Symbole na tworzywach sztucznych.doc

(30 KB) Pobierz

Symbole na tworzywach sztucznych
Spośród wszystkich symboli, które występują na produktach, zdecydowanie najtrudniejsze do rozszyfrowania są te umieszczone na opakowaniach z tworzyw sztucznych. Właściwie ich symbol jest taki sam dla wszystkich typów tworzyw nienaturalnych – trzy strzałki tworzące trójkąt. Oznaczenie różni się jedynie cyframi i skrótami literowymi. Cyfry umieszczone są w górnej części trójkąta, a litery w dolnej. Sprawdźmy zatem, jakie informacje przekazują nam konkretne oznaczenia.

Trójkąt z jedynką i podpisem „PET” – to oznaczenie informuje konsumenta, że opakowanie wykonane jest z tworzywa zwanego politereftalanem etylenu. Opakowania PET są nam bardzo dobrze znane. W zasadzie mamy z nimi kontakt codziennie, ponieważ to w nich sprzedawane są popularne napoje i wody mineralne. PET wykorzystuje się także do produkcji maszyn i narzędzi. To bardzo wytrzymały materiał, który niestety jest szkodliwy dla środowiska i żywności. Na rozkład potrzebuje aż 100 lat! Wielu z nas ciągle nie ma o tym pojęcia. Zdecydowanie powinniśmy unikać kontaktu z opakowaniami typu PET.



Trójkąt z dwójką i podpisem „HDPE” – tego typu opakowania wykonane są z bardzo gęstego polietylenu, który należy to tzw. miękkich i elastycznych termoplastów. HDPE jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska niż PET. To tworzywo wielokrotnego użytku, które można wykorzystywać do przechowywania żywno

Trójkąt z trójką i podpisem „PVC” – to symbol polichlorku winylu, który jest jednym najbardziej szkodliwych dla środowiska materiałów. Popularny produkt, który wykonany jest na bazie polichlorku winylu, to folia aluminiowa. Koniecznie unikaj jej kupowania i stosowania, szczególnie w celu przechowywania żywności.

Trójkąt z czwórką i kodem „LDPE” – oznacza, że materiał wykonany jest z polietylenu małej gęstości. Z reguły uznawany jest za bezpieczne tworzywo. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji opakowań i folii do przechowywania żywności.

Trójkąt z piątką i kodem „PP” – to oznaczenie charakterystyczne dla opakowań wykonanych z polipropylenu, który dobrze sprawdza się w przechowywaniu żywności. Z polipropylenu produkowane są zazwyczaj pojemniki na żywność sypką, a także kubeczki i tacki jednorazowe. Polipropylen uznawany jest za bezpieczne tworzywo. Opakowania z symbolem PP można przechowywać w zamrażarce, jak i podgrzewać w mikrofalówce.

Trójkąt z szóstką i kodem „PS” – ten typ opakowania wykonuje się z polistyrenu, z którego powstaje wszystkim nam znany styropian. Opakowania z kodem PS oficjalnie uznawane są za szkodliwe dla zdrowia, gdyż w kontakcie z ciepłem wydzielają toksyny. Najpopularniejsze produkty wykonane z polistyrenu to kubki i opakowania na wynos, których notabene bardzo często używamy.

Trójkąt z siódemką i napisem „Other” lub „Inne”– to rodzaj opakowania, które trudno jednoznacznie ocenić, gdyż nie wiadomo do końca, z jakich tworzyw jest wykonane. Eksperci twierdzą jednak, że w opakowaniach oznaczonych siódemką można znaleźć większość szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji. Na przykład różne typy bisfenolu, inaczej BPA - toksycznej substancji chemicznej, która bardzo często wchodzi w skład plastikowych wyrobów. Niektóre z badań sugerują, że bisfenol może uszkadzać mózg, a nawet powodować chorobę Alzheimera. Opakowania, które oznaczone są siódemką, nie powinny być ponownie wykorzystywane, chyba, że widnieje na nich dodatkowe oznaczenie – „BPA free”. Opakowań z siódemką w oznaczeniu z pewnością nie należy traktować jako bezpieczne.

Przed każdym zakupem żywności w sztucznym opakowaniu, sprawdź koniecznie jego oznakowanie i wybierz to bezpieczne dla ciebie i środowiska.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin