Nity w scrapbookingu.odt

(42 KB) Pobierz

Nity w scrapbookingu

http://www.cafeart.pl/hand-made/scrapbooking/diy-scrapbooking/291-nity 


Poszukując nowych, ciekawych elementów do wykorzystania w scrapbookingu czy przy robieniu kartek, być może natknęliście się kiedyś na drobne, kolorowe „oczka” - inaczej zwane nitami Wykorzystuje się je przede wszystkim jako element ozdobny, ale równie dobrze spisują się jako efektowny element łączący kilka pojedynczych fragmentów na naszych pracach.

    W polskich sklepach, głównie hipermarketach budowlanych, znaleźć możemy „większe” wydanie takich oczek, powszechnie znane jako metalowe „oczka zaciskowe”. Spróbujmy przystosować to co jest  dostępne, do naszych potrzeb. Uzyskane w ten sposób oczka nie będą co prawda tak eleganckie i trwałe, jak fabrycznie produkowane elementy, zapewniam jednak, że będziecie zadowolone z osiągniętych efektów i związanych z nimi możliwości.

    Aby przygotować kolorowe oczka zaciskowe potrzebujemy:

Metalowe oczka zaciskowe,
• Kolorowe lakiery – ja wykorzystałam DeckorLack firmy Marabu (nie sprawdziły się lakiery wykorzystywane przez modelarzy),
• Pędzelek,
• Rozcieńczalnik poliuretanowy do czyszczenia pedzla (lub specjalny preparat z grupy produktów Marabu),
• Gąbkę do kwiatów – wykorzystywana do „unieruchomienia” oczek.

    Liczba oczek oraz kolorów, które chcemy przygotować, zależy oczywiście od naszych potrzeb i możliwości. Proponuję jednak pokusić się o przygotowanie większej ilości, ponieważ oczka stosunkowo szybko są zużywane, a ewentualne nadwyżki zawsze można próbować wymienić z koleżanką np. na inny kolor:)

    Wracając do tematu, oczka umieszczamy na gąbce lub innym materiale, pozwalającym na ich utrzymanie w jednej pozycji. Należy przy tym pamiętać, aby nie dociskać oczek do samego dołu. Łepki powinny wystawać ponad gąbkę, tak aby spływający lakier nie skleił brzegu oczka z gąbką.

   Następnie wybranym lakierem pokrywamy po kolei oczka, przy czym warto zwrócić uwagę, że jaśniejsze kolory słabiej pokrywają metalowe części za pierwszym razem i lakierowanie musi być po jakimś czasie powtórzone. Choć w dotyku oczka będą suche już po krótkim czasie, proponuję poczekać 24h zanim wyjmiecie je z gąbki. W ten sposób dajemy im szansę dokładnego wyschnięcia a tym samym zmniejszamy prawdopodobieństwo uszkodzenia w dalszych pracach.

    Po wyjęciu oczek z gąbki, konieczne może się okazać wyczyszczenie ich wewnętrznej strony, tam gdzie nadmiar lakieru spłynął po ściance i przykleił się do gąbki. Tak przygotowane, oczyszczone oczka  mogą już od teraz ozdabiać nasze prace. Już wkrótce pokażę Wam, jak je praktycznie wykorzystać.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin