewam wodę po około 1/3 objętości probówki. Do próbówki 1. wlewam denaturat, do 2. olej, a do 3. wsypuje kilka kryształów cukru. Zatykam korkiem i wstrząsam kilka razy każdą z próbówek.
Substancje w 1. i 3. probówce rozpuściły się, a w 2. Woda i olej się rozwarstwiły.
Woda dobrze rozpuszcza cukier i denaturat. Natomiast olej jest nierozpuszczalny w wodzie.
N: Obieg wody w przyrodzie.
Woda zawarta np. w jeziorze paruje. Z niej tworzą się chmury, z których pada deszcz. Woda wsiąka w glebę i dostaje się do źródeł, z których wypływają strumyki i rzeki. Rzeki uchodzą do oceanów. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie.
Poznaliśmy już właściwości wody i jej rolę w przyrodzie. Teraz zastanowimy się jak cząsteczka wody wygląda. Jej wzór sumaryczny to H2O. Kto go zapisze?
Wzór elektronowy : H O Wzór strukturalny : H O H
H
W cząsteczce wody atom tlenu łączy się z dwoma atomami wodoru- dzięki wiązaniu kowalencyjnemu spolaryzowanemu. Cząsteczka wody ma dwa bieguny: ujemny i dodatni. W związku z tym jest dipolem, a kąt między wiązaniami to około 109º. Woda ma budowę polarną, więc rozpuszcza substancje o podobnych do wody właściwościach cząsteczek. Ta właściwość pozwala za wymieszanie się cząsteczek wody z cząsteczkami substancji rozpuszczanej.
· Cześć podsumowująca:
Woda w organizmie człowieka stanowi ok. 65 %. Każdego dnia organizm traci ok. 4 % wody.
Oblicz, ile wody powinieneś wypijać codziennie, aby tę stratę wody wyrównać.
masa Twojego ciała = 62 kg
masa wody w twoim organizmie = 40,3 kg
4 % masy wody = 1,6 kg
Odp: Powinnam wypijać 1,6 kg wody dziennie.
62 kg- 100% 40,3 kg – 100%
...
Rainhardt