Portfolio Mysłakowski.rtf

(1554 KB) Pobierz

 

Portfolio na temat

Mysłakowskiego Zygmunta

 

 

 

 

·                         Biografia

 

Zygmunt Karol Mysłakowski urodził się 4 sierpnia 1890 roku w Nowym Mieście nad Pilicą. Mają do dyspozycji liczne działa powyżej wymienionego pedagoga nie znajdujemy w nich prawie nic na temat jego życia. Dotychczas nie ukazały się o Mysłakowskim żadne większe biografię bądź jego pamiętniki. Swojego rodzaju wyjątkiem jest stosunkowo krótki ,, życiorys naukowy” napisany przez Stefana Baścicka. Kilka fragmentów biograficznych możemy znaleźć w książce Zygmunta Mysłakowskiego pt.,, Zatracone ścieżki, zagubione ślady” w której pisał głównie o okresie, kiedy był już dorosły. Był synem wiejskiego nauczyciela, który posiadał bryczkę, konia i wyżła. Wieś w której się wychowywał określał jako ,,Kochane Łubki”, co oznacza, że Mysłakowski był związany emocjonalnie z tym miejscem i ciepło je wspominał. Jako siedemdziesięciolatek odwiedził rodzinne kąty lecz nie zastał tam już swojego dawnego domu.

Jako pięciolatek przeniósł się z rodzicami do Warszawy, gdzie przekoczył progi szkoły. Do roku 1905 uczęszczał do III Gimnazjum Państwowego, a trzy lata później ukończył Gimnazjum Wojciecha Górskiego. Studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1911 roku opublikował swoją pierwszą pracę naukową pt. ,, O.Valerian Magni i kontrowersja w sprawie odkrycia próżni”. Jednakże po dwóch latach Mysłakowski zmienił kierunek studiów , z przyrodniczego na humanistyczny i humanistą został do końca .

 

Po ukończeniu studiów Zygmunt Mysłakowski przez cztery lata pracował jako nauczyciel w gimnazjum, a także był wykładowcą Wyższych Kursów Nauczycielskich. W 1917 roku uzyskał stopień doktora filozofii, natomiast w 1919 roku ogłosił swoją drugą pracę naukową pt.,, O rozwoju pedagogiki w Polsce”. Jako młody pedagog otrzymał stanowisko dyrektora Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Lublinie.

 

Szybkie postępy naukowe sprawiły, że Mysłakowski stał się kandydatem na stanowisko profesora pedagogiki w Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał dzięki temu stypendium francuskie na studia pedagogiczne w Paryżu w 1923 roku. Po powrocie z Paryża rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim w charakterze asystenta przy Seminarium Filozoficznym, a następnie po habilitacji został kierownikiem Katedry Pedagogiki. Oprócz tego pełnił funkcję proferora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektora Instytutu Pedagogicznego w Katowicach oraz rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.

 

 

 

 

·                         Działalność Naukowa

W latach 1925-1939 Zygmunt Mysłakowski skupił grupę uczonych zajmującą się badaniami nad problemami rodziny, szkoły nauczyciela, a także środowiskach robotnicznych i wiejskich. Badania te zostały przedstawione między innymi w pracach :

,,Rodzina wiejska jako środowisko wychowawcze” (1931)

,,Wychowanie w środowisku małomiasteczkowym” - pod redakcja Mysłowskiego

,,Robotnicy piszą - pod redakcją Feliksa Grossa.

Na tym tle powstały również inne prace Zygmunta Mysłakowskiego, również o takim zabarwieniu:

1)      1.              ,,Funkcja socjalna wychowania i jej stosunek do tzw. celów wychowawczych”

2)      2.              ,,Wychowanie państwowe a narodowe”

3)      3.              ,,Państwo i wychowanie”

4)      4.              ,,Pedagogika”

5)      5.              ,,Metody i miejsce w systemie nauk”

6)      6.              ,,Pedagogika ogólna”

 

Dzięki tym pracom Zygmunt Mysłakowski zyskał uznanie w świecie nauki. Brał udział w IV Kongresie Pedagogicznym w 1939 roku, gdzie wygłosił referat pt.,,Współudział nauczycielstwa w tworzeniu systemu wychowawczego w państwie”. Zajmował się szczególnie stosunkiem państwa do wychowania, w swojej książce pt.,, Totalizm czy kultura” krytykuje faszyzm. Był zwolennikiem rozwijającego się państwa, które daje możliwość rozwoju dla młodych ludzi .

Wraz z Ignacym Szniawskim, Mysłakowski stworzył artykuł pt.,, Pedagogika i oświata w Polsce w latach 1918-1939“ w którym skrytykował takiej kierunki jak: wychowanie narodowe, wychowanie państwowe, pragmatyzm, szkołę pracy, pedaggikę kultury i pedagogikę chrześcijańską.

 

 

 

 

·                         Pedagogika ogólna według Zygmunta Mysłakowskiego

Najważniejszą ściśle pedagogiczną pracą jest rozprawa pt.,,Pedagogika, jej metody i miejsce w systemie nauk”, która znalazła się w Encyklopedii wychowania. Autor określił w niej jakie warunki są potrzebne do powstania dyscypliny naukowej. Za niezbędne uważa stworzenie systemu pojęć, danych, które mają ze sobą związek, wówczas stają się właściwym przedmiotem nauki.

Pedagigika ogólna ma za zadanie wyodrębnić, przeanalizować i opisać formy wychowania. Historia wychowania czy pedagogika porównawcza opisują systemy wychowaniaw różnych czasach i u różnych plemion. Systematyzuje ona nasze wiadomości o wychowaniu i to nie tylko w kierunku skróconego opisu lecz w kierunku wyjaśnienia obrazu wychowania. Nie jest więc czymś niezależnym od pedagogik specjalnych, ma być ich teorią, konstrukcją myślową, na mocy której fakty mogą być wiązane ze sobą i ujmowane jako całość. Pedagogika ogólna syntetyzuje materiał, wyodrębnia problemy wspólne różnym odmianom wychowania, dzięki czemu uwalnia pracowników zajmującymi się specjalnymi dziedzinami wychowania, od konieczności tworzenia za każdym razem teorii ogólnej, co byłoby uciążliwe i niewydajne. Ktoś, kto zajmuje się specjalnymi problemami, powiedzmy - wychowania estetycznego, nie może rozpoczynać od konstruowania podstawy ogólnej, ponieważ obracając się wśd maretiały specyficznego, byłby narażony na uogólnienia w zakresie swej podstawy fałszywe, bo jednostronnie, zb...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin