Funkcje obyczajowośc-ściąga.doc

(30 KB) Pobierz
Funkcje obyczajowości:

Funkcje obyczajowości:

1.f.osobowościowotwórcza- polega na kształtowaniu, wzmacnianiu cech osobowościowych człowieka w wyniku uczestnictwa w określonych zwyczajach, obyczajach, uroczystościach i obrzędach oraz zaspakajaniu różnorodnych potrzeb i przeżyć emocjonalnych, moralnych, intelektualnych, estetycznych.

2. f. identyfikacyjna- polega na określeniu, potwierdzeniu wspólnoty osób i ich przynależności do określonej społeczności. Począwszy od grupy rodzinnej, rówieśniczej, towarzyskiej, przez grupę regionalną, etniczną, do państwowej, religijnej itp. Społeczność czuje się zintegrowana dzięki wspólnocie obyczajowości utrwalonej tradycją, celebrowanym określonym zachowaniom, przynależności religijnym itp.

3. f. interpersonalna- polega na umacnianiu wspólnotowych poprawnych więzi międzyludzkich na regulowaniu współżycia między ludźmi i między pojedynczymi osobami a grupą społeczną.

4. f. kontroli społecznej- polega na przestrzeganiu wspólnych, powszechnie przyjętych w danej społeczności uznanych norm, regulowaniu istotnych spraw społecznych, stosunków międzyludzkich, przez zastosowanie pozytywnych i negatywnych sankcji obyczajowych np. ostracyzmu towarzyskiego.

5. f. edukacyjna- polega na nieformalnym zrzeszaniu ludzi do życia w określonym systemie wartości, norm i wzorów zachowania.

 

7. f. dyferencyjna- przeciwstawna f. identyfikacyjnej i integracyjnej, polega na wyodrębnianiu się osób nie uznających powszechnie praktykowanej obyczajowości i wyłamującej się z niej. Owe zróżnicowanie, wyodrębnianie się z większości powoduję, że taka grupa traktowana jest jako mniejszość, co daje się wyraźnie zaobserwować w przypadku pogranicza kulturowego.

8. f. emocjonalna- polega na dostarczaniu różnorodnych przeżyć uwznioślających, radosnych, ludycznych, głęboko refleksyjnych, relaksacyjnych, społecznych, radosnych ale i traumatycznych, związanych z charakterem obrzędów, cerowani.

9. f. afirmacyjna- polega na potwierdzeniu, aprobowaniu i utrwalaniu sensu znaczeń w obchodzonych formach obyczajowości.

10. f. socjalizacyjna- polega na dostosowaniu się do obowiązujących do norm społecznych, na przystosowaniu się jednostek do zasad, form, zwyczajów, obyczajów obowiązujących i praktykowanych przez gr. społeczną, włączenia się do zbiorowości.

11. f. moralna- polega na uwrażliwianiu, na kultywowaniu etycznych zasad współżycia w praktykowanych formach obyczajowych.

12. f. afiliacyjna- f. podrzędna w stosunku do emocjonalnej, polega na wzmacnianiu i uatrakcyjnianiu uczuć przyjaźni, a także wyzwalaniu takich uczuć przez wspólnotę uczestnictwa w praktykowanych obyczajach.

13. f. wzorotwórcza- łączy się z f. stymulacyjną i polega na utrwalaniu uświęconych tradycją wzorów obyczajowości lub na kształtowaniu się nowych ich odmian.

14. f. ludyczna- łączy się z f. relaksacyjną, polega na spełnianiu potrzeb zabawy, rozrywki.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin