ob wnioski.docx

(22 KB) Pobierz
  1. Efekty krioterapii ogólnej na indywidualne fizyczne wskaźniki

Wyniki tego studium zaprzeczają hipotezie która zakładał użycie kriostymulacji przed zawodami. Występowała tendencja do pogorszenia czasu reakcji u najlepszych sportowców. U osób najsłabszych występowała owszem poprawa ale w profesjonalnym sporcie selekcja ma miejsce na najwcześniejszych etapach. W późniejszych nie ma miejsca dla amatorów, brani są pod uwagę atleci z ponadprzeciętnymi wynikami. U wielu sportowców kriostymulacja ogólna przed zawodami tak jak np. u osoby numer 5 pogorszy wyniki, co więcej lekarze i trenerzy nie powinni zalecać jej bezpośrednio przed zawodami w przeciągu 4 godzin jak w czasie przerw między seriami. W tym badaniu można dojść do wniosku że osobnicze rezultaty po krio sprowadzają wyniki danego sportowca do średniej statystycznej. Mając na uwadze medycynę sportową takie zabiegi będą prowadzić do uśrednienia wyników grup sportowców, polepszy się tylko najsłabszym. Kriostymulacja jest nieodpowiednia do aplikowania sportowcom przed zawodami.

 

  1. Elektrostymulacja prądami Kötza mięśnia czworogłowego uda

Elektrostymulacja mięśnia czworogłowego uda prądami Kotza jest skuteczna we wspomaganiu treningu sportowego u piłkarzy nożnych.

Wpływa ona korzystnie na przyrost masy i siły mięśnia czworogłowego uda i nie powoduje zaburzeń funkcji stawu kolanowego.

 

  1. Wpływ magnetoterapii i magnetostymulacji na proces restytucji powysiłkowej

Zastosowanie zabiegów magnetostymulacji lub magnetoterapii bezpośrednio po wysiłku submaksymalnym wydaje się być efektywnym środkiem w OB.

Impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości skraca czas restytucji powysiłkowej określanej powrotem tętna do wartości wyjściowej.

Nie istnieje istotna statystycznie różnica pomiędzy czasem restytucji wspomaganej magnetostymulacją lub magnetoterapią.

 

  1. WPŁYW KRIOSTYMULACJI OGÓLNOUSTROJOWEJ NA NIEKTÓRE REAKCJE WYSIŁKOWE  U SPORTOWCÓW.

Krioterapia ( 12 dni, 23 zabiegi) może powodować lepszą krążeniową i metaboliczną tolerancję wysiłku fizycznego i opóźniać narastanie zmęczenia w trakcie wykonywania pracy mięśniowej, za czym przemawia tendencja do obniżenia częstości skurczów serca i stężenia mleczanu we krwi podczas stopniowanego wysiłku

Krioterapia nie wpływa istotnie na wytrzymałość (ocenianą wysokością IAT), chociaż powoduje wyraźny wzrost zdolności do długotrwałego wysiłku w zakresie wyższych intensywności

Krioterapia powoduje istotne obniżenie reakcji stresowych na progresywny wysiłek fizyczny, na co wskazuje obniżenie reakcji hormonalnych po zabiegach w komorze kriogenicznej

W okresie badań nie obserwowano istotnych zmian  spoczynkowego stężenia hormonów (HGH, kortyzol, testosteron)

Subiektywne odczucie zawodników (potwierdzone w skali Borga) wskazuje na lepszą tolerancję, szybszą regeneracje po treningu oraz wyższą motywację do podejmowania kolejnych intensywnych obciążeń treningowych

  1. WPŁYW MASAŻU PODWODNEGO I KĄPIELI GALWANICZNEJ NA PRZEBIEG ODNOWY PO WYSIŁKU FIZYCZNYM
  • Masaż podwodny jak i kąpiel galwaniczna wpływają korzystniej na zdolności organizmu do wykonania powtórnego wysiłku fizycznego w porównaniu z wypoczynkiem biernym.
  • Masaż podwodny najszybciej przyspiesza proces restytucji powysiłkowej
  • Omawiane techniki odnowy biologicznej okazały się skuteczne w usuwaniu umiarkowanego wysiłku fizycznego

 

  1. Wpływ ogólnoustrojowego oddziaływania temperatur kriogenicznych na zdolność wysiłkową

Zmiana wszystkich parametrów wysiłku fizycznego po ogólnoustrojowej krioterapii może wskazywać na znaczne obciążenie czynnościowe ustroju tym zabiegiem, co w rezultacie czasowo ogranicza zdolność wysiłkową i utrudnia proces restytucji.

 

  1. WPŁYW ODNOWY BIOLOGICZNEJ NA WYNIKI SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH CIĘŻAROWCÓW Z PORAŻENIEM MÓZGOWYM

podczas mezocyklu bez odnowy biologicznej systematyczny trening przyczynił się do wzrostu wyników lecz wzrost ten jest nieznaczny

istotne zmiany zostały zaobserwowane dopiero po zakończeniu mezocykli z zastosowaniem odnowy biologicznej

Kompleksowa odnowa biologiczna przyniosła korzystny efekt w  treningu, wzrost obserwujemy po każdym z dwóch mezocykli treningowych z odnową biologiczną.

 

  1. APLIKACJA WORECZKA Z LODEM, AKTYWNA ROZGRZEWKA I TRZY TESTY MAKSYMALNEJ SPRAWNOŚCI MIĘŚNI

Stosowanie jedynie lodu w celu osiągnięcia wyznaczonego wyniku sportowego w danej chwili jest nieuzasadnione. Lód obniża możliwości funkcjonalne mięśni.

Rozgrzewka po stosowaniu schładzania, trwająca około 6,5 minuty pozwala na odzyskanie temperatury sprzed oziębiania tkanki. Wg decyzji trenera, zawodnik taki może wrócić do gry.

n       Przed występem sportowym należy koniecznie przeprowadzić rozgrzewkę celem uniknięcia kontuzji.

n       Schładzanie dużych grup mięśniowych wymaga obowiązkowej rozgrzewki.

n       Obniżanie temperatury tkanek przy mniejszych kontuzjach i powrót do gry jest częstym zjawiskiem, ale wymaga badań nad bezpieczeństwem mięśni. 

n       Rozgrzewka znacząco podnosi możliwości funkcjonalne mięśni,  także w połączeniu z okładami z lodem.

n       Należy rozważyć dłuższe rozgrzewanie się przed występem sportowym po 20 min. schładzaniu, np. 10min. Należy również uwzględniać bieżące warunki na boisku, korcie czy bieżni.

 

  1. Wątpliwe korzyści masażu powysiłkowego.

Autorzy sugerują że masaż powysiłkowy ma wątpliwe fizjologiczne działanie , jednak prawdopodobne jest to że powoduje on inne pozytywne efekty u sportowców niż przewidziana szybsza regeneracja po wysiłku.

 

  1. Wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na wybrane parametry biochemiczne krwi obwodowej zawodników hokeja na trawie

-w wyniku wzrostu liczby limfocytów i leukocytów wzrasta odporność organizmu oraz ochrona przed wirusami i bakteriami

-wzrost stężenia hemoglobiny skutkuje lepszym natlenowaniem krwi

-spadek wartości odczynu Biernackiego ma znaczenie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne ale tylko w granicach normy

-zmniejszenie wartości hematokrytu oraz wzrost MCV i MCHC prowadzi do poprawy właściwości reologicznych krwi i lepszego ukrwienia tkanek

 

  1. WPŁYW TRENINGU ELEKTROSTYMULACYJNEGO  NA ROZWÓJ SIŁY I JUNIORÓW UPRAWIAJĄCYCH PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin