Katecheza 27 - Święta Rodzina.odt

(23 KB) Pobierz

Katecheza 27

 

Święta Rodzina

 

Cel:

Zwracamy uwagę na atmosferę w rodzinie Pana Jezusa – wzajemna pomoc, życzliwość wobec najbliższych .

 

Pomoce:

 

Wprowadzenie:

Rozmowa z dziećmi na temat

Rysunek Świętej Rodziny; rysunek lub przeźrocza z życia współczesnej rodziny.

           Kto mieszka z wami w domu?

           Co robicie w domu?

           Kto w rodzinie jest najważniejszy?

           Co robi mama, tata?

           Co powinny robić dzieci?

Każde dziecko chce, aby w jego domu było miło, radośnie, dobrze. Dziś poznamy Rodzinę,                    w której wszyscy byli radośni i szczęśliwi. 

 

Rozwinięcie:

Jezus, Maryja i Józef – to właśnie Święta Rodzina. Mieszkała w Nazarecie.

- czy wiecie, dlaczego Rodzina Pana Jezusa nazywała się Świętą Rodziną? Dlatego, że wszyscy się kochali, wszyscy byli dla siebie dobrzy, pomagali sobie, razem się cieszyli, razem smucili. Nikt tam się nie kłócił, nikt nie krzyczał, nikt nikogo nie bił.

           Kto w Świętej Rodzinie był najważniejszy? - wypowiedzi dzieci. Oczywiście, że Pan Jezus. Święta Rodzina była szczęśliwa, ponieważ w niej był Pan Jezus. Święty Józef był stolarzem, ciężko pracował dla Jezusa i Maryi, żeby mogli kupić sobie chleb i inne rzeczy. Bolały Go ręce,plecy, ale nie narzekał. Matka Boża – tak jak każda mama gotowała, prała, szyła. Pan Jezus pomagał swojej mamie i świętemu Józefowi. Był posłuszny, dziękował za ich pracę i trud. Wszyscy byli dla siebie dobrzy, razem się też modlili. Oglądamy rysunek Świętej rodziny. Można nauczyć piosenki: Gdy Pan Jezus był malutki...

Wasze rodziny też powinny być święte, szczęśliwe, radosne. Jeśli chcecie, aby były takie, trzeba zaprosić do siebie Pana Jezusa. Zapraszamy Go wtedy, gdy się modlimy (można pokazać obrazek rodziny wspólnie modlącej się),kiedy idziemy na mszę świętą.

 

Zastosowanie:

           Kto musi przebywać w naszej rodzinie, aby była podobna do Świętej Rodziny?

           Co mamy robić, aby Pan Jezus był w naszym domu?

           Czy słuchamy swoich rodziców i im pomagamy?

Każde dziecko chce, aby jego rodzina była radosna, szczęśliwa. Dlatego powinna zapraszać do siebie Pana Jezusa o Go kochać. Zawsze powinniśmy się modlić za swoich rodziców i dziękować za ich pracę. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin