kłopoty małgosi zajęcia matematyczne.doc

(30 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 24.04.2014r.

GRUPA: 5- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Zabawy w teatr”

TEMAT: „Kłopoty Małgosi”- zabawy matematyczne diagnozujące gotowość dziecka do nauki matematyki

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - posługuje się liczebnikami głównymi i liczy prawidłowo w zakresie 10

              - posługuje się liczebnikami porządkowymi

              - rozpoznaje kształty figur geometrycznych płaskich

              - grupuje przedmioty w sensowny sposób (wg koloru, kształtu)

              - dostrzega powtarzające się sekwencje i kontynuuje występujące w danym układzie
              regularności

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami,

              - słucha uważnie poleceń i wypowiedzi innych,

- aktywnie uczestniczy w zajęciach.

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Karty pracy, koperty z figurami geometrycznymi, koszyczki, kredki, klej, przebranie dla Małgosi, kuferek.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.     CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1.      Zaproszenie dzieci do sali, przywitanie się z dziećmi, przedstawienie/ zaprezentowanie postaci Małgosi.

II.    CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.      „Kłopoty Małgosi”- nauczyciel- Małgosia opowiada dzieciom o tym jak razem z bratem zgubili się w lesie i trafili do chatki Baby Jagi. Wyjaśnia im jak się uwolnili i znaleźli kuferek Baby Jagi. Małgosia prezentuje co znalazła w kuferku (I karta pracy) i prosi dzieci o pomoc w rozwiązaniu zadania.

2.      „Pierniczki”- dzieci zgodnie z poleceniem przeliczają i kolorują odpowiednią ilość pierników:

a.       Dziewczynki- 7 pierniczków

b.      Chłopcy- 9 pierniczków

3.      „Narysuj cukierek”- dzieci przeliczają pierniki używając liczebników porządkowych i nad 3 i 6 piernikiem rysują cukierek

4.      „Magiczne kamyczki”- dzieci wyjmują z kopert figury geometryczne, nazywają je i grupują ze względu na kolor i kształt

5.      „Pomóż Małgosi odnaleźć drogę do domu”- dzieci otrzymują II kartę pracy. Zapoznają się z prezentowanym rytmem. Przy pomocy figur geometrycznych z poprzedniego zadania kontynuują dostrzeżoną regularność.

 

III.  CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

1.      Podziękowanie dzieciom za pomoc Małgosi w odnalezieniu drogi do domu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin