Cleaner, politura, glaze, sealant, AIO – jak się w tym połapać.docx

(288 KB) Pobierz

W obecnej chwili producenci kosmetyków samochodowych oferują nam przeróżne rodzaje wosków samochodowych. Ich gama jest tak szeroka, że często mamy trudność z wyborem tego najodpowiedniejszego, który sprosta naszym oczekiwaniom. Aby ułatwić sobie to zadanie warto usystematyzować podstawowe wiadomości na temat produktów „upiększających” oraz ochronnych przeznaczonych do lakieru samochodowego. Systematyczna pielęgnacja pozwoli długo cieszyć się blaskiem zadbanego wozu.

http://www.detailer.pl/blog/wp-content/uploads/2011/05/BMW-535d.jpg

Cleaner – produkt występujący najczęściej pod postacią mleczka. Jego zadaniem jest usunięcie (poprzez działanie chemiczne lub lekko ścierne) powierzchniowych zanieczyszczeń z lakieru samochodowego, resztki past polerskich itp. Niektóre z nich są zaprojektowane tak, by ułatwić wiązanie wosku z lakierem i w ten sposób przedłużyć trwałość warstwy ochronnej. Cleanery różnią się między sobą – najbardziej zauważalne różnice dotyczą ich właściwości ściernych. Cleanery lekko ścierne oprócz tego, że usuną powierzchniowe zanieczyszczenia, poradzą sobie również z bardzo drobnymi defektami lakieru, trwale je usuwając. Cleanery o znikomych właściwościach ściernych polecane są w przypadku dobrze przygotowanej powierzchni lakieru, jako warstwa wspomagająca łączenie wosku z lakierem.

Cleaner  z powodzeniem można nakładać ręcznie przy użyciu aplikatora piankowego lub z mikrofibry, z reguły pracujemy kolistymi ruchami, uważnie „opracowując” poszczególne partie powierzchni. Nadwyżkę produktu usuwamy miękkim ręcznikiem z mikrofibry. W zależności od wskazań producenta, niektóre cleanery nadają się do stosowania maszynowego.

Politura (glaze) – produkt ten występuje najczęściej w postaci mleczka, ma za zadanie ukryć drobne defekty oraz zmaksymalizować głębię koloru lakieru. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto w krótkim czasie chce doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu, np. na różnego rodzaju wystawy. Musimy jednak pamiętać, że możliwości „krycia” defektów są ograniczone, natomiast efekt nie jest trwały.

Glaze możemy nakładać zarówno pod wosk syntetyczny jak i naturalny. Na oczyszczony lakier, w zależności od zaleceń producenta politurę możemy aplikować ręcznie za pomocą aplikatora piankowego lub z mikrofibry, w niektórych przypadkach także maszynowo przy pomocy miękkiej, wykańczającej gąbki polerskiej. Po nałożeniu produktu odczekujemy kilka minut, pozwalając mu nieco wyschnąć a następnie polerujemy miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

Wosk syntetyczny (sealant) – produkt zawierający syntetyczne polimery, którego celem głównym jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (tj. kwaśne deszcze, promieniowanie UV, ptasie odchody oraz inne zanieczyszczenia organiczne). Powierzchnia zabezpieczona sealantem jest łatwiejsza do ponownego umycia, brud nie przywiera do niej w takim stopniu jak do powierzchni nie zabezpieczonej, nabiera właściwości hydrofobowych, odpychających wodę. Produkt ten wpływa również na podkreślenie połysku lakieru samochodowego. Wosk syntetyczny zazwyczaj występuje w postaci mleczka, ale również w wersji płynnej lub pasty. Średnia trwałość wosku syntetycznego waha się w granicach 3-6 miesięcy.

Wosk polecamy nakładać ręcznie, ruchami prostymi,  przy pomocy aplikatora piankowego lub z mikrofibry na oczyszczoną i przygotowaną (poprzez proces polerowania,  warstwę produktu typu cleaner) powierzchnię. Po ok. 10 minutach, kiedy wosk nieco wyschnie, polerujemy powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry. Dla maksymalnej ochrony możemy nakładać więcej warstw niż jedna, pamiętając jednak o tym, by odczekać 24h między sesjami i pozwolić poszczególnym warstwom dobrze związać z powierzchnią lakieru.

http://www.detailer.pl/blog/wp-content/uploads/2011/05/wosk-samochodowy.jpg

Wosk naturalny – jest ulubionym produktem entuzjastów auto-detailingu ze względu na przyjemność płynącą z aplikacji (często posiada owocowe zapachy i kolory) oraz właściwości ochronne i estetyczne (nadaje charakterystyczną głębię i „mokry” wygląd lakieru). Powierzchnia zabezpieczona woskiem naturalnym nabiera właściwości hydrofobowych, powodujących „perlenie” wody i ułatwia jej spływanie z powierzchni lakieru. Z reguły kluczowym składnikiem tego produktu jest carnauba – naturalny wosk roślinny pozyskiwany z liści kopernicji, palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Wosk ten wydziela się w postaci drobnych łusek z liści palmowych. Ma barwę od jasno-zielonawej do brudnoszarej, a po oczyszczeniu żółtawą lub białą. Ma ciężar właściwy 0,990-0,999. Jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Tak jak w przypadku sealantu, wosk naturalny może być nakładany warstwowo. Czas wiązania pomiędzy warstwami 12-24h. Wosk polecamy nakładać ręcznie, ruchami prostymi,  przy pomocy aplikatora piankowego, na oczyszczoną i przygotowaną (poprzez proces polerowania,  warstwę produktu typu cleaner) powierzchnię. Po ok. 10 minutach, kiedy wosk nieco wyschnie, polerujemy powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

All In One (AIO)  produkt występujący najczęściej w postaci mleczka, łączący zalety produktów takich jak cleaner i wosk syntetyczny. Pozwala o połowę skrócić czas na przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni lakieru.  Na oczyszczony lakier, w zależności od zaleceń producenta AIO możemy aplikować ręcznie za pomocą aplikatora piankowego lub z mikrofibry, w niektórych przypadkach także maszynowo przy pomocy miękkiej, wykańczającej gąbki polerskiej. Po kilku minutach od nałożenia nadmiar produktu polerujemy miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

Wosk naturalny z zawartością polimerów  produkt, który jest tzw. „hybrydą” łączącą właściwości wosku naturalnego i syntetycznego.

Quick Detailer – produkt w płynnej postaci nanoszony za pomocą atomizera, który pozwala podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz uzupełnia uszkodzoną warstwę istniejących na lakierze wosków pomiędzy sesjami woskowania. Możemy się spotkać z quick detailerami bazującymi na woskach syntetycznych, bądź naturalnych. Polecamy go jako ostatni krok po myciu i osuszeniu samochodu, kiedy nie planujemy woskowania pojazdu, pozwoli to pozbyć się niechcianych smug, zwiększy ochronę lakieru oraz korzystnie wpłynie na połysk i prezencję wozu. Jest to również dobre rozwiązanie dla bieżącej pielęgnacji i odświeżenia samochodów na wystawie.

http://www.detailer.pl/blog/wp-content/uploads/2011/05/Quick-Detailer.jpg

Produkt nanosimy za pomocą atomizera bezpośrednio na powierzchnię lakieru i polerujemy do sucha miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin