Typy podłóż, hemolizy, charakterystyka kolonii.doc

(34 KB) Pobierz

MIKROBIOLOGIA – mgr Paulina Usarek

TYPY  PODŁÓŻ:

Agar krwawy – podłoża diagnostyczne z dodatkiem krwi należą do podłóż wzbogaconych, a więc umożliwiają wzrost bakterii o dużych wymaganiach pokarmowych. Podłoże krwawe zawiera dodatek krwi, 5-10% odwłóknionej krwi baraniej.

 

Podłoże MacConkeya – podłoże diagnostyczno-wybiórcze, służy do izolacji PG- z materiałów klinicznych. Zawartość soli żółciowych i fioletu krystalicznego hamuje wzrost bakterii gramdodatnich i tych gramujemnych, które mają duże wymagania wzrostowe. Zawartość laktozy jako jedynego cukru w tym podłożu umożliwia różnicowanie pałeczek na laktozododatnie, czyli takie, które mają zdolność do rozkładu laktozy i laktozoujemne, czyli takie, które nie mają zdolności do rozkładu laktozy. W obecności barwnika wskaźnikowego – czerwieni obojętnej – wskutek zależnego od rozkładu laktozy zakwaszenia środowiska, kolonie rozkładające laktozę zabarwiają się na kolor różowy, a laktozoujemne pozostają bezbarwne lub przyjmują kolor podłoża.  

 

·         Bakterie laktozododatnie – E. coli są otoczone różową strefą wytrąconych kwasów żółciowych

·         Pałeczki laktozoujemne – Shigella, Salmonella, Pseudomonas, Serratia - mają bezbarwne kolonie.

 

Podłoże z żółcią i eskuliną BE (bile-eskuline agar) (tzw. coco-gel) – podłoże przeznaczone do izolacji i identyfikacji paciorkowców, enerokoków. Bakterie z rodzaju Enterococcus mogą rosnąć w obecności żółci i mają zdolność do hydrolizy eskuliny,  jednego ze składników podłoża. W skład podłoża wchodzi również cytrynian amonowo-żelazowy. Podczas wzrostu eskulina jest rozkładana do eskuletyny i glukozy. Zaczernienie pożywki powoduje właśnie eskuletyna, która wiąże się z cytrynianem amonowoelazowym w kompleksy.

 

·         Zaczernienie pożywki powodują wszystkie enterokoki i paciorkowce z grupy D (Streptococcus bovis)

·         Niektóre paciorkowce jamy ustnej (S. salivarius, S. mutans, S. mitis, S. constellatus,) – mogą powodować jasnoszare zabarwienie.

 

Podłoże Chapmana – jest to podłoże diagnostyczno-wybiórcze przeznaczone do izolacji gronkowców z materiałów klinicznych. Duże stężenie NaCl (7,5%) hamuje wzrost flory towarzyszącej, a szczególności bakterii gramujemnych. Podłoże zawiera mannitol. Rozkład mannitolu przez S. aureus powoduje zabarwienie się kolonii i podłoża na żółto, inne gronkowce (gronkowce koagulazoujemne) nie rozkładające mannitolu mają różowe kolonie różowe.

 

Podłoże Muellera-Hinton – podłoże rutynowo stosowane do oznaczania lekowrażliwości metodą krążkowo-dyfuzyjną. Nie zawiera składników, które utrudniałyby dyfuzję lub wchodziły w interakcje ze związkiem zawartym w krążku. Dodatek do podłoża krwi baraniej umożliwia wykonanie antybiogramu metodą krążkową bakterii o dużych wymaganiach odżywczych  (Mueller-Hinton z krwią) np. paciorkowców z rodzaju Streptococcus.

 

TYPY HEMOLIZY:

Hemoliza α – polega na wystąpieniu dookoła zielonkawej, matowej strefy na skutek przekształcania hemoglobiny w methemoglobinę.

Przykłady: paciorkowce zieleniące (paciorkowce z rodziny viridansodpowiedzialne za zapalenia wsierdzia, próchnicę zębów, S. mitis, S. mutans,  S. oralis), S. pneumoniae,  

Hemoliza β – polega na przejaśnieniu podłoża wokół kolonii na skutek całkowitego rozpuszczenia erytrocytów i wyługowaniu barwinka.

Przykłady: S. agalactiae, S.pyogenes

Hemoliza γ – to brak hemolizy, otoczenie kolonii nie zmienia się, a bakterie powodujące ten typ hemolizy określa się mianem niehemolizujących.

Przykłady: E. faecalis E. faecium

 

 

Cechy różnych kolonii różnych bakteryjnych:

§         Wielkość – średnica w mm

§         Kształt – okrągły, nieregularny, rozgałęziony, nitkowaty, mogą nie tworzyć pojedynczych kolonii tylko zarastać całe podłoże  lub kolonie rozpełzające się po podłożu

§         Brzeg kolonii – gładki, falisty, regularny, nieregularny, płatowaty regularny lub nieregularny, ząbkowany regularny lub nieregularny, nitkowaty

§         Powierzchnia kolonii – gładka, pomarszczona, lśniąca, matowa

§         Barwa i przejrzystość – przezroczysta, mętna, opalizująca, nieprzejrzysta, barwna (zdolność do wytwarzania pigmentu: S. aureus – kremowe lub żółtawe, Micrococcus – żółte, Pseudomonas na MH – zielony, żółty, niebieski, czerwony)

§         Konsystencja (struktura) – zwarta, drobnoziarnista, gruboziarnista, luźna

§         Profil kolonii – płaski, wzniosły, soczewkowaty niski/wysoki, pępkowaty, kraterowy

 

Literatura:

Diagnostyka bakteriologiczna – red. naukowy Eligia M. Szewczyk

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin