chia.odt

(23 KB) Pobierz

Chia:

Szałwia hiszpańska (spotkałam się też z nazwą szałwia argentyńska) (Salvia hispanica), zwana też Chia – pochodzi z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona. Uprawiana przez Azteków już w czasach prekolumbijskich.

Słowo Chia pochodzi od słowa Chian znaczącego oleisty.

Historycznie, nasiona Chia służyły jako podstawowy artykuł spożywczy plemion Nahua (Azteków) w środkowym Meksyku. Kronikarze jezuiccy opisują Chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy i przed szarłatem.

Nasiona Chia znane były jako pokarm dla biegaczy; używano ich jako pożywienia wysokoenergetycznego już za czasów Azteków, działają nawilżająco w przypadku suchości. Indianie z południowo-zachodniej Ameryki żywili się Chia podczas zawodów na wytrzymałość. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej stosowali je w leczeniu zaparć.

Nasiona Chia są tradycyjnie spożywane w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Wciąż jeszcze nie są popularne w Europie.

W 2009r.Unia Europejska zatwierdziła nasiona szałwii hiszpańskiej jako produkt spożywczy, pozwalając na stosowanie ich jako dodatek stanowiący do 5% całkowitej masy chleba.

Z nasion Chia uzyskuje się około 25-30% oleju, w większości kwasu linolenowego. Nasiona zawierają 20% łatwo przyswajalnego białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego, znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy, kawowy, myrycetyna, kwercetyna oraz flawonid - kamferol).

Olej z nasion Chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3, około 64%, jednak nie dorównuje nasionom siemienia lnianego. Nasiona Chia nie zawierają glutenu, zawierają bogactwo witamin i minerałów takich jak wapń, fosfor, magnez, żelazo, niacyna i cynk, zawierają śladowe ilości sodu.

Niski indeks glikemiczny sprawia, że nasiona chia są idealne dla diabetyków. Spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi.

Ogromna zawartość błonnika działa korzystnie na układ trawienny i zapewnia długie uczucie sytości. Z tego względu nasiona chia wskazane są dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Do czego jeszcze użyć nasion Chia?

                      Jako dodatek do owsianek, musli, jogurtu

                      Do sałatek warzywnych i owocowych

                      Do wypieku pieczywa również w formie zmielonej lub jako posypka na bułeczki

                      Do koktajli owocowych

                      W postaci żelu nawadniającego (podobnie jak się używa siemię lniane),czyli zalane gorącą wodą w proporcji 1 porcja chia na 9 porcji wody

                      Do zagęszczania zup, sosów, pasztetów użyte także w formie sproszkowanej

                      Z pewnością znajdę jeszcze więcej zastosowań tych nasion:)

Nie wiem niestety czy można je podawać małym dzieciom, zwróciłam się z tym zapytaniem do zaprzyjaźnionej pani dietetyk i mam nadzieję, że niebawem dopiszę jeszcze kilka zdań o tych ziarenkach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin