CZAS NA INTEGRĘ.doc

(1078 KB) Pobierz
CZAS NA INTEGRĘ

CZAS NA INTEGRĘ

Centrale alarmowe SATEL serii INTEGRA dają użytkownikowi możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło. Mimo to część z instalatorów jeszcze nie stosuje rozwiązań opartych o centrale INTEGRA, zastępując je nadal centralami serii CA5, CA6 czy CA10. Zamierzamy to zmienić, pokazując jak prosta jest instalacja i programowanie systemu alarmowego opartego o te nowoczesne centrale.

1. Budowa centrali – płyta główna.

Budowa centrali sterującej

powiększ

Rys. 1 Wygląd płyty centrali alarmowej INTEGRA 32

Na płycie centrali SATEL INTEGRA możemy na pierwszy rzut oka rozróżnić moduły: zasilacza i układu ładowania akumulatora, dialera telefonicznego, sterowania wysokoprądowego, sterowania niskoprądowego, itd. Podobnie jak centrale serii CA, INTEGRA posiada śrubową listwę łączeniową, na której znajdują się: wejście zasilania AC, wyjścia wysokoprądowe OUT1, OUT2, wyjścia szyny ekspanderów DT, CK i szyny manipulatorów DTM, CKM oraz wejścia linii dozorowych Z1…Z8.

Po prawej stronie płyty od góry mamy widoczne zaciski dialera: TIP, RING - do podłączenia miejskiej linii telefonicznej oraz T-1, R-1 do podłączenia telefonów wewnętrznych. Ostatnim przyłączem na listwie jest zacisk uziemienia, który podłączamy do obudowy centrali. Poniżej listwy śrubowej znajduje się gniazdo syntezera mowy SM-2.

Na dole po prawej stronie widoczne są zaciski wyjść niskoprądowych OUT3…OUT8 – możemy za pomocą tych wyjść sterować przekaźnikami, lub innymi urządzeniami o poborze prądu nie większym niż 50mA na wyjście. Istotna uwaga: wyjścia niskoprądowe to wyjścia typu otwarty kolektor OC. W momencie uaktywnienia wyjście zwierane jest do masy. Zatem podłączenie przekaźnika do tego typu wyjścia będzie odbywać się w następujący sposób:


Rys. 2 Sposób podłączenia przekaźnika pod wyjście niskoprądowe.

Dokładny opis wyprowadzeń i ich przeznaczenie znajduje się w „instrukcji instalatora” centrali alarmowej INTEGRA 32. Na płycie centrali znajdują się także trzy zwory – jedna w module zasilacza i dwie w okolicy akumulatora NiMH. Ich przeznaczenie zostało opisane poniżej: - zwora BATTERY CHARGE (normalnie zwarta): przeznaczona do regulacji prądu ładowania akumulatora zasilania awaryjnego. Zalecamy, aby prąd ładowania był zbliżony do 1/20 pojemności akumulatora (prąd dwudziestogodzinny). Dla akumulatora 7Ah wynosi on około 400mA, a dla akumulatora 18Ah – około 800mA. - zwora MEMORY (normalnie zwarta): Gdy centrala nie jest zasilana, zdjęcie zworki MEMORY powoduje skasowanie pamięci ustawień, danych o użytkownikach, pamięci zdarzeń i zegara. Dane o hasłach administratorów i serwisu pamiętane są w odrębnej pamięci EEPROM i nie giną po zdjęciu zworki MEMORY. - zwora RESET (normalnie otwarta): Zwarcie kołków RESET umożliwia uruchomienie programu STARTER oraz wejście w tryb serwisowy „z kołków”. Procedura wykorzystania zwory opisana jest dokładnie w „instrukcji instalatora” i w podręczniku „programowanie”.

Dokładny opis wyprowadzeń i ich przeznaczenie znajduje się w „instrukcji instalatora” centrali alarmowej INTEGRA 32.

Na płycie centrali znajdują się także trzy zwory – jedna w module zasilacza i dwie w okolicy akumulatora NiMH. Ich przeznaczenie zostało opisane poniżej:

·      zwora BATTERY CHARGE (normalnie zwarta): przeznaczona do regulacji prądu ładowania akumulatora zasilania awaryjnego. Zalecamy, aby prąd ładowania był zbliżony do 1/20 pojemności akumulatora (prąd dwudziestogodzinny). Dla akumulatora 7Ah wynosi on około 400mA, a dla akumulatora 18Ah – około 800mA.

·      zwora MEMORY (normalnie zwarta): Gdy centrala nie jest zasilana, zdjęcie zworki MEMORY powoduje skasowanie pamięci ustawień, danych o użytkownikach, pamięci zdarzeń i zegara. Dane o hasłach administratorów i serwisu pamiętane są w odrębnej pamięci EEPROM i nie giną po zdjęciu zworki MEMORY.

·      zwora RESET (normalnie otwarta): Zwarcie kołków RESET umożliwia uruchomienie programu STARTER oraz wejście w tryb serwisowy „z kołków”. Procedura wykorzystania zwory opisana jest dokładnie w „instrukcji instalatora” i w podręczniku „programowanie”.

2. Umieszczenie urządzeń w obudowie, podłączenie podstawowych elementów.

Obudowa centrali sterującej

powiększ

Rys. 3 Rozmieszczenie centrali INTEGRA 32 i ekspandera CA-64 E w obudowie AWO205

Centralę INTEGA 32 montujemy najczęściej w obudowie AWO205. Oprócz płyty centrali zmieszczą się tam również dwa ekspandery CA-64 E i akumulator 7Ah lub 17Ah. Urządzenia montujemy za pomocą dostarczanych przez producenta plastikowych kołków. W obudowie wykonujemy wszystkie połączenia elektryczne. Zasilanie centrali (AC, AC) podłączamy do zacisków transformatora o napięciu 18V.

Obudowę centrali należy podłączyć pod przewód ochronny! Zabezpiecza to nie tylko przed porażeniem prądem, ale także przed skutkami przepięć (przy prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej).

Jeśli w obudowie zainstalowany będzie przynajmniej jeden ekspander CA-64 E, możemy jego wejście TMP wykorzystać do podłączenia wyłącznika sabotażowego obudowy. W przeciwnym wypadku obwód sabotażowy należy podłączyć pod jedno z wejść centrali (zazwyczaj ostatnie) i zaprogramować je jako linia sabotażowa (24H głośna).

Warto zwrócić uwagę na porządek w obudowie centrali :-) Pozwoli to w przypadku ewentualnego serwisu szybko wykryć usterkę i znaleźć odpowiedni przewód.

Centralę INTEGA 32 montujemy najczęściej w obudowie AWO205. Oprócz płyty centrali zmieszczą się tam również dwa ekspandery CA-64 E i akumulator 7Ah lub 17Ah. Urządzenia montujemy za pomocą dostarczanych przez producenta plastikowych kołków. W obudowie wykonujemy wszystkie połączenia elektryczne. Zasilanie centrali (AC, AC) podłączamy do zacisków transformatora o napięciu 18V. Obudowę centrali należy podłączyć pod przewód ochronny! Zabezpiecza to nie tylko przed porażeniem prądem, ale także przed skutkami przepięć (przy prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej).

Jeśli w obudowie zainstalowany będzie przynajmniej jeden ekspander CA-64 E, możemy jego wejście TMP wykorzystać do podłączenia wyłącznika sabotażowego obudowy. W przeciwnym wypadku obwód sabotażowy należy podłączyć pod jedno z wejść centrali (zazwyczaj ostatnie) i zaprogramować je jako linia sabotażowa (24H głośna).

Warto zwrócić uwagę na porządek w obudowie centrali :-) Pozwoli to w przypadku ewentualnego serwisu szybko wykryć usterkę i znaleźć odpowiedni przewód.

3. Obliczenia poboru prądu przez system i dobór odpowiedniego akumulatora.

Niezmiernie ważne w przypadku projektowania systemu alarmowego jest zbilansowanie zapotrzebowania urządzeń na moc. Tylko dzięki prawidłowemu dobraniu akumulatora i ewentualnych zasilaczy buforowych jesteśmy w stanie zapewnić prawidłową pracę systemu alarmowego przy awariach zasilania 230V.

Według zaleceń zawartych w normie EN 50131-1:2005 w przypadku awarii zasilania sieciowego system alarmowy powinien pracować przez 30 godzin na zasilaniu awaryjnym, wówczas, gdy system może powiadomić obsługę zdalnie o problemie z zasilaniem. Gdy nie ma zdalnego powiadamiania o awarii zasilania czas ten powinien być znacznie dłuższy.

Przy obliczaniu niezbędnej pojemności akumulatora bierze się pod uwagę dysponowany prąd na 30 godzin pracy z akumulatora. Oblicza się go odpowiednio

I30h = pojemność akumulatora/30h

Dla akumulatora 7Ah dysponowany prąd na 30 godzin wynosi:

I30h=7Ah/30h = 0,233A (233mA)

Dla akumulatora 18Ah dysponowany prąd na 30 godzin wynosi:

I30h=7Ah/30h = 0,566A (566mA)

Aby zapewnić prawidłową pracę systemu, dysponowany prąd na 30 godzin pracy musi być większy od sumarycznego prądu pobieranego przez system.

Obliczmy zatem, jaki akumulator musimy zastosować w systemie alarmowym opartym o następujące urządzenia:

L.p.

Nazwa

Średni pobór
prądu

Ilość urządzeń
w systemie

Sumaryczny
pobór prądu

1

Płyta INTEGRA 32

121mA

1

121mA

2

Ekspander CA-64 E

18mA

1

18mA

3

Czujka GRAPHITE

11mA

12

132mA

4

Manipulator INT-KLCD-GR

17mA

1

17mA

5

Manipulator INT-KLCDS-GR

33mA

1

33mA

6

Wykorzystane wejścia w systemie

5mA

15

75mA

SUMARYCZNY POBÓR PRĄDU:

396mA

Obliczony sumaryczny pobór prądu jest większy od dysponowanego prądu dla akumulatora 7AH, zatem taki akumulator jest za mały do zasilania rezerwowego tego systemu.

W tym systemie trzeba zastosować akumulator 17Ah, którego dysponowany prąd na 30 godzin wynosi 566mA i jest większy od sumarycznego poboru prądu przez system. Taki akumulator bez problemu zasili system alarmowy przez 30 godzin.

Przy projektowaniu systemu alarmowego należy wziąć także pod uwagę wydajność prądową zasilacza centrali alarmowej. Np. dla centrali INTEGRA 32 wydajność zasilacza wynosi 1,2A. Sumaryczny pobór prądu wszystkich urządzeń centrali nie może przekraczać wydajności zasilacza. Jeśli jest większy – należy stosować dodatkowe zasilacze buforowe np. AWZ100, AWZ200 czy AWZ300 lub ekspandery z własnymi zasilaczami – np. CA-64EPS, CA-64PP, itp..

4. Start centrali.

Po sprawdzeniu poprawności połączeń wszystkich urządzeń systemu alarmowego należy podłączyć do centrali zaciski akumulatora (czerwony do plusa, czarny do minusa), a następnie zasilanie sieciowe 230V. Po tym następuje start pracy centrali.

·      Jako pierwszy uruchamia się program STARTER, który sprawdza zawartość pamięci programu centrali. W trakcie jego działania miga dioda DIALER, a na wyświetlaczach manipulatorów LCD pojawia się odpowiedni komunikat. Gdy zawartość pamięci FLASH z programem centrali jest poprawna, STARTER uruchamia program centrali.

·      Program centrali zaczyna swoje działanie od sprawdzenia zawartości pamięci ustawień. Jeśli w pamięci ustawień wykryte zostaną różnice w stosunku do ustawień zaprogramowanych przez serwis, ustawienia zostaną odtworzone z pamięci FLASH. Po sprawdzeniu ustawień zaczyna działać centrala.

Dokładnie start centrali opisany jest w „instrukcji instalatora”.

5. Hasła fabryczne:

Centrala INTEGRA w procesie produkcji ma nadane hasła fabryczne. Są to odpowiednio:

·      hasło administratora, czyli użytkownika o najwyższych uprawnieniach w partycji. Administrator ma dostęp do wszystkich stref swojej partycji, a także decyduje o dostępie do systemu hasła serwisowego. Fabryczne hasło administratora to: 1111.

·      hasło serwisowe, czyli hasło użytkownika o szczególnych uprawnieniach: sterującego wszystkimi strefami, mogącego otwierać wszystkie drzwi kontrolowane przez centralę, mającego dostęp do większości funkcji centrali, mogącego wprowadzać i kasować administratorów partycji. Fabryczne hasło serwisowe to: 12345.

Po zainstalowaniu systemu alarmowego, wprowadzeniu niezbędnych ustawień należy bezwzględnie zmienić hasła użytkowników i serwisowe!

6. Programowanie centrali za pomocą DLOAD X.

Do programowania parametrów centrali INTEGRA wykorzystywany jest program DLOADX. Po zainstalowaniu i uruchomieniu, program pyta nas o hasło. Fabryczne hasło producenta to: 1234. Należy je zmienić na własne, tak, aby osoby postronne nie miały dostępu do ustawień systemów alarmowych.

Za pomocą programu DLOADX programujemy wszystkie parametry centrali: parametry wejść, wyjść, ich funkcje, funkcje logiczne, partycje, strefy itp. Instalatorom zaczynającym pracę z systemami INTEGRA polecamy korzystanie z pomocy (klawisz F1) programu DLOADX – to skarbnica wiedzy o systemie i jego parametrach.

Programowanie centrali za pomocą DLOAD X

powiększ

Programowanie centrali za pomocą DLOAD X...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin