Sztuczny księżyc - prezent od Chin do 2020 roku.docx

(94 KB) Pobierz

Sztuczny księżyc – prezent od Chin do 2020 roku

W 2020 roku chińscy naukowcy planują „zawiesić” nad miastem Chengdu alternatywny Księżyc.

D:\!000\Sztuczny księżyc - prezent od Chin do 2020 roku\1\01-skpo.jpg

Sztuczny satelita ze szkłem odblaskowym może kierować promienie słoneczne na Ziemię nawet nocą. Światło z satelity może rozciągać się na obszarze od 10 do 80 km. Satelita będzie znajdował się bliżej od księżyca – w odległości 500 km, a nie 380 000 km. Z tego powodu światło będzie osiem razy jaśniejsze niż księżyc. Takie pokrycie pozwoli zaoszczędzić ponad 170 milionów USD rocznie na energii elektrycznej. Ponadto, niebieskie zwierciadło z łatwością poradzi sobie z zadaniami podczas klęsk żywiołowych lub przerw energetycznych.

Według szefa chińskiej firmy Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co (Casc) Wu Chunfeng, prace nad satelitą trwały kilka lat. Eksperymenty ze sztucznym księżycem będą prowadzone nad opuszczonymi terytoriami, aby nie przeszkadzać ludziom oraz w obserwacjach astronomicznych. Uruchomienie pilotażowe obejmie również wpływ nietypowego satelity na środowisko.

Jeżeli projekt zostanie ukończony powodzeniem, to do 2022 roku liczba sztucznych księżyców wzrośnie do czterech.

W Rosji pod koniec lat 90-tych wdrożono podobny projekt z kosmicznymi zwierciadłami zwanymi „Sztandar”, ale został on zamknięty po nieudanej próbie uruchomienia satelity.

źródło

Zgłoś jeśli naruszono regulamin