Nowoczesne formy aktywności ruchowej.doc

(1979 KB) Pobierz
Program Fundacji Aktywni: „Podaruj sobie zdrowie”

Nowoczesne formy aktywności ruchowej

 



Każdego roku na świecie pojawiają się nowe formy aktywności ruchowej mające pomóc ludziom uprawiającym sport w coraz lepszym wykorzystaniu ćwiczeń fizycznych. Niektóre z nich na stałe znajdują miejsce w klubach, szkołach, ośrodkach rehabilitacyjnych itp. Tak naprawdę jednak niewiele jest uniwersalnych form, nadających się dla różnych grup wiekowych – od dzieci po osoby w podeszłym wieku – oraz dla ludzi o różnym stopniu zaawansowania – od amatorów, czy nawet ludzi niepełnosprawnych po wyczynowych zawodników. Do takich dyscyplin z pewnością należą Nordic Walking i Gymstick. Obie formy aktywności ruchowej zdobyły już na całym świecie ogromną popularność dzięki swojej prostocie, powszechnej dostępności oraz efektom treningowym jakie dzięki nim można uzyskać. Również w Polsce, dzięki działaniom Fundacji Aktywni, zdobywają coraz większą popularność.

 



Zarówno Gymstick jak i Nordic Walking zostały wymyślone przez naukowców z Instytutu Sportu w Finlandii. W jego tworzeniu brali udział naukowcy z różnych dziedzin: trenerzy, biochemicy, lekarze, rehabilitanci. Obie formy zostały już uznane przez najwyższe autorytety światowego i polskiego sportu, rekreacji ruchowej oraz  medycyny. Mogą je uprawiać ludzie w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej. Doskonale nadają się również dla osób, które nie mogą korzystać z innych form aktywności ruchowej. Zalecane są szczególnie ludziom otyłym oraz osobom w podeszłym wieku, które dzięki ich zastosowaniu mają możliwość przez długie lata zachować sprawność fizyczną. Szczególne miejsce Gymstick i Nordic Walking zajmują w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Stosowanie ich poprawia w sposób bezpieczny i rozsądny kondycję mięśni, równowagę, usprawnia również układ krążeniowo-oddechowy.

 

Na szczególną uwagę zasługuje bezpieczeństwo stosowania Gymstick i Nordic Walking. Niewielkie obciążenie stawów i kręgosłupa sprawia, że bezpieczeństwo uprawiania tych dyscyplin jest nieporównywalne z dotychczas stosowanymi ćwiczeniami. Formy te zapewniają nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale przede wszystkim skuteczną profilaktykę wielu schorzeń od chorób: układu krążenia, kręgosłupa, wad postawy, osteoporozy, aż po chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Pozwalają również na skuteczną rehabilitację osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie.

 

Niebagatelną rolę w popularyzacji nowych form aktywności ruchowej odgrywają niskie koszty sprzętu i prowadzenia zajęć. Na zakup Gymstick lub kijków do Nordic Walking może pozwolić sobie niemal każdy. Taki sprzęt pochłania również bardzo małe środki w porównaniu z wyposażeniem sal gimnastycznych, fitness czy siłowni. Do prowadzenia takich zajęć nie jest również potrzebna zbyt wielka baza lokalowa. Do ćwiczeń z zastosowaniem Gymstick nadaje się niemal każde pomieszczenie. Nordic Walking natomiast jest dyscypliną uprawianą na powietrzu, w każdym terenie. Również przechowywanie sprzętu nie sprawia wiele kłopotu, ponieważ zajmuje on bardzo mało miejsca.

 

Zalety nowych form aktywności ruchowej dostrzegli w Polsce już zarówno trenerzy sportu i instruktorzy rekreacji, nauczyciele i lekarze czy rehabilitanci, jak też zwykli ludzie, uprawiający sport dla przyjemności. Stało się tak głównie dzięki intensywnym działaniom fundacji Aktywni, która jako pierwsza wprowadziła do naszego kraju przybór Gymstick. Dzięki działaniom fundacji Aktywni, w Polsce rozpoczęła się również moda na Nordic Walking.

 

Dzięki szkoleniom prowadzonym przez fundację Aktywni w Polsce pracuje już ponad 100 instruktorów Gymstick oraz 300 instruktorów i przewodników Nordic Walking. Są wśród nich przede wszystkim: instruktorzy fitness, nauczyciele wychowania fizycznego, lekarze i rehabilitanci. Dzięki szkoleniom wśród specjalistów z tak różnych dziedzin w zajęciach ruchowych mogą uczestniczyć również ludzie, którzy nie mieli dotąd możliwości uprawiania sportu, w tym: osoby starsze, otyłe, niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, uzależnione itp.

Gymstick

 

 



Gymstick to niezwykle wszechstronny i skuteczny przybór gimnastyczno-rehabilitacyjny o bardzo szerokich zastosowaniach. Wykorzystywany zarówno w treningu wyczynowych sportowców, gimnastyce, fitness oraz w procesie rehabilitacji. Regularne, a zarazem proste ćwiczenia z zastosowaniem Gymstick przynoszą znakomite efekty w postaci przyrostu masy mięśniowej, zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, zwiększenia ruchomości w stawach, poprawy kondycji i koordynacji. Konstrukcja Gymstick powoduje, że nie obciąża on kręgosłupa i stawów ponieważ obciążenia przenoszone są poniżej środka ciężkości ciała.

 

Ćwiczenia Gymstick są bardzo skuteczne, ponieważ są wszechstronne. Nie skupiają się tylko na dużych grupach mięśni naszego ciała, ale także na tak zwanych mięśniach posturalnych. Pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała, poprawiają również koordynację ruchową, szybkość reakcji i równowagę. Podczas ćwiczeń z Gymstick pracuje do 96 proc. mięśni naszego ciała.

 

Gymstick zaprojektowany został dla ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej. Doskonale nadaje się dla osób, które nie mogą korzystać z innych form aktywności ruchowej. Zalecany jest więc osobom w podeszłym wieku oraz otyłym, które dzięki jego zastosowaniu mają możliwość zdobycia i utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej.

 

Szczególne miejsce zajmuje Gymstick w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Stosowanie Gymstick poprawia w sposób bezpieczny i rozsądny kondycję mięśni, równowagę oraz układ krążeniowo-oddechowy.

 



Dzięki swoim zaletom Gymstick jest również idealnym przyborem nadającym się do prowadzenia lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych w szkołach. Jego prostota, wszechstronność oraz dostępność sprawiają, że nauczyciele otrzymują idealne narzędzie pracy nad rozwojem fizycznym młodych ludzi. Oprócz wyników jakie można dzięki niemu uzyskać niebagatelną rolę odgrywa atrakcyjność zajęć jakie można dzięki niemu prowadzić. Dużym powodzeniem cieszy się szczególnie wśród dziewcząt, którym szkoła nie ma obecnie wiele do zaproponowania w tej dziedzinie.

 

Bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem Gymstick jest jego niska cena. Jeden przybór zastępuje wyposażenie praktycznie całej sali gimnastycznej, a jego łatwość przechowywania i przenoszenia pozwala na znaczne obniżenie kosztów zajęć.

 

Gymstick zyskał już uznanie specjalistów w naszym kraju. Zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas targów FIT-EXPO Fitness, Body & Fashion, został wyróżniony podczas VII Targów Rehabilitacji, Sanatoriów i Uzdrowisk REHMED-EXPO w Kielcach oraz został uznany za „Medyczny Produkt Roku 2007” podczas Śląskich Targów Medycznych Expomed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest Gymstick i jak go używać?

 

Gymstick to kij wykonany z włókna szklanego, do którego przymocowane są dwie elastyczne gumy za pomocą mechanizmu mocującego. Z drugiej strony znajdują się pętle, które podczas większości ćwiczeń są zaczepione o stopy. Pętle mogą być zaczepiane na obydwu stopach lub na jednej, możemy je także umieścić na stopach lub w dłoniach partnera, który z nami ćwiczy, lub zaczepić o dowolny przedmiot znajdujący się w naszym otoczeniu np. klamkę od drzwi lub gałąź drzewa. Regulowanie oporu gum jest szybkie i proste. Można zwiększyć ich opór nawijając gumy wokół kijka. Zmniejszenie oporu odbywa się poprzez odwinięcie gum. Opór można regulować nawet podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Całość waży około 30 dag i umieszczona jest w specjalnym, estetycznym etui, które umożliwia przenoszenie i przechowywanie sprzętu w dowolnym miejscu. Gymstick nie stwarza żadnych ograniczeń, ponieważ może być  wykorzystany zarówno podczas ćwiczeń grupowych jak i indywidualnych, w sali gimnastycznej oraz na świeżym powietrzu.

 

Gymstick może być także dostarczany w wersji teleskopowej (o długości ok. 70 cm po złożeniu), bardzo wygodnej szczególnie podczas ćwiczeń w domu i na wycieczkach. Do ćwiczeń wykonywania ćwiczeń w wodzie przeznaczona jest specjalna wersja przyboru - Gymstic Aqua.

 

Dostępnych jest pięć rodzajów przyboru, różniących się oporem elastycznych gum i kolorem.

 

Lekki:   - rehabilitacja ruchowa,

            - ćwiczenia dla osób

              w podeszłym wieku

            - opór elastycznych gum 1-10kg

           - kolor zielony

Średni: - kobiety, sportowcy juniorzy,

            - opór elastycznych gum 1-15kg

            - kolor niebieski

Mocny: - sprawne fizycznie kobiety, 

               mężczyźni i młodzi sportowcy,

             - opór elastycznych gum 1-20kg

             - kolor czarny

Extra mocny:

            - mężczyźni i sportowcy.

            - opór elastycznych gum 1-25kg

            - kolor srebrny

 

Extra super mocny:

            - mężczyźni i sportowcy.

            - opór elastycznych gum 1-35kg

            - kolor złoty

Gymstick Aqua – przeznaczony do ćwiczeń w wodzie

 

 

Podstawowe zalety Gymstick

 

·        Gymstick jest przyborem fitness, mającym wiele zastosowań. Można dzięki niemu poprawić m. in. sprawność i kondycję fizyczną, gibkość  i koordynację, siłę oraz wytrzymałość mięśni.

·         Treningi Gymstick są łatwo dostępną, skuteczną i prostą formą ćwiczeń indywidualnych i grupowych.

·        Gymstick jest łatwym i prostym sposobem zapobiegania powstawania zwiększonego napięcia mięśniowego. Pozwala na łatwe jego rozładowanie oraz zmniejszenie stresów towarzyszących na co dzień. Trening za pomocą Gymstick poprawia krążenie krwi w mięśniach, ruchomość kręgosłupa i stawów, jak również wpływa na  poprawę szybkości przekazywania impulsu nerwowego do mięśnia.

·         Ćwiczenia Gymstick są bardzo skuteczne, ponieważ są wszechstronne. Nie skupiają się tylko na dużych grupach mięśni naszego ciała, ale także na tak zwanych mięśniach posturalnych, pozwalają wam utrzymać prawidłową postawę ciała, a także uczą jak ją kontrolować oraz jak poprawić koordynacją mięśniową, szybkość reakcji i równowagę.

·         Trening Gymstick jest świetnym sposobem polepszenia bilansu mięśniowego ciała poprzez rozciąganie napiętych mięśni przy jednoczesnym wzmacnianiu ich słabych partii.

·         Stosowanie Gymstick czyni trening fitness bardziej kompletnym, innymi słowy, rozwija ciało w sposób bardziej zróżnicowany niż to można osiągnąć, stosując powszechnie znane ćwiczenia i urządzenia dostępne w większości klubów fitness.

 

 

Walory zdrowotne Gymstick

 

Ćwiczenia z przyborem Gymstick mają szerokie zastosowanie w rehabilitacji oraz w profilaktyce i zapobieganiu wielu schorzeniom.

 

Stabilizacja

 

W ciele ludzkim znajduje się 640 mięśni szkieletowych. Te większe, i najbardziej znane to mięśnie piersiowe, najszerszy grzbietu, mięśnie brzucha, naramienne, dwugłowy i trójgłowy ramienia, czworogłowy uda, pośladkowy, dwugłowy uda i brzuchaty łydki, które jako najważniejsze  grupy mięśniowe wpływają na naszą lokomocję. Oprócz nich są jeszcze dużo  mniejsze mięśnie, które służą jako wsparcie i przygotowanie do dokładnych, nienagannych ruchów ciała. Zdolność do wykonywania złożonych i uporządkowanych aktywności motorycznych wymaga postępowej pracy mięśniowej, wykonywanej przez te najgłębiej umieszczone mięśnie, w kierunku do powierzchni tułowia, a przez te usytuowane najpłycej, w kierunku w głąb powierzchni ciała.

Te mniejsze mięśnie stabilizujące są jak „władcy” naszego ciała. Kiedy funkcjonują prawidłowo, to cały układ mięśniowy będzie pracował dobrze. Jeśli te mniejsze i bardziej strategiczne mięśnie będą reagować wolno, osłabi się ich siła i komunikacja, wtedy nieunikniona jest ich degeneracja lub nagły uraz. Za pomocą Gymstick będą trenowane zarówno  te większe jak i mniejsze mięśnie naszego ciała, a poprawiony w ten sposób bilans mięśniowy doprowadzi do lepszej kontroli wszystkich mięśni.

 

Wytrzymałość mięśniowa i siła

 

Rozwijanie siły jest niezwykle ważne dla ochrony aparatu kostnego, ścięgien oraz układów naszego organizmu. Siła jest niezbędna, aby pokonać grawitację ziemską w celu swobodnego poruszania się. Ciało ludzkie utrzymuje podstawowy i drugorzędny system ograniczający. Podstawowy to układ mięśniowy, którego zadaniem jest chronić drugorzędny system ograniczający, jakim są przyłączone do mięśni tkanki lub ścięgna, które z kolei stabilizują układ kostny. Trening rehabilitacyjny musi wzmocnić i chronić główny układ mięśniowy, aby uniknąć ryzyka urazu w obrębie drugorzędnego systemu ograniczającego. Gymstick zapewnia oporowy trening zarówno dla włókien mięśniowych typu I jak i typu II, także znanych pod nazwą wolnych (typ I) i szybkich włókien kurczliwych (typ II).

 

Równowaga, gibkość i koordynacja ruchowa

 

Równowaga jest tak ważna ponieważ jest kwintesencją dobrej siły, wytrzymałości i mocy. Posiadanie dobrej równowagi lub kontroli ciała, oznacza także posiadanie dobrej koordynacji ruchowej. Zdolność mięśnia lub grupy mięśniowej do równoważenia w odpowiednim czasie ruchów skracania i wydłużania w obrębie tułowia z ruchami kurczenia się mięśni w obrębie stawów, przyczynia się do dobrego samopoczucia i stabilności całego ciała. Istnieje duże prawdopodobieństwo upadku osoby w podeszłym wieku podczas próby wstawania z krzesła, głównie z powodu zaburzeń równowagi i braku koordynacji ruchów,  niż na skutek słabej siły mięśniowej.  Im więcej ćwiczeń równoważnych  wprowadzimy do treningu,   tym bardziej zwiększymy kontrolę nad naszym ciałem.. Gymstick stawia naszemu ciału duże wyzwania podczas wykonywania szybkich i jednocześnie bardzo precyzyjnych ruchów, aby poprawić kontrolę i funkcjonalność naszego organizmu.

 

Moc

 

Sam trening układu mięśniowego dla uzyskania siły jest niewystarczający. Trening siły powinien być zawsze częścią programu rehabilitacyjnego, a nie celem samym w sobie. Moc to pomiar siły i zasięgu tej siły w określonym czasie. Kluczową rolę w omawianiu tematu mocy, odgrywa szybkość.

Gymstick uczy nasze ciało szybkiego reagowania na zewnętrzne bodźce i komunikowania się szybko i precyzyjnie w obrębie układu neuro-mięśniowego.

 

 

 

 

 

 

Spalanie tłuszczu

 

Spalanie tłuszczu jest jednym z najważniejszych problemów dla tych, którzy pragną zrzucić wagę. Treningi mięsni za pomocą Gymstick są jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się nadmiaru tłuszczu w naszym ciele. Trening dużych grup mięśniowych, a co za tym idzie, poprawa sprawności fizycznej, sprawiają, że spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń jest ewidentne. Długotrwałe cykle ruchowe podczas ćwiczeń także przyczyniają się do spalania tłuszczu. Zmierzono, że godzinny trening za pomocą Gymstick, powoduje utratę 700 kalorii.

 

 

Aspekty bezpieczeństwa

 

Gymstick został stworzony po to, aby umożliwić wszystkim wykonywanie bezpiecznych i skutecznych ćwiczeń fizycznych. Każdy może bezpiecznie ćwiczyć z pomocą Gymstick, ponieważ w odróżnieniu od treningu z ciężarkami, podczas którego można łatwo ulec kontuzji, trening z Gymstick nie obciąża pleców. Gymstick jest idealny dla osób z problemami pleców i kręgosłupa, ponieważ można wykonywać kilka różnych ćwiczeń jednocześnie podczas leżenia tyłem, odciążając tym samym mięśnie kręgosłupa.

 

Gymstick jest także przeznaczony dla sportowców. Różnorodne, intensywne i dynamiczne ćwiczenia siłowe mogą być wykonywane bezpiecznie, ponieważ waży on dużo mniej niż ciężary, a nacisk powodowany podskokami i innymi dynamicznymi ćwiczeniami siłowymi jest minimalny.

Gymstick jest idealny dla młodych sportowców (juniorów) w celu opanowania przez nich prawidłowej techniki przed rozpoczęciem treningu siłowego z ciężarami.

 

GYMSTICK przybór do ćwiczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych

Drążek rehabilitacyjno-terapeutyczny z dwoma tubingami o rożnym oporze: zielony 1-10kg, niebieski 1-15kg, czarny 1-20kg, srebrny 1-25kg, złoty 1-35 kg służący do ćwiczeń rehabilitacyjnych i gimnastycznych oraz Gymstick do ćwiczeń rehabilitacyjnych i fitness w wodzie.

Tubingi GYMSTICK wykorzystywane są z powodzeniem już od dawna w wielu dziedzinach medycyny. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji na oddziałach ortopedycznych, gdzie używane są w ćwiczeniach oporowych do budowy funkcji mięśni i stawów, w terapii ruchowej. Ciągle zwiększa się zakres stosowania tubingów GYMSTICK w ortopedii, medycynie sportowej, neurologii, geriatrii, pediatrii oraz domowej opiece medycznej. Regularny, a zarazem prosty trening z tubingami pociąga za sobą wymierzalne efekty w postaci przyrostu siły mięśniowej i wytrzymałości, wzmocnienia mięśni grzbietu, zwiększenia ruchomości w stawach, poprawy kondycji i koordynacji, w schorzeniach neurologicznych, a także przy korekcji wad postawy. W połączeniu z drążkiem medycznym zwiększa się zakres ćwiczeń rehabilitacyjno-terapeutycznych, niweluje się obciążenie na kręgosłup, stawy, mięśnie przy jednocześnie niezmiennej jakości wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych w terapii ruchowej oraz zwiększenia zakresu ćwiczeń rehabilitacyjno-ruchowych zarówno w pozycji stojącej, leżącej oraz klęcznej. Dzięki zastosowaniu różnych obciążeń tubingów istnieje możliwość dopasowania obciążeń do kolejnych faz w rehabilitacji oraz nadzoru nad jakością ćwiczeń osoby rehabilitowanej. Istnieje możliwość płynnej zmiany obciążenia poprzez nawijanie i odwijanie tubingów z drążka. Bardzo estetyczny, lekki / 300g /, trwały i bezpieczny.

 

Gymstick jest przyborem o szerokiej gamie zastosowania w procesie rehabilitacji i terapii ruchowej. Jego znakomite rozwiązanie budowy ułatwia wykonywanie ćwiczeń przez osoby niesprawne oraz w okresie rehabilitacji, takie jak: osoby otyłe, osoby o niskiej sprawności ruchowej, z dysfunkcją ruchu po przebytych chorobach oraz dla osób z chorobą Parkinsona, Alzheimera, SM. Gymstick ułatwia wykonywanie zarówno prostych jak i trudnych ćwiczeń nieosiągalnych wcześniej w terapii ruchowej dla wszystkich grup rehabilitowanych. Gymstick umożliwia wzmocnienie gorsetu mięśniowego, rozciąganie przykurczonych mięśni przy użyciu niewielkiej siły, co jest bardzo ważne w rehabilitacji. Umożliwia kształtowanie koordynacji ruchowej, chodu – szczególnie przy występowaniu dużej sztywności mięśniowej i akinezji. Dzięki Gymstic można stosować ćwiczenia rozciągające bez stosowania redresji i bolesnego rozciągania mięśni przez rehabilitanta.

 

 

 

W odróżnieniu od rehabilitacji z ciężarkami, podczas którego można łatwo ulec kontuzji, terapia z Gymstick nie obciąża kręgosłupa i stawów. Jest to spowodowane tym, że opór jest zawsze poniżej środka ciężkości osoby rehabilitowanej. Gymstick jest idealny w terapii i rehabilitacji osób z problemami pleców i kręgosłupa, ponieważ można wykonywać kilka różnych ćwiczeń jednocześnie podczas leżenia tyłem, odciążając tym samym mięśnie kręgosłupa.

W ciele ludzkim znajduje się 640 mięśni szkieletowych. Te większe, i najbardziej znane to mięśnie piersiowe, najszerszy grzbietu, naramienne, dwugłowy i trójgłowy ramienia, czterogłowy uda, pośladkowy, dwugłowy uda i brzuchaty łydki, które, jako najważniejsze grupy mięśniowe, wpływają na naszą lokomocję. Oprócz nich są jeszcze dużo mniejsze mięśnie, które służą jako wsparcie i przygotowanie do dokładnych, nienagannych ruchów ciała. Zdolność do wykonywania złożonych i uporządkowanych aktywności motorycznych wymaga postępowej pracy mięśniowej, wykonywanej przez te najgłębiej umieszczone mięśnie, w kierunku do powierzchni tułowia, a przez te usytuowane najpłycej, w kierunku w głąb powierzchni ciała.

Te mniejsze mięśnie stabilizujące są jak „władcy” naszego ciała. Kiedy funkcjonują prawidłowo, to cały układ mięśniowy będzie pracował prawidłowo. Jeśli te mniejsze i bardziej strategiczne mięśnie będą reagować wolno, osłabi się ich siła i komunikacja, wtedy nieunikniona jest ich degeneracja lub nagły uraz. Przy pomocy drążka Gymstick będą trenowane zarówno te większe jak i mniejsze mięśnie osoby rehabilitowanej a poprawiony w ten sposób bilans mięśniowy doprowadzi do lepszej kontroli wszystkich mięśni oraz ich wzmocnienia.

Poprawianie i wzmacnianie siły mięśni jest niezwykle ważne dla ochrony aparatu kostnego, ścięgien oraz układów naszego organizmu. Ciało ludzkie utrzymuje podstawowy i drugorzędny system ograniczający. Podstawowy to układ mięśniowy, którego zadaniem jest chronić drugorzędny system ograniczający, jakim są przyłączone do mięśni tkanki lub ścięgna, które z kolei stabilizują układ kostny. Trening rehabilitacyjny musi wzmocnić i chronić główny układ mięśniowy, aby uniknąć ryzyka urazu w obrębie drugorzędnego systemu ograniczającego. Gymstick zapewnia oporowy trening zarówno dla włókien mięśniowych typu I jak i typu II, także znanych pod nazwą wolnych (typ I) i szybkich włókien kurczliwych (typ II).

Zdolność mięśnia lub grupy mięśni do prawidłowej pracy przez nieprzerwany okres czasu jest ich najważniejszą funkcją. Zmęczenie oznacza załamanie się komunikacji, utratę kontroli, słabą reakcję na bodźce i słabą stabilność. GYMSTICK działa tak, aby poprawić prawidłowe funkcjonowanie mięśni przez dłuższy okres czasu, w wyniku czego poprawia się postawa ciała oraz jakość ruchów podczas rehabilitacji.

Sam trening układu mięśniowego dla uzyskania siły jest niewystarczający. Trening siły powinien być zawsze częścią programu rehabilitacyjnego, a nie celem samym w sobie. Moc to pomiar siły i zasięgu tej siły w określonym czasie. Kluczową rolę w omawianiu tematu mocy, odgrywa szybkość.

Gymstick uczy nasze ciało szybkiego reagowania na zewnętrzne bodźce i komunikowania się szybko i precyzyjnie w obrębie układu neuro-mięśniowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badania naukowe Gymstick

 

Badanie 1

 

Okres testowania wynosił 5 tygodni a jego celem było zbadanie efektów  ćwiczeń   z wykorzystaniem przyboru rehabilitacyjno-terapeutycznego o nazwie GYMSTICK. W badaniu wzięło udział 15 osób w wieku od 32 do 59 lat, którzy byli w okresie rehabilitacji ruchowej. 

Ćwiczyli za pomocą GYMSTICK 3-4 razy w tygodniu. podczas sesji terapeutycznych prowadzonych przez rehabilitanta.

W wyniku tej próby wytrzymałość osób testowanych podczas wykonywania przysiadów poprawiła się. Przeciętny wskaźnik poprawy wyniósł 72 procent. Większość testowanych wykazała znaczącą poprawę w sile mięśni zginaczy.  12 z 15 testowanych osób poprawiło swoje wyniki, przeciętnie o 19 procent. Siła izometryczna kończyn dolnych pokazała statystycznie istotna poprawę, ponieważ 13 testowanych poprawiło swoje rezultaty przeciętnie o 19 procent. Zaburzony bilans mięśniowy wykazał poprawę w kategoriach siły przeciętnie o 23 procent. Pomiary wykonane po okresie ćwiczeń pokazały wyraźną poprawę w kategorii sprawności dynamicznej równowagi. Ten test mierzył dystans  i szybkość. Testowani musieli wykonać zadanie na platformie – równoważni. W wyniku testu dystans był skrócony przeciętnie o 10 procent. W wyniku testu czas ćwiczenia poprawił się o 21 procent.

 

 

 

 

 

Trening GYMSTICK : efekty treningu wpływające na układy neuromięśniowe i krążenia, 2004.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Anu Rannikko, Hanna Salminen oraz Janne Avela (Ph.D., kierownika badania)

Neuromuscular Research Center                            Centrum Badań Neuro-mięśniowych

Department of Biology of Physical Activity              Wydział Biologii Wychowania  Fizycznego

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin