Cechowanie rurki Prandtla przy pomiarze wydatku zwężką Venturiego.docx

(893 KB) Pobierz

 

Politechnika Lubelska

Wydział Mechaniczny

KATEDRA TERMODYNAMIKI, MECHANIKI PŁYNÓW
I NAPĘDÓW LOTNICZYCH

Laboratorium Mechaniki płynów

Temat ćwiczenia:

Cechowanie rurki Prandtla przy pomiarze wydatku zwężką Venturiego.

Numer ćwiczenia:

11/12

Grupa:

GL 05

Nazwisko i imię osób:

Kaznowska Patrycja

Kępa Patrycja

Kibil Magdalena

Korżan Magdalena 

Data wykonania:

19.05.2015

Semestr:

II (letni)

Ocena:

Rok akademicki:

2014/2015

 

1. Cel ćwiczenia:

Celem ćwiczenia było zapoznanie się z zasadą budowy zwężki Venturiego oraz rurki Prandtla i za ich pomocą wyznaczenie odpowiednio: doświadczalnego natężenia przepływu powietrza i prędkości przepływu płynu, oraz wyznaczenie stałej rurki dla powietrza.

 

2. Przebieg ćwiczenia:

 

W pierwszej części ćwiczenia do wyznaczenia doświadczalnego natężenia przepływu powietrza, została użyta zwężka Venturiego.

 

Jest to przyrząd służący do pomiaru prędkości przepływu płynu (gazu lub cieczy) na podstawie zjawiska spadku ciśnienia w cieczy wraz ze wzrostem jej prędkości. Sama zwężka składa się z barometru różnicowego i rurki o zwężonym przepływie (dyszy). Jedna z końcówek barometru włączona jest przed zwężeniem,a  druga w samej dyszy. Działa na zasadzie stosowania prawa Bernoulliego, z którego wynika, iż w miejscu mniejszego przekroju rurki ciśnienie jest mniejsze, a spadek zależy od prędkości przepływu płynu.

 

Schemat zwężki Venturiego:

 



   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugiej części ćwiczenia została użyta rurka Prandtla do wyznaczenia prędkości przepływu płynu, stałej rurki dla powietrza.

 

Rurka Prandtla to przyrząd służący do pomiaru prędkości przepływu płynu poprzez pomiar ciśnienia w przepływającym płynie (cieczy lub gazów). Składa się on z dwóch odsadzonych w sobie rurek, z czego pierwsza wewnętrzna służy do badania całkowitego ciśnienia płynu, natomiast zewnętrzna do badania ciśnienia statycznego. Jest to udoskonalona rurka Pilota.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Wnioski:

Wartość współczynnika K dla powietrza według danych literaturowych jest wartością zbliżoną do jedności. W przypadku pomiarów dokonanych w tym ćwiczeniu, współczynnik ten jest za bardzo oddalony od wartości pierwotnej. Świadczy to o tym, iż obliczenia lub pomiary zostały wykonane z  pewnym błędem.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin