Witaminy, minerały i suplementy.docx

(48 KB) Pobierz

WITAMINA C

Powinno się stosować tylko lewoskrętną

 

Dobry preparat powinien mieć taką formułę, aby jego rozpad nie nastąpił zanim przejdzie do żołądka, natomiast jak najszybciej po dotarciu do fizjologicznych soków żołądkowych. Według norm większości krajów czas ten nie powinien przekraczać 60minut. Natomiast dobre preparaty mają czas dezintegracji 30 minut i mniej.

 

Test przyswajalności witamin i minerałów

 

Wrzucić witaminę do szklanki wody i co kwadrans sprawdzać, co się z nią dzieje. Dobre preparaty rozpuszczają się w ciągu 15 – 30 minut. Pół godziny należy uznać za wartość do przyjęcia. Oczywiście test ma sens tylko w przypadku tabletek, a nie kapsułek żelowych czy preparatów z założenia przewidzianych do rozpuszczania w wodzie.

 

Preparaty nieorganiczne, syntetyczne mogą zaszkodzić niż pomóc.

 

Pułapka producentów: podawanie ilości całego związku w preparacie zamiast ilości danego pierwiastka, np. „100 mg cynku w formie schelatowanej”. Oznacza to, że ten preparat zawiera tylko 10 mg cynku, a nie 100 mg.

 

Duże dawki syntetycznej witaminy C, hamują produkowanie insuliny przez trzustkę i podnoszą poziom cukru we krwi.

 

Jeżeli chcesz kupić suplement składający się z łatwo przyswajalnych składników mineralnych, sprawdź, czy jest to naturalny chelat, czy tylko mieszanka składników.

 

Czy w danym preparacie składniki są rzeczywiście chelatowane do aminokwasów, czy też jest to produkt powstały w wyniku wymieszania pierwiastków z białkiem?

 

Acerola, zwana również wiśnią z Barbados, jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. Jeden owoc aceroli ważący 4,5 g ma tyle witaminy C, co kilogram cytryn.

 

W wielu przypadkach, aby suplementowanie niektórymi pierwiastkami miało sens, powinny one być łączone ze swoimi synergistami. Najlepszym przykładem jest tu wapń i magnez. Poza zaleceniami lekarskimi, wynikającymi ze stosownego testu analitycznego, wapń i magnez muszą być przyjmowane razem w stosunku 3:1. Na poziomie wchłaniania Ca i Mg są synergistami, czyli jeden potrzebuje drugiego, aby nastąpiło wchłanianie.

 

Przykładem mogą być preparaty składające się z cynku i selenu. Są to pierwiastki antagonistyczne i wzajemnie znoszą swoje działanie, efektem, czego jest brak oczekiwanych efektów lub efekty zupełnie nie do przewidzenia, a ponadto pierwszy z nich powinien być przyjmowany wieczorem, a drugi rano.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobra multiwitamina powinna zawierać jednocześnie:

Witamina C – nie mniej niż 30 mg,

Witamina E – nie mniej niż 10 mg

Beta-karoten – nie mniej niż 2 mg

Witaminy grupy B – nie mniej niż 50 mg, w tym kwas foliowy

– nie mniej niż 50 mcg

Witamina A – 350 mcg

Witamina D3 – nie mniej niż 2 mcg

Wapń – nie mniej niż 100 mg

Magnez – nie mniej niż 75 mg

Cynk – nie mniej niż 10 mg, lecz przynajmniej 5-10 razy tyle co

miedzi

Żelazo – nie mniej niż 10 mg

Mangan – nie mniej niż 1 mg

Miedź – nie mniej niż 1 mg

Jod – nie mniej niż 100 mcg

 

Magnez wchłania się tylko rano!

 

Poza specyficznymi sytuacjami, o których zwykle powinien decydować lekarz, wapń powinien być przyjmowany razem z magnezem w stosunku 3:1.

 

Suplement omega 3 powinien pochodzić z ryb odławianych w zimnych wodach oceanicznych.

 

Omegę 3 należy przyjmować „na głodnego”, tj. co najmniej pół godziny przed jedzeniem lub nie wcześniej niż 2 godziny po jedzeniu.

 

Preparaty cynku należy przyjmować wieczorem

 

Chrom

 

Działanie chromu jest tak ważne i obejmuje tak szerokie spektrum, że warto wiedzieć sporo na ten temat. Jego działanie wszak rozpoczyna się zanim powstanie ludzki zarodek – bierze udział w podziale komórek i decyduje o prawidłowym przebiegu tego procesu. Z tego oczywiście wynika jednoznacznie, że ten pierwiastek jest niesamowicie ważny dla kobiet w ciąży i planujących ją.

Ponieważ bierze on udział w niezwykle ważnych procesach regulujących poziom insuliny, cholesterolu, produkcji kwasów tłuszczowych, nie powinny od niego odstępować osoby z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów, problemami układu krążenia, cukrzycą itp.

Połączenie chromu z insuliną stymuluje syntezę białek przez poprawę przenikania aminokwasów do wnętrza komórek. Powoduje to zwiększenie masy mięśniowej ciała.

Najlepiej wchłaniany jest pikolinian chromu.

Chrom przyswaja się po południu lub wieczorem i NIE należy go przyjmować łącznie z preparatami cynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowa forma suplementu żelaza to fumaran żelazawy, którego przyswajalność jest rzędu 25%, a pozostała część jest łatwo wydalana bez żadnych skutków ubocznych.

Preparatem żelaza popełnia się mnóstwo „grzechów”. Zarówno firmy suplementacyjne, jak i apteki oferują preparaty, których głównym składnikiem jest tlenek żelaza, czyli... rdza. Przyswajalność czegoś takiego jest na poziomie pojedynczych procentów. Co się dzieje z pozostałą częścią? Bardzo zatruwa nasz organizm. Bardzo!

Preparaty żelaza należy przyjmować rano/przed południem

 

Selen należy przyjmować

rano/przed południem

 

kofeina niszczy żelazo, potas, cynk, wapń, witaminy B1, B6, PP,

 

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K

Omega 3: główne źródła: RYBY

Omega 6: główne źródła: oleje roślinne

Zgłoś jeśli naruszono regulamin