Zdrowotne właściwości oregano.doc

(171 KB) Pobierz
Zdrowotne właściwości oregano

Zdrowotne właściwości oregano

Monika Mikołajska, Redaktor Onetu

 

Na zdro­wot­nych wła­ści­wo­ściach ore­ga­no (zwa­ne­go rów­nież le­biod­ką po­spo­li­tą lub dzi­kim ma­je­ran­kiem) po­zna­li się już sta­ro­żyt­ni. Oj­ciec me­dy­cy­ny, Hi­po­kra­tes uwa­żał je za lek na nie­mal wszyst­kie cho­ro­by i do­le­gli­wo­ści.

Substancje lecznicze dzikiego majeranku

Foto: Shutterstock

Le­czo­no nim bie­gun­ki, katar, reu­ma­tyzm, łusz­czy­cę, bóle zębów, a nawet wście­kli­znę, trąd i żół­tacz­kę. W śre­dnio­wie­czu wie­rzo­no, że chro­ni przed mo­ca­mi dia­błów i cza­row­nic, uży­wa­no go nawet jako za­mien­nik ty­to­niu i bar­wio­no nim wełnę.

Dziś ore­ga­no ko­ja­rzy się przede wszyst­kim z aro­ma­tycz­ną przy­pra­kuch­ni śród­ziem­no­mor­skiej. Mało kto zna jego proz­dro­wot­ne od­dzia­ły­wa­nie na or­ga­nizm. Pora nad­ro­bić za­le­gło­ści – nie bez przy­czy­ny prze­cież ore­ga­no na­zy­wa­ne jest na­tu­ral­nym an­ty­bio­ty­kiem (jest bez­piecz­ne i nie wy­wo­łu­je skut­ków ubocz­nych). Oto naj­waż­niej­sze lecz­ni­cze wła­ści­wo­ści ore­ga­no.

Substancje lecznicze dzikiego majeranku

za­war­te są w olej­ku ete­rycz­nym kwia­tów, liści i ło­dy­żek ro­śli­ny. Wśród naj­bar­dziej cen­nych związ­ków z pew­no­ścią na­le­ży wy­mie­nić dwa: tymol i kar­wa­krol (na­ukow­cy z Uni­wer­sy­te­tu Geo­r­gia w USA wy­ka­za­li, że sku­tecz­nie nisz­czą one wiele wi­ru­sów, grzy­bów i pa­so­ży­tów – wię­cej na ten temat na ko­lej­nych slaj­dach). W olej­ku znaj­du­ją się rów­nież sole mi­ne­ral­ne (m.​in. wapń, że­la­zo, ma­gnez, cynk, potas), a także wi­ta­mi­ny C, K, z grupy B, pro­wi­ta­mi­na A oraz fla­wo­no­idy dzia­ła­­ce prze­ciw­za­pal­nie i bak­te­rio­bój­czo.

 

Największe stężenie dobroczynnych substancji znajdziemy w czystym olejku z oregano

Foto: Shutterstock

 

Największe stężenie dobroczynnych substancji znajdziemy w czystym olejku z oregano

Można kupić w do­brych ap­te­kach i skle­pach zie­lar­skich. Są one rów­nież obec­ne w po­pu­lar­nej przy­pra­wie, choć wy­stę­pu­ją w mniej­szych daw­kach.

Picie na­pa­ru z ore­ga­no po­ma­ga zła­go­dzić ob­ja­wy za­pa­le­nia oskrze­li, nie­ży­tu żo­łąd­ka i gar­dła, ka­szel, wzma­ga ape­tyt. Ole­jek z le­biod­ki wy­ko­rzy­stu­je się ze­wnętrz­nie m.​in. w przy­pad­ku mi­gre­ny, reu­ma­ty­zmu, ar­tre­ty­zmie.

 

Oregano chroni przed nowotworami

An­ty­ra­ko­we wła­ści­wo­ści ro­śli­na za­wdzię­cza wy­so­kiej za­war­to­ści an­ty­ok­sy­dan­tów. Jak wy­ka­za­ły, ba­da­nia są one sil­niej­sze niż w przy­pad­ku jagód i ja­błek.

 

Oregano działa antygrzybiczo

Ore­ga­no zwal­cza m.​in. Can­di­da al­bi­cans (na zdję­ciu), grzy­ba wy­wo­łu­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin