Ocet jabłkowy.doc

(40 KB) Pobierz
Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy


http://www.harmonica.pl/zdrowie_medycyna_naturalna_przetwory_ocet_jablkowy.htm




Ocet jabłkowy stosuje się jako przyprawę do sałatek i innych potraw, również jako środek leczniczy (uodparnia na infekcje, dostarcza składników niezbędnych do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie).

Sposób przygotowana octu
Z umytych jabłek wyciąć zepsute części, owoce zgnieść lub przetrzeć na tarce. W naczyniu ze szkła, drewna lub emaliowanej gliny – zalać miazgę z jabłek ciepłą przegotowaną wodą,
w proporcji 0,5 l na 0,4 kg jabłek.
Na każdy litr wody dodać 100 g miodu, a w celu przyśpieszenia fermentacji octowej - do 10 g drożdży piekarniczych i 20 g suchego razowego chleba.
Naczynia nie zakrywać, trzymać w pomieszczeniu o temperaturze 20-30 stopni, w ciemnym miejscu. Zalaną miazgę 2-3 razy dziennie przemieszać drewnianą łyżką, po 10 dniach przecedzić przez gazę.
Otrzymany sok przelać ponownie do naczynia z szerokim otworem. Na każdy litr soku dodać 50-100 g miodu i dobrze wymieszać, zakryć naczynie gazą i trzymać w ciepłym miejscu.
Fermentacja jest zakończona, kiedy płyn uspokoi się i zjaśnieje. W zależności od jakości soku, ocet będzie gotowy po upływie 40-60 dni.
Przelać rurką do butelek filtrując płyn przez gazę i szczelnie zakorkować.

Sposób uproszczony przygotowania octu jabłkowego
Obierki z jabłek włożyć do szklanego naczynia, zalać słodzoną wodą w proporcji 1 łyżka cukru na
1 szklankę wody. Zawiązać naczynie płótnem.
Po 3 – 4 tygodniach otrzymamy ocet gotowy do użytku.

Wybrane przykłady zastosowania

Bezsenność – po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu na 1/2 szklanki wody.

Dermatozy (choroby skórne suche ze złuszczeniem lub lekko ociekające). Nie przemywać mydłem. Miejsca chore myć roztworem złożonym z 1/3 octu jabłkowego, 1/3 wywaru z korzeni łopianu i 1/3 oleju z migdałów słodkich lub oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie zmieszać. Kawałkiem gazy wklepać
w chorą skórę. Po osuszeniu przyłożyć trochę kremu witaminowego. Zabieg powtarzać rano
i wieczorem.

Kaszel – brać co dwie godz. 1 łyżeczkę syropu o składzie: świeży sok z 1/2 cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego, 1 łyżka miodu akacjowego i 1 łyżka gliceryny. Wymieszać do uzyskania syropu, który jest bardzo smaczny.
Mieszanka powinna być zużyta w ciągu 14 godz. W przypadku silnego kaszlu należy zażywać 1 łyżeczkę syropu co 2 godz. w ciągu całego dnia. Dzieci powyżej 2 lat mogą zażywać syrop co 1 godz., ale w zmniejszonej ilości (1/4 łyżeczki 3 razy co godz. rano i podobnie po południu).

Katar sienny (alergiczny) – profilaktycznie można zażywać 1 łyżeczkę miodu rozmarynowego lub tymiankowego przed posiłkami. Wieczorem przed snem wypić roztwór 2 łyżeczek miodu akacjowego
z 1 łyżeczką octu jabłkowego i odrobiną wody mineralnej. Po 2,5 miesiącach zaleca się popijać codziennie 1 szklankę wody mineralnej z 2 łyżeczkami miodu i 2 łyżeczkami octu jabłkowego
z dodatkiem 5-10 kropli świeżego soku cytrynowego. Po 2 tygodniach można przerwać, gdyż w zasadzie groźba kataru została oddalona.

Wrażliwość na zimno – zaleca się hartowanie organizmu przez branie 2-3 razy w tygodniu kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem 1 litra octu jabłkowego i 1 kg soli morskiej. Ponadto codziennie naprzemienny prysznic z ciepłej i zimnej wody. Natrzeć ciało octem jabłkowym i ubrać się. Po kilku dniach poprawi się krążenie krwi i zniknie wrażliwość na zimno.

Napój pobudzający łaknienie - 50 g octu jabłkowego, 125 g miodu tymiankowego lub lawendowego,
1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka esencji chinowej. Macerować 14 godzin. Popijać łyżeczkę na 1/4 szklanki wody przed każdym posiłkiem. Dzieciom pół łyżeczki na 1/8 szklanki wody.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin