Opowieści galicyjskie Stasiuka.docx

(36 KB) Pobierz

Andrzej Stasiuk

 

Prozaik, dramaturg, poeta, zajmuje się także krytyką literacką. Urodził się w 1960 roku                                        w Warszawie. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia.

Wydalony kolejno: z liceum zawodowego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej.                           We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu                                                          ,,Wolność i Pokój. Zdezerterował  z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987  wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Czarnem, a kilka lat później w Wołowcu w Beskidzie Niskim.

Autor felietonów prasowych, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Tytułu”, „OZON-u”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung.                                                 Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, m.in. białoruski, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski, rumuński.

Wraz z żoną  Moniką Sznajderman  prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące                                   się w literaturze środkowoeuropejskiej.

Wystąpił w filmie Gnoje (1995) Jerzego Zalewskiego, będącym adaptacją Białego kruka.

Twórczość: Mury Hebronu (opowiadania) Warszawa 1992; Wiersze miłosne i nie, Poznań 1994; Biały kruk (powieść); Poznań 1995; Opowieści galicyjskie (opowiadania), Kraków 1995; Przez rzekę (opowiadania), Gładyszów 1996; Dukla (opowiadania), Gładyszów 1997; Dwie sztuki (telewizyjne)           o śmierci, Gładyszów 1998; Jak zostałem pisarzem (próba biografii intelektualnej),Gładyszów 1998; Dziewięć (powieść), Gładyszów 1999; Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wraz            z Jurijem Andruchowyczem), Wołowiec 2000; Tekturowy samolot (szkice), Wołowiec 2000; Opowieści wigilijne (razem z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem), Czarna Ruta 2000; Zima i inne opowiadania, Wołowiec 2001; Jadąc do Babadag, Wołowiec 2004.

Opowieści galicyjskie (1995) – zbiór opowiadań Andrzeja Stasiuka, w których dominuje proza poetycka połączona z reporterskim ujęciem szczegółów topograficznych. W skład zbioru wchodzi 15 opowiadań: Józek, Władek, KowalKruk, Janek, Miejsce, Kościejny, Lewandowski, Knajpa, Babka, RudySierżant, Noc, Maryśka, Spowiedź, Noc druga, Koniec, które cyklicznie ukazywały się w ,,Tygodniku Powszechnym, a po raz pierwszy zostały wydane książkowo w 1995 roku przez Wydawnictwo Znak.

Stasiuk w swej minipowieści opisuje społeczność  Beskidu Niskiego w okresie przemian                          po upadku systemu komunistycznego i likwidacji miejscowego PGR-u. Narrator, którym jest człowiek z zewnątrz, dostrzega metamorfozy zachodzące w poszczególnych ludziach w momencie, kiedy kosmos PGR-u zamienia się w chaos kapitalizmu. Tylko część społeczności potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, reszta skazana jest na wegetację w miejscu zapomnianym przez świat. Beskid Niski przedstawiony przez Stasiuka jest miejscem mitycznym, w którym czas zakreśla koło,          a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współistnieją.

Na podstawie Opowieści galicyjskich powstał w 2008 roku film fabularny                                      Wino truskawkowe wyreżyserowany przez Dariusza Jabłońskiego.

Interpretacja

Głównym bohaterem a zarazem narratorem jest człowiek z zewnątrz - Andrzej - który wchodzi krok po kroku w ustabilizowane od lat życie małomiasteczkowej społeczności i z pasją fotoreportera śledzi każdy szczegół obserwowanej rzeczywistości. Ludzie zamknięci w dawnych wyobrażeniach, ograniczeni pewnym sposobem myślenia i utwierdzeni w tradycji i obyczajach z dziada pradziada, żyją z dnia na dzień, jakby uśpieni i nie pragnący niczego więcej do szczęścia. Nie szukają,                     nie buntują s, a gdy przychodzi ,,nowe stają się w tym zderzeniu groteskowi i nieporadni. Pierwszym, ważnym symptomem konsumpcjonizmu jest kiosk pana Władka, w którym można zakupić kolorowe czasopisma, Blue Ocean Deodorant, Fa Fresh Creme and Soap i inne mniej                czy bardziej przydatne rzeczy. To miejsce, gdzie ,,stare kobiety i dzieciarnia stoją przed mapą nowego świata, którego kontynenty uporządkowano według pragnień poszczególnych części ciała, zachacianek i smaków”. (Władek, s.17). Novum zakrada się także do knajpy, przemieszczając się hardo w papuziej kurtce American Kick Boxer,  purpurowym dresie Gladiator i cytrynowej czapce Yellowstone. Kiedy tak wystrojony Edek przechadza się po lokalu, każdy odnosi się do niego                     z respektem i ustępuje mu miejsca, bo przecież ,,podobny jest do ognistego anioła”, obnoszącego się ze swoją jasnością wsród nędzy i pospolitości strojów. (Knajpa, s. 65)

Autor nie poprzestał jednak tylko na pokazaniu tego, co powoli zaczyna szturmować spokojne dotąd życie społeczności Beskidu Niskiego Dukli, Limanowej, Sękowej. Zwraca także uwagę na to,               co określa jej charakter i definuje zachowanie poszczególnych ludzi. Jeżeli pojawiają się emocje -            to zawsze gwałtowne i niezafałszowane, występujące często w silnym sprzężeniu. Tam gdzie jest miłość, zakrada się również nienawiść, wrażliwość ustępuje miejsca sile i nieokiełznaniu, a każdy przejaw ludzkiej działalności przedstawia się niemal jako pierwotne, niczym nie ograniczone ,,przeżywanie” -  zawsze bardzo szczere  i impulsywne.  Dobrym przykładem na to jest postać  Kościejnego -  z człowieka  niezwykle czułego na krzywdę  zwierzęcia,  potrafi w jednej chwili zamienić się w kogoś nieobliczalnego, gdy w porywie złości i rozpaczy zabija  kochanka swojej żony.  Jego dalsze losy również owiane grozą i tajemnicą – umiera w wyniku zamarznięcia, a później przychodzi z zaświatów, aby prowadzić egzystencjalne dysputy z Andrzejem – sierżantem, czyniąc sobie z niego (ateisty) wyjątkowego powiernika sekretów  swojej  nieukojonej  po śmierci duszy. (Kościejny...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin