wykład podatki.doc

(548 KB) Pobierz
PRAWO PODATKOWE

PRAWO PODATKOWE

Wykłady od 17 X 2009 do 10 I 2010

V rok  2009/2010 (prof. Kalinowski)

Egzamin wyłącznie pisemny!!!!!!!!!!!

Test wielokrotnego wyboru- 15 minut

12-13 pytań od 3 do 4 wariantów odpowiedzi!!!!!

 

PODATEK-podatek jest to przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenie pieniężne  o charakterze ogólnym, nakładane jednostronnie przez państwo , charakteryzujące się przewłaszczeniem.

CECHY PODATKU (Świadczenia):

PRZYMUSOWE- ma odróżnić „podatek” jako świadczenie na rzecz państwa czy innego organu publicznego od innych świadczeń, które płacone są dobrowolnie , o jego uiszczeniu bądź nie uiszczeniu nie decyduje świadczący czy jego wola , tylko wola państwa , które nakłada i wymaga by był uiszczony,  jednocześnie jest  świadczeniem, które pobierane jest przymusowo(możliwość zastosowania przymusu publicznego).

BEZZWROTNE- ma odróżniać podatek od różnego rodzaju świadczeń na rzecz państwa , które są świadczeniami zwrotnymi ( np.pożyczki publiczne)

NIEODPŁATNE-w zamian za spełnienie tego świadczenia  nie otrzymamy żadnego świadczenia wzajemnego.(Degi- kontrowersyjny pogląd ,że państwo wykonuje pewne funkcje  np. w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego „niby odpłatne” tym się państwo odpłaca np. kibicom” )

PIENIĘŻNE-ma odróżnić podatki od różnego rodzaju świadczeń  osobistych (np. obowiązkowa służba wojskowa) Wykształciły się w gospodarce towarowo-pieniężnej, zdarza się ,że występują kryzysy, prowadzące do zamierania gospodarki -pieniężnej. Wówczas pieniądz zostaje wyparty z rynku, a towary wymieniane są na towary. Państwo wówczas żąda od obywatela nie pieniędzy, a towarów. Następowało przekształcenie charakteru podatku z pieniężnego na niepieniężne(zdarza się rzadko)

OGÓLNE- podatek jest świadczeniem ogólnym, które:

a)nie jest pobierane w związku z jakimiś szczególnymi cechami podmiotu

b)nie jest to świadczenie pobierane na określony cel

c)pobierane na pokrycie wydatków związanych z potrzebami ogółu

JEDNOSTRONNIE NAKŁADANE PRZEZ PAŃSTWO- zostaje nałożona na podatnika przez państwo , czy inny związek publiczno-prawny w drodze jednostronnego aktu.(ustawa)poniekąd wyrażamy zgodę na płacenie podatków-wybierając przedstawicieli do Parlamentu.

PRZEWŁASZCZENIE-ma wskazywać, że skutek nałożenia podatku i zapłaty go , wówczas własność środków pieniężnych przechodzi na rzecz państwa  lub innego związku publiczno-prawnego;

wg prof. Kalinowskiego jeśli nałożymy podatek na jednostkę budżetową, to nie następuje przeniesienie własności (przewłaszczenie)

 

ELEMENTY KONSTRUKCJI PODATKU

ELEMENTY STAŁE PODATKU :

Podmiot, przedmiot, podstawa opodatkowania, stawka

Elementy zmienne (mogą ale nie muszą występować w konstrukcji podatku) : ulgi, zwolnienia, zwyżki, terminy płatności, forma zapłaty

1.PODMIOT- tu mamy na myśli jedynie pomiot zobowiązany PODATNIKA- Zobowiązany, bo ciąży na nim obowiązek podatkowy . Pewne osoby mogą być odpowiedzialne np. inkasent, płatnik  każdy z nich  jest odpowiedzialny za pobranie i odprowadzenie podatku, nie ciąży na nich obowiązek podatkowy ale są zobowiązani. Podatnikiem może być wszystko i wszyscy. Każdy podatek ma swojego podatnika , określona ustawa wskazuje , kto w danym  przypadku jest  podatnikiem.

PŁATNIK – nalicza, potrąca, odprowadza podatek we właściwym terminie na właściwy rachunek .

Odpowiada całym swoim majątkiem za te czynności do wysokości należnego podatku, ale w związku z tym ma prawo do prowizji jako formy wynagrodzenia Płatnikiem może być pracodawca w PDOF. Termin odprowadzania podatku ze stosunku pracy to do 20 dnia następnego miesiąca – termin wymagalności.

PODATNIK – ponosi ciężar podatku. Podatek obciąża jego przychód, dochód, a w skrajnych przypadkach posiadany majątek.

Odpowiada całym swoim majątkiem za ciążący na nim podatek do pełnej wysokości podatku.

INKASENT – pobiera i odprowadza podatek na rachunek organu podatkowego.

Odpowiada całym swoim majątkiem ale do wysokości pobranych, a nie odprowadzonych kwot (faktycznie pobranych).

Instytucję inkasenta przewiduje ustawa regulująca przepisy dotyczące podatku i opłat lokalnych. Rada Gminy w drodze uchwały ustala inkasenta np. w podatku rolnym, leśnym, od nieruchomości - najczęściej są to Sołtysi.

Inkasent jest też od: podatku od posiadania psa, w spółdzielniach mieszkaniowych pobiera czynsz, w opłacie targowej (prowadzący targowisko),  w opłacie miejscowej tzw. klimatyczne (prowadzący hotel).

2.PRZEDMIOT- zdarzenia prawne o bardzo zróżnicowanym charakterze , z których zaistnieniem  przepisy prawa podatkowego  wiążą powstanie obowiązku zapłaty podatku. Te zdarzenia  lub zjawiska  maja charakter ekonomiczny np. osiąganie dochodów, w prawie spadkowym przedmiotem jest nabycie spadku. Opłata od psów jest podatkiem-przedmiotem tego podatku jest posiadanie psa (charakter nieekonomiczny) opłaty środowiskowe, uzdrowiskowe również nieekonomiczny.

3.PODSTAWA OPODATKOWANIA –skwantyfikowany, ujęty wymiernie  ilościowo lub wartościowo przedmiot podatku

Np. w podatku dochodowym od osób fizycznych – przedmiotem -dochód

Np. w podatku od spadków i darowizn-przedmiotem- nabycie spadku

Łatwiej kiedy miara wartościowa.

Przy ilościowej np. ilość sztuk czy ml. w przypadku akcyzy. Podstawa  opodatkowania dla nieruchomości- ich powierzchnia domu lub gruntu (ilościowo).

4.STAWKI I SKALE PODATKOWE

Stawki- obok podstawy drugi element pozwalający obliczyć podatek .

Formuła obliczania podatku- iloczyn podstawy opodatkowania oraz stawki podatkowej.

 

              BUDOWA NORMY:

HIPOTEZA:                    DYSPOZYCJA:

1.podmiot                           1.podstawa opodatkowania

2.przedmiot                        2.stawka podatkowa

 

 

 

Występują  dwa typy stawek podatkowych:

a)procentowe np. 12%, 5% (wcześniej wyrażane ułamkiem) jaką część podstawy opodatkowania zapłacimy w postaci podatku.

b)kwotowe np. 1000 zł/1    jaka kwotę zapłacimy w postaci podatku za daną jednostkę podstawy opodatkowania.

-Zazwyczaj ustawodawca stosuje wobec określonej podstawy opodatkowania –określoną , tę samą stawkę podatkową (np. dla gruntów pod jeziorami wynosić może max. 3,90 zł/1ha w 2009r.

Podatek od nieruchomości

okres obowiązywania:  od  01-01-2010 do  31-12-2010 Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć:

              Okres             

w 2010 r.

Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu  na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1 m2   powierzchni

- pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni  wodnych od 1 ha powierzchni 

- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego  od 1 m2 powierzchni


 

0,77 
 
 

4,04 
 
 
0,39 

Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych od 1 m2 powierzchni użytkowej
 

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od  budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie   działalności gospodarczej od 1 m2 powierzchni użytkowej

- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu
  kwalifikowanym materiałem siewnym od 1 m2 powierzchni użytkowej

- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania   świadczeń zdrowotnych od 1 m2 powierzchni użytkowej

- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej  działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m2 pow.użytkowej



0,65  

 
20,51 
 

9,57 
 

4,16 
 

6,88 

Podstawa prawna:

(Mon. Pol.
z 2009 r.
nr 52, poz. 742

Od budowli

2% wartości

-zdarza się, że ustawodawca do konstrukcji podatku dla jednej podstawy opodatkowania  tworzy więcej stawek( np. przy nieruchomościach do określonej powierzchni 1 stawka, po jej przekroczeniu stawka wyższa ??????) chyba w innym państwie???????

Podatek od środków transportowych

okres obowiązywania:  od  01-01-2010 do  31-12-2010 Na podstawie art. 10 ust. 1 rada gminy określa wysokość stawek podatku od środków transportowych, z tym że stawka podatku od jednego środka transportowego nie może przekroczyć:

 

Okres

w 2010 r.

1) od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt 1, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu: 

   a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 

   b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 

   c) powyżej 9 ton 

 
 

729,28 

1.216,64 

1.459,96 

2) od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt 2 (z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 1 do ustawy) 

2.786,03 

3) od ciągnika siodłowego lub balastowego, o których mowa w art. 8 pkt 3 

1.703,27 

4) od ciągnika siodłowego lub balastowego, o których mowa w art. 8 pkt 4, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów: 

   a) do 36 ton włącznie 

   b) powyżej 36 ton 

(z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 2 do ustawy) 

 
 

2.153,41 

2.786,03 

5) od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art. 8 pkt 5 

1.459,96 

6) od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art. 8 pkt 6, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów: 

   a) do 36 ton włącznie 

   b) powyżej 36 ton 

(z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 3 do ustawy) 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin