Arkady Fiedler
BIAŁYJAGUAR
Biały Jaguar
tom 3
Spis treści:
Kilka słów wstępnych
1. Po klęsce wroga
2. Ważkie postanowienie
3. Stworzyć siłę
4. „My wiemy wszystko!”
5. Dziwny pomysł Hiszpanów
6. Symara zastępczynią
7. Nad Pomerunem
8. Czy w jaskini lwa?
9. „Kapitanie, jesteś świnią!”
10. Okrucieństwo Holendrów
11. „Karibowie chcą wojny!”
12. Fortel i zasadzka
13. Pierwszy celny cios
14. Drugi cios, celniejszy
15. Sroga plantacja Blenheim
16. Zwiady i zwady
17. Zniszczenie gniazda łowców niewolników
18. Koniec plantacji Blenheim
19. Plantacja Blyenburg przestała istnieć
20. Niezwykła plantacja Wolwegat
21. „Pilnować ich jak oka w głowie!”
22. Jeszcze raz Karibowie
23. Znowu w jaskini lwa
24. Arnak będzie żył
25. Nad dolnym Orinokiem
26. Radość w Kumace i czujność
27. Wróg straszny i my straszni
28. Zwolnienie zakładników
29. Walka na rzece Orinoko
30. Ujmy nie przyniósł
W Gujanie Brytyjskiej byłem dwa razy, za pierwszym razem w czasie drugiej wojny światowej, w 1942 roku, i wtedy dzięki wojennym perypetiom zahaczyłem nie tylko o Georgetown, ale wpadłem także na Trynidad i do wenezuelskiej Cumany. Tu los zetknął mnie w jakimś klasztorze z pożółkłymi kronikami z osiemnastego wieku i doszła mnie wieść o niejakim Johnie Boberze Polonusie, który według wzmianek sprzed dwóch wieków wyrył w drzewie łodzi swe nazwisko w roku 1726 na wyspie Cocha, leżącej na północ od Cumany.
Idąc po zawiłej nitce do zamglonego kłębka, zdobyłem kruche wiadomości o owym półlegendarnym Janie Boberze i stąd kilka lat później powstały moje dwie książki: Wyspa Robinsona (1954) i Orinoko (1957).
Bujne dzieje Gujany i owego tajemniczego Jana Bobera nie dawały mi spokoju i w latach 1963/4 zapędziłem się ponownie do Gujany Brytyjskiej, by powłóczyć się wśród kilku szczepów indiańskich w interiorze. Szczególnie zaprzyjaźniłem się z ujmującymi Arawakami (moja książka Spotkałem szczęśliwych Indian), a gdy przebywałem u nich nad rzeką Pomerun, zaszedł niezwykły i doniosły wypadek. Mianowicie radio w Georgetown podało wywiad ze mną, nagrany na taśmę magnetofonową przed kilkunastu dniami, w którym to wywiadzie mówiłem serdecznie o moim postanowieniu napisania historycznej powieści z pierwszej połowy XVIII wieku, traktującej o ówczesnych wydarzeniach wśród Arawaków i dzielnej tychże walce o byt.
...
renfri73