9. Opisz budowę układu koloidalnego na przykładzie koloidu fazowego.docx

(29 KB) Pobierz

Opisz budowę układu koloidalnego na przykładzie koloidu fazowego. Koloid fazowy jest roztworem mikro-niejednorodnym dwufazowym. Fazą rozproszoną jest cząstka koloidalna zbudowana z tzw. rdzenia i zaadsorbowanej na powierzchni rdzenia warstwy dipolowo-jonowej. Dipolami są cząsteczki ośrodka dyspersyjnego, jeśli ciecz rozpraszająca jest dipolowa, a jony pochodzą ze składników reagujących elektrolitów. Cząstka koloidalna znajduje się w otoczeniu cząsteczek ośrodka dyspersyjnego. Cząsteczki ośrodka dyspersyjnego (będące w bezpośrednim kontakcie) oddziałują z powierzchniowymi jonami i cząsteczkami cząstki koloidalnej. Oddziaływanie to prowadzi do powstania wokół cząstki określonej struktury, zanikającej w miarę oddalania się od jej powierzchni. Część ośrodka dyspersyjnego, będąca pod wpływem oddziaływania z cząstka koloidalna, zwana jest warstwą rozmytą lub dyfuzyjną. Jony warstwy adsorpcyjnej są równoważone elektrostatycznie przez przeciwjony znajdujące się w warstwie rozmytej.

Strukturę i właściwości roztworu koloidu fazowego przedstawiono na przykładzie typowego układu koloidu fazowego, jakim jest hydrozol jodku srebrowego. W wyniku reakcji chemicznej między jonami srebrowymi i jonami jodkowymi tworzy się cząstka (AgI), będąca rdzeniem cząstki koloidalnej. Na powierzchni rdzenia adsorbują się w zależności od metody preparatyki jony srebrowe lub jony jodkowe, nadając cząstkom odpowiedni ładunek: dodatni lub ujemny.



W wyniku reakcji chemicznej między jonami srebrowymi i jonami jodkowymi tworzy się cząstka (AgI)n będąca rdzeniem cząstki koloidalnej;

W zależności od metody preparatyki, na powierzchni rdzenia absorbują się jony srebrowe lub jony jodkowe.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin