CZY JEDZENIE RYB CHRONI PRZED RAKIEM.txt

(32 KB) Pobierz
Czy jedzenie ryb chroni przed rakiem?

Naukowcy odkryli, że ryby mogš mieć znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Które ryby i dlaczego zmniejszajš ryzyko zachorowania na raka? Czy jedzenie ryb uchroni nas przed rakiem piersi, jelita grubego, trzustki czy jajnika? Jakie składniki zawarte w rybach działajš antynowotworowo?

http://g.wieszjak.polki.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/675000/ryby_7.jpg

Z każdym rokiem ronie liczba osób chorujšcych na choroby nowotworowe, zarówno na wiecie, jak i w Polsce. Obecnie sš one (po chorobach układu kršżenia) drugš przyczynš zgonów w krajach rozwiniętych.
Działanie przeciwnowotworowe ryb

Działanie przeciwnowotworowe ryb może wynikać z obecnoci w nich kwasów EPA i DHA. Proporcja kwasu arachidonowego  kwasu tłuszczowego omega-6, do długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega 3 (DHA i EPA) w błonach komórkowych ma istotne znaczenie dla rozwoju stanu zapalnego w organizmie człowieka.

Spożywanie tłustych ryb morskich pozwala na znaczšce zwiększenie iloci kwasów tłuszczowych omega-3 w błonach komórkowych i jednoczenie dochodzi do  zmniejszenia w nich iloci kwasu arachidonowego. Prowadzi to do zmniejszenia wytwarzania w organizmie prozapalnych eikozanoidów (prostaglandyn, tromboksanów i leukotrienów).

Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mogš hamować działanie enzymu cyklooksygenazy 2 (COX-2) uczestniczšcej w produkcji prostaglandyn, co również może wpływać na proces nowotworowy.

Innymi składnikami obecnymi w rybach, które mogš odpowiadać ze działanie przeciwnowotworowe, sš selen oraz witamina D.
Ryby kontra rak  co wynika z badań?

Znaczenie regularnego spożywanie ryb dla zmniejszenia ryzyka wystšpienia chorób nowotworowych jest przedmiotem licznych badań naukowych. Wyniki nie sš wprawdzie jednoznaczne, ale z badań można wywnioskować, że ryby mogš mieć znaczenie w profilaktyce nowotworowej.

Wpływ spożywania ryb na występowanie nowotworów oceniano w badaniu trwajšcym 14 lat (w latach 1983-1996) prowadzonym wród mieszkańców północnych Włoch. I stwierdzono, że osoby spożywajšce regularnie ryby miały mniejsze  ryzyko wystšpienia wielu nowotworów, zwłaszcza przewodu pokarmowego (jamy ustnej, gardła, przełyku, żołšdka, jelita grubego, odbytnicy, trzustki) oraz  krtani, endometrium i jajników. Jednoczenie nie stwierdzono takiego zwišzku dla nowotworów: wštroby, pęcherzyka żółciowego, piersi, pęcherza moczowego, nerek, tarczycy oraz białaczek.

Częć badań koncentruje się na poszukiwaniu zwišzku pomiędzy spożywaniem ryb a występowaniem konkretnych nowotworów, co opisujemy w dalszej częci artykułu. 

Jakie znaczenie w profilaktyce nowotworów ma selen?

Selen przez długi czas uznawany był za pierwiastek toksyczny. Jednak najnowsze badania wykazały, że ma ogromne znaczenie w profilaktyce nowotworowej. W jakich dawkach powinnimy przyjmować selen? Czy można ten pierwiastek przedawkować i jakie to rodzi niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka?

Jaki wpływ na człowieka ma selen?

Selen, odkryty w 1817 r. przez Jönsa Jacoba Berzeliusa, przez długi czas był uznawany za pierwiastek toksyczny. Na terenach o dużym stężeniu selenu w glebie, dochodziło nawet do miertelnych zatruć wypasanego tam bydła, u ludzi za obserwowano wypadanie włosów, pękanie paznokci, zmiany skórne. Dopiero w połowie ubiegłego wieku naukowcy wykazali korzystne działanie selenu na organizmy ludzi i zwierzšt (choć granica pomiędzy dobroczynnym działaniem selenu a toksycznym jest wšska).

Obecnie wiemy, że ten niezbędny do życia pierwiastek jest kluczowym składnikiem selenobiałek, które majš różnorodne funkcje w organizmie. Selen m.in.:

    * chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poprzez enzymy antyoksydacyjne, np. peroksydazę glutationowš;
    * hamuje namnażanie komórek nowotworowych;
    * bierze udział w syntezie hormonów produkowanych przez tarczycę;
    * pobudza układ immunologiczny do wzrostu produkcji przeciwciał;
    * jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu;
    * wpływa na metabolizm testosteronu i fizjologię jšder;
    * neutralizuje pierwiastki rakotwórcze: kadm, ołów, rtęć.

Czy w Polsce jest selen?

Selen musi być dostarczany organizmowi w pożywieniu, jednak jego zawartoć w płodach rolnych zależy m.in. od zawartoci tego pierwiastka w glebie. Sš regiony, gdzie jest go dużo (np. USA, Kanada, niektóre rejony Chin), sš i takie, gdzie prawie ten pierwiastek nie występuje (Finlandia, Szwecja). Polska należy do regionów ubogich w selen.  Co powoduje, że nasza populacja ma niski poziom tego pierwiastka. rednie stężenie selenu u mieszkańców Polski to 70 ?g/l surowicy, podczas gdy optymalne stężenie wynosi 100-120 ?g/l  zaznacza prof. Lubiński. To, według niego, ma niebagatelny wpływ na zdrowie Polaków.

Poziom selenu we krwi a ryzyko raka płuc

Stężenie selenu (?g/l) 	       Odsetek raków w proc. (liczba)
29,0-56,41 	                   80,9% (34/42)
56,5-66,6 	                   53,6% (22/41)
66,9-77,1 	                   40,5% (17/42)
77,2-112,7 	                   24,4% (10/41)

Zwišzek raka z dietš  co jeć, by być zdrowym?

Amerykański Instytut Onkologiczny podaje, że około ??? przypadków raka ma zwišzek z dietš. Inni badacze oceniajš ten zwišzek znacznie wyżej: na 60%. Co więc warto jeć, a co ograniczyć, by być zdrowym i nie chorować? Jakie zalecenia dotyczš mięsa, alkoholu, napojów, soli i suplementów diety?

Od mutacji komórki do guza

Choroby nowotworowe sš drugš (po chorobach układu kršżenia) przyczynš zgonów w Polsce. Obecnie uważa się, że dieta to jeden z istotnych sposobów walki z nowotworami.

Pełnoobjawowa choroba nowotworowa nie pojawia się nagle, lecz rozwija się powoli. Od genetycznej mutacji pojedynczej komórki do wystšpienia pełnoobjawowego guza mija bowiem często wiele lat. Oznacza to, że mamy do dyspozycji lata, w czasie których karmimy (lub nie) potencjalnego raka.
Ważne badania dotyczšce ryzyka zachorowania na raka

W listopadzie 2007 roku wiatowa Fundacja Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund  WCRF) oraz Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research  AICR) opublikowały drugi, obszerny raport, w którym dokonano przeglšdu badań dotyczšcych wpływu trybu życia na ryzyko zachorowania na różne choroby nowotworowe.

Od czasu opublikowania pierwszego sprawozdania WCRF przed 10 laty doszło do znacznego rozwoju badań dotyczšcych zapobiegania chorobom nowotworowym. Dlatego zaistniała potrzeba opublikowania kolejnego przeglšdu.

W cišgu 5 lat ponad 20 wybitnych wiatowych ekspertów dokonało szeregu systematycznych przeglšdów pimiennictwa wiatowego, aby wycišgnšć wnioski, w jaki sposób na ryzyko wystšpienia chorób nowotworowych wpływajš podlegajšce modyfikacji czynniki (WCRF/AICR 2007).

Przeglšd ten opisuje aktualny stan wiedzy dotyczšcy powišzań pomiędzy sposobem żywienia, składem ciała, aktywnociš fizycznš a występowaniem różnych chorób nowotworowych.

W dalszej częci artykułu zostały przedstawione ogólne zalecenia, które zmniejszajš ryzyko zachorowania na nowotwór.

Dieta przeciwnowotworowa  co warto jeć, a czego warto unikać?

Jakš rolę w diecie antyrakowej odgrywa selen, kurkuma czy marchewka? Dlaczego warto pić zielonš herbatę i kawę zbożowš? Czego należy unikać w diecie przeciwnowotworowej?

W diecie przeciwnowotworowej pomocne będš także:

    * selen  zawarty w rybach (także nienasycone tłuszcze sš korzystne), ale i w niektórych wodach mineralnych, a także naturalnie w rolinach, szczególnie w zbożach, kurkach, lnie, gorczycy, cykorii (najlepiej wyrosłych na czarnoziemach).
    * kurkuma  tradycyjna przyprawa kuchni wschodniej nazywana złotem Indii. Ajurweda od stuleci zaleca jš jako rodek przeciwgrzybiczny i oczyszczajšcy krew, a ostatnio także naukowcy rozpoczęli badania nad wyprodukowaniem lekarstwa na nowotwory na bazie kurkumy. Pomimo pozornego nieuaktywniania się jej niektórych składników w organizmie, istniejš też badania wykazujšce zmniejszonš zachorowalnoć na nowotwory, gdy w diecie nie brakuje kurkumy. Jako antyoksydant (kurkumina), wymiata wolne rodniki, działa również przeciwzapalnie, poprawia kršżenie, chroni wštrobę, pomoże też na uczulenia.
    * marchewka  spożywana na surowo lub  jak u Gersona  w postaci soku, może stanowić pomoc w diecie antynowotworowej. Odtruwa tkanki oraz filtruje krew z toksyn, jest bogatym ródłem beta-karotenu, witamin z grupy B oraz witaminy C, zawiera również potas i jod. Karoten (prowitamina A) unieszkodliwia benzypren  grupę silnie rakotwórczych węglowodorów występujšcych w dymie tytoniowym.
    * sok z czerwonego buraka  chyba najpopularniejszy naturalny rodek wród pacjentów szpitali onkologicznych, nie wiedzieć czemu z zawziętociš zwalczany przez lekarzy. Co drugiemu przyjętemu powtarzajš, że picie soku z buraka mu nie pomoże. A może pomóc  co odkryli węgierscy uczeni (np. A. Ferenczy). Choć składniki i działanie buraka wydajš się jeszcze nie do końca zbadane, działa podobnie jak sok z marchwi i również stanowi ważny element w terapii Gersona. Oczyszcza krew, pomaga usunšć kwas moczowy z organizmu, ma też silny odczyn zasadowy. Dla zabieganych przydatne będš też tabletki ze sproszkowanego buraka.
    * Migdały  sš wskazane ze względu na dużš zawartoć nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E  niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Migdały zawierajš też witaminę B17, która sama w sobie może stanowić skuteczny rodek antynowotworowy.
    * Zielona herbata  o jej walorach zdrowotnych napisano już całe księgi, grube tomiszcza wypełniajšce biblioteki od parteru po strych. Oczyszcza i chroni nas nie tylko przed rakiem, ale i przed wszelkimi innymi chorobami oraz wspomaga umysł. Może też zablokować enzym odpowiedzialny za wzrost nowotworu, a w efekcie spowodować jego mierć.
      Przed chorobš p...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin