uczta wegetariańska cz.1.doc

(457 KB) Pobierz
Pomysły na kolację

s. 1

Uczta Wegetariańska

(częsć 1 – odcinki 1-46)

Kinga „Cintamani” Błaszczyk-Wójcicka

http://uczta.vege.pl/

 

Pomysły na kolację

Sekrety domowej piekarni

Wszystkie ciasteczka świata

Zdrowo z jogurtem

Odrobina egzotyki

Sposoby na farsz

Ciasta bez jaj

Kwitnąco i smacznie

 

              Wiele ogrodowych i polnych kwiatów jest jadalnych.
Dodają potrawom oryginalnego smaku i aromatu.

 

 

ZUPA Z KWIATAMI CUKINI

 

Kiedy uprawiamy cukinię w ogródku, możemy zobaczyć, jak stopniowo z dużego żółtego kwiatu wyrastają zielone cukinie. Najsmaczniejsze są małe, które na końcu mają jeszcze pozostałości kwiatu.
Kwiaty do zupy zbierać trzeba wtedy, kiedy są w pełni kwitnienia.

 

1 kg cukini
10 kwiatów cukini
1/3 szkl. drobno posiekanej bazylii
1/2 szkl. śmietany
2 łyżki masła
1 duży seler
1 pęczka natki
2 liście laurowe
2 duże mięsiste pomidory
2 łyżki oliwy z oliwek
pieprz do smaku

 

Seler obierz i pokrój w drobną kostkę. Natkę drobno posiekaj, pomidory sparz, obierz ze skórki i drobno pokrój. W dużym garnku rozgrzej oliwę, wrzuć warzywa i smaż przez 5 minut. Zalej litrem wody, dodaj liście laurowe i gotuj pod przykryciem, aż seler będzie miękki, to jest 30-35 minut, w zależności od tego, jak duże są kostki selera.
W osobnym garnku rozgrzej masło, wrzuć pokrojoną w drobną kostkę cukinię i duś pod przykryciem z odrobiną wody 10 minut. Zalej cukinię wywarem selerowym z ugotowanymi warzywami. Dodaj połowę bazylii, kwiaty cukini i gotuj na wolnym ogniu następne 5 minut. Zdejmij z ognia, zmiksuj dokładnie, dodaj śmietanę, pieprz i sól do smaku. Ostrożnie podgrzej. Zupę podawaj z grzankami i posypaną bazylią.

 

 

SMAŻONE KWIATY AKACJI

 

Kwiaty akacji radzę zbierać z dala od dużych ulic, najlepiej wybrać się po nie do parku lub lasu. Wszystkie kwiatki na gałązce powinny być rozwinięte. Najlepsze są odmiany o białych kwiatach, dużo słodszych niż żółte.

 

30 gałązek kwiatu akacji
1 szkl. mąki
1 szkl. mleka
1 torebka cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 l oleju
4 łyżki cukru pudru

 

Mąkę z mlekiem, proszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym zmiksuj na gładkie naleśnikowe ciasto. Powinno być rzadkie i lejące się. Jeżeli będzie zbyt gęste, dodaj odrobinę wody i zmiksuj znowu.
Kwiaty akacji umyj delikatnie, ale dokładnie, i osusz. W rondlu o grubym dnie rozgrzej olej. Gałązki chwytaj za ogonki i maczaj w naleśnikowym cieście. Pozwól ścieknąć nadmiarowi ciasta. Powinno oblepiać cienką warstwą wszystkie kwiatki. Wrzucaj gałązki na rozgrzany olej i smaż na średnim ogniu na złoto. Odsączaj z oleju na papierowym ręczniku. Posyp odrobiną cukru pudru. Podawaj do herbaty, jak ciasteczka.

 

 

SAŁATA Z NASTURCJĄ

 

Do sałatki najlepiej wybierz małe, ale rozwinięte kwiatki i listki. Najdoskonalsze byłyby z własnego ogródka czy balkonu.
Do sałatek nadają się także fiołki polne, malwy, kwiaty ogórecznika i nagietki. Można je dodawać do każdej mieszanki świeżych warzyw z sałatą.

garść liści nasturcji


10 kwiatów nasturcji
1 duża sałata
1 bulwa kopru włoskiego
0,5 szkl. kiełków rzeżuchy
1 awokado
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka soku z pomarańczy
5 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżeczka miodu
szczypta pieprzu

 

Liście sałaty i nasturcji umyj i osusz. Większe porwij na kawałki. Kwiatki umyj delikatnie i ułóż na ściereczce do obeschnięcia. Kiełki przepłucz letnią wodą.
Koper włoski obierz z zewnętrznych łusek, usuń korzeń, bulwę wraz z jego natką pokrój w drobne paseczki. Awokado (musi mieć miękki i dojrzały miąższ) pokrój w kostkę. Wszystko wymieszaj w misce.
Z soku cytrynowego, pomarańczowego, oliwy, miodu, pieprzu i odrobiny soli ukręć sos. Zalej nim sałatkę i podawaj natychmiast.

 

 

KONFITURA Z PŁATKÓW DZIKIEJ RÓŻY

 

Róż w kuchni używali już starożytni Chińczycy i Persowie. Robili z nich konfitury, wonne nalewki i słodycze.
Obecnie płatki róż dodaje się do sałatek, szarlotek, ciast z wiśniami. Stosowane są do aromatyzowania syropów, słodyczy, octu oraz do wyrobu wody różanej.
Na konfiturę nadają się wszystkie odmiany dziko rosnącej róży. Muszą mieć tylko pachnące kwiaty. Najlepsze są jednak różowe.

 

0,5 kg płatków róż
2,5 szkl. cukru
2 cytryny

 

Obetnij białe nasady płatków, które mają gorzki smak. Płatki dokładnie umyj i wysyp na ściereczkę, aby obeschły. Dopiero teraz odważ właściwą ilość.
W dużym garnku, najlepiej 5-litrowym, zagotuj dwie szklanki wody i wsyp do niej płatki. Mieszanina będzie się pieniła, dlatego potrzebny jest tak duży garnek. Gotuj płatki na średnim ogniu przez 5 minut. Wyciśnij sok z cytryn.
Wsyp do garnka cukier, wlej sok z cytryn, wymieszaj i znowu doprowadź do wrzenia. Od tego czasu, co jakiś czas mieszając, gotuj płatki na wolnym ogniu ok. 45 minut. W tym czasie cukier powinien się rozpuścić, a masa stopniowo gęstnieć.
Kiedy na powierzchni zaczną się po-jawiać pierwsze bąble, a później utworzy się coś w rodzaju piany, możesz sprawdzić, czy konfitura jest gotowa. Wylej jej kroplę na spodeczek, jeżeli dość szybko zastygnie i pokryje się cienką, suchą warstewką, możesz już zestawić garnek z ognia.
Wlej konfiturę do słoików i szczelnie zakręć. Z podanych ilości powinieneś otrzymać dwa półlitrowe słoiki. Konfitura nadaje się do nadziewania pączków, naleśników, do torfów i deserów (np. owoców z bitą śmietaną). Świetna jest też po prostu z chlebem.

 

 

 

Gra w zielone

 

              Kiedy z mężem czujemy się apatyczni i brakuje nam energii, gramy w zielone.
Przez cały dzień jemy potrawy tylko z zielonych składników. Taka kuracja, dzięki dużej porcji witamin i żelaza zawartej w zielonych warzywach, owocach i ziołach, przywraca siły fizyczne i przyspiesza pracę szarych komórek.

 

 

ZIELONA ZUPA SZCZAWIOWO-SZPINAKOWA

 

1 mały seler
3 średnie ziemniaki
20 dag szczawiu
80 dag szpinaku
1 pęczek natki
3 łyżki masła
0,5 szkl śmietany
1 łyżka koncentratu pomidorowego
0,5 gałki muszkatałowej

 

Ziemniaki i seler obierz i ugotuj razem do miękkości w osolonej wodzie. Pamiętaj, że seler gotuje się dłużej niż ziemniaki (30-35 min), włóż go więc do garnka 15 minut wcześniej. Ugotowane warzywa odcedź. Litr wywaru zachowaj.
Szpinak i szczaw wypłucz, obetnij łodyżki, liście drobno pokrój. W garnku zrumień masło, dodaj szpinak, szczaw i pieprz. Podduś parę minut na wolnym ogniu, ciągle mieszając. Zalej wywarem z ziemniaków i selera, dodaj utartą na tarce gałkę muszkatołową i koncentrat pomidorowy. Posól, przykryj i gotuj 15 minut.
Ziemniaki i seler przetrzyj przez sito, dodaj do zupy. Zdejmij garnek z ognia, wlej śmietanę, dodaj pokrojoną drobno natkę i dokładnie wymieszaj.

 

 

ZIELONA FASOLKA W SOSIE Z MĄKI SOJOWEJ

 

W Indiach w świątyniach Ramy, inkarnacji Kryszny uznanej za przykład doskonałego króla, też grają w zielone. Rama miał zielonkawy odcień skóry, taki kolor mają też posążki w jego świątyniach. W rocznicę urodzin Ramy pielgrzymów, którzy przybyli, aby złożyć hołd Ramie, częstuje się tylko zielonymi potrawami. Oto przepis na wspaniałą zieloną fasolkę, której udało mi się spróbować w jednej ze świątyń.
W Indiach sos przyrządza się z mąki z grochu włoskiego. Ponieważ trudno ją u nas dostać, zastąpiłam ją sojową.

 

2 łyżki mąki sojowej
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka musztardy
0,5 szkl. śmietany
4 łyżki masła
0,5 szkl jogurtu naturalnego
0,5 łyżeczki chili
1 łyżeczka curry
0,5 łyżeczki kg zielonej fasolki szparagowej

 

Fasolkę umyj, obetnij ogonki, każdą przełam na pół. Gotuj w osolonej wodzie 8-10 minut. Odcedź, zostawiając szklankę wywaru.
Na średnim ogniu, w garnku o grubym dnie roztop masło. Wsyp do niego przyprawy, zamieszaj, wsyp obie mąki. Dokładnie rozprowadź, żeby mąka dobrze się połączyła z masłem i żeby nie było grudek.
Teraz powoli wlej do garnka wywar z gotowanej fasolki. Cały czas mieszaj. Doprowadź mieszaninę do wrzenia i wsyp do niej fasolkę, zalej wszystko śmietaną zmieszaną z jogurtem i musztardą, posól do smaku, jeszcze raz zamieszaj.
Przykryj i gotuj na małym ogniu następne 10 minut.
Podawaj z ryżem lub pieczywem.

 

 

ZIELONA SAŁATKA

 

1 duża sałata
garść liści rzodkiewki
1 awokado
1 mała zielona cukinia
1 zielona papryka
0,5 szkl. zielonych oliwek
1 duży ogórek
0,5 szkl. łuskanych pistacji
0,5 szkl. zielonego groszku
1 pęczek koperku
0,5 szkl. śmietany

 

Wszystkie warzywa umyj i osusz. Sałatę i liście rzodkiewki porwij na mniejsze kawałki. Miąższ z awokado pokrój w kostkę (dobre awokado jest miękkie), a ogórek i cukinię (nie obrane) w cienkie plasterki. Paprykę w słupki, oliwki na pół. Wymieszaj wszystko w szklanej misce z orzeszkami i groszkiem. Koperek posiekaj. Śmietanę połącz z koperkiem, posól i polej nią sałatkę.
Zieloną sałatkę warto jeść do każdego posiłku: na śniadanie, obiad i kolację.

 

 

ZIELONA ZAPIEKANKA

 

1 duży brokuł
garść zielonej fasolki
1 szkl. zielonego groszku
1 łyżeczka masła
0,5 szkl. orzechów nerkowca (niekoniecznie)
15 dag żółtego sera
SOS:
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
1 łyżeczka curry
0,5 szkl. mleka
1 łyżeczka oregano

 

Brokuły podziel na różyczki, fasolkę pokrój na pół i wszystko z groszkiem ugotuj w osolonej wodzie (ok. 10 min). Warzywa powinny być jędrne, nie za miękkie. Odcedź, zostawiając szklankę wywaru, wykorzystasz go do sosu.
Orzechy usmaż na patelni na łyżeczce masła na złoty kolor. Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
W osobnym rondlu o grubym dnie zrób sos: rozpuść masło, dodaj do niego mąkę i curry. Praż na małym ogniu 2 minuty. Powoli, cały czas mieszając, wlej do rondla mleko i wywar z warzyw. Dodaj oregano, posól. Mieszaj, aż powstanie gęsty sos. W blaszce do pieczenia lub żaroodpornym naczyniu poukładaj zielone warzywa, posyp orzechami, zalej sosem, a na wierzchu rozłóż równomiernie żółty ser. Piecz 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C.
Podawaj na gorąco z ziemniakami lub ryżem.
W zimie zamiast świeżych użyj mrożonych warzyw.

 

 

 

 

Truskawki

 

              Najsłodsze truskawki zbiera się w pierwszej połowie lipca.
Jeżeli czerwiec jest suchy i słoneczny, wspaniale nadają się na przetwory i inne smakołyki.

 

 

TRUSKAWKOWE MALPURI

 

Malpuri jest tradycyjnym indyjskim przysmakiem. Te smażone kuleczki z chrupiącego ciasta podaje się z jogurtem wymieszanym z papają czy mango. Ja jednak najbardziej lubię malpuri w jego zachodniej wersji, z truskawkami.

 

2,25 szkl. mąki tortowej
1 szkl. cukru pudru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka soku z cytryny
1 l oleju do smażenia
5 szkl. naturalnego jogurtu
0,75 kg truskawek
0,75 szkl. cukru

 

Truskawki umyj, odsącz, odłóż parę do dekoracji. Pozostałym oderwij szypułki i pokrój je w ćwiartki.
Mąkę i cukier puder przesiej do miski. Na wierzch wysyp proszek do pieczenia. Polej go sokiem z cytryny. Powinien się zapienić. Wtedy wlej do miski 1,25 szklanki wody, dodaj 2 łyżki jogurtu i dokładnie wymieszaj wszystko mikserem. Otrzymasz gęste ciasto, które będzie przylegać do łyżki i nie będzie z niej skapywać. Odstaw je na 15 minut.
W tym czasie połowę truskawek rozgnieć widelcem, dodaj do nich cukier, jogurt i dokładnie ubij trzepaczką lub mikserem. Dodaj drugą połowę pokrojonych owoców, wymieszaj delikatnie. Wstaw sos do lodówki.
W garnku o grubym dnie rozgrzej olej na średnim ogniu. Nabieraj na stołową łyżkę ciasto i drugą łyżką zsuwaj do nagrzanego oleju porcje wielkości orzecha włoskiego. Jednocześnie możesz smażyć od 6 do 8 kulek. Muszą swobodnie pływać po powierzchni oleju. Kulki smaż ok. 8 minut na niezbyt dużym ogniu, równomiernie, ze wszystkich stron, a jeżeli trzeba, przewróć je parę razy.
Trzeba bardzo uważać na ogień, jeżeli będzie za duży, ciasto szybko upiecze się z wierzchu, ale w środku kulki będą surowe. Sprawdź więc pierwszą partię, przepołowiwszy jedną z kulek, i w razie potrzeby zmniejsz ogień.
Usmażone na złotobrązowo kulki odsącz na sitku i przełóż do miski, zalej 3/4 sosu jogurtowego i pozwól kulkom nasiąkać nim przez 15 minut. Podawaj natychmiast, rozłożone do pucharków lub miseczek, polane resztą jogurtowego sosu i przybrane całymi truskawkami.

 

Wspaniałe jest też malpuri bananowe. Zamiast truskawek trzeba wziąć pięć dojrzałych bananów.

 

 

NALEŚNIKI Z TRUSKAWKAMI

 

2 szkl. mąki
2 szkl. mleka
1 torebka cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,3 szkl. oleju
1 szkl. śmietany kremówki
4 łyżki cukru
0,5 kg truskawek

 

Mąkę, mleko, cukier waniliowy, szczyptę soli i proszek do pieczenia wymieszaj mikserem. Otrzymasz rzadkie naleśnikowe ciasto. Kiedy będzie już gładkie, dodaj olej i jeszcze raz wymieszaj.
Naleśniki smaż na teflonowej patelni bez żadnego tłuszczu. Wylewaj chochelką ciasto na nagrzaną patelnię, rozprowadź dokładnie cieniutką warstwą po całej jej powierzchni i smaż z dwu stron.
Truskawki umyj, osusz i pokrój na połówki, większe sztuki na ćwiartki. Do śmietany dodaj cukier i ubij na sztywno mikserem lub trzepaczką. Na każdym naleśniku układaj pokrojone truskawki i 2 łyżki bitej śmietany. Zawijaj w ruloniki i podawaj jeszcze ciepłe.
Takie naleśniki w moim domu nazywa się królewskimi, są przepyszne. W sezonie truskawkowym jemy je prawie codziennie.

 

 

MIZERIA Z TRUSKAWKAMI

 

2 średnie ogórki szklarniowe
1 szklanka gęstej śmietany
12 sztuk dużych truskawek

 

Ogórki i truskawki umyj. Ogórki obierz i pokrój w plasterki, tak samo pokrój truskawki. Zalej wszystko śmietaną doprawioną szczyptą soli i cukru do smaku. Wymieszaj. Podawaj do obiadu natychmiast po przyrządzeniu, zanim ogórki puszczą sok.

 

 

DŻEM Z TRUSKAWEK I KIWI

 

Teraz, gdy można kupić pektyny, smażenie konfitur i dżemów jest bardzo proste i szybkie. Trzeba tylko precyzyjnie ważyć owoce i odmierzać dokładnie czas ich gotowania. Po prostu zamiast robić wszystko na oko, użyj zegarka i wagi, a sukces będzie gwarantowany.

 

75 dag truskawek
25 dag kiwi
1 cytryna
1 opakowanie pektyn "Gelfix 2+1"
55 dag cukru

 

Umyj owoce i przebierz je, zostawiając tylko dojrzałe i ładne sztuki. Truskawki obierz z szypułek, przekrój na pół. Kiwi obierz ze skórki, pokrój na plasterki, które przekrój na pół. Dopiero teraz odważ dokładnie potrzebne ilości. Cytrynę sparz, obierz cieniutko skórkę.
Do dużego garnka o grubym dnie wsyp owoce, dodaj skórkę cytrynową w całości. Odważ 55 dag cukru, z czego dwie łyżki wymieszaj z pektynami "Gelfix 2+1" i dodaj do owoców w garnku. Dokładnie wymieszaj. Postaw garnek na ogniu i, cały czas mieszając, doprowadź owoce do wrzenia. Nic przestając mieszać, wsyp cukier i pozwól zawartości garnka ponownie zawrzeć. Od tego czasu trzymaj garnek na ogniu przez 1 minutę z zegarkiem w ręku. Cały czas mieszaj. Zdejmij garnek z ognia, wyjmij skórkę cytrynową, zdejmij białą pianę z powierzchni dżemu (jeżeli jest) i przełóż szybko dżem do wcześniej przygotowanych, czystych i suchych małych słoików. Szczelnie zakręć. Prawda, że to bajecznie proste? A ile satysfakcji z własnych przetworów w zimie.
Dzięki dodaniu owoców kiwi dżem jest odrobinę kwaskowaty, ale nie traci truskawkowego smaku.

 

 

MIĘTOWA SAŁATKA OWOCOWA

 

1 kg truskawek
1 świeży ananas lub 1 puszka ananasów w syropie
1 duży zielony melon
parę listków świeżej mięty

Truskawki umyj, oberwij szypułki. Pokrój na połówki. Melon i ananas obierz ze skórki, pokrój w niedużą kostkę. Jeżeli używasz ananasów z puszki, najlepiej kup już pokrojone i tylko odsącz z syropu. Listki mięty opłucz i porwij na małe kawałki. Wymieszaj pokrojone owoce z listkami mięty w szklanym naczyniu. Podawaj schłodzone.

 

 

 

 

 

Zioła i ziółka

 

              Sezon ziołowy w pełni. Zamiast suszonych, używajmy więc świeżych zielonych liści mięty, bazylii, szałwi czy melisy. Postarajmy się też sami zebrać i ususzyć zioła, które posłużą nam zimą.

 

Świeżo zerwane zioła najlepiej zużyć w ciągu dwóch dni. Można je dłużej przechowywać w szczelnie zamykanych naczyniach, wyłożonych zwilżoną bibułką. Można też zioła zamrażać posiekane i poporcjowane. Najlepszy sposób na utrwalenie aromatu, to suszenie. Zioła zbiera się przed kwitnieniem, wiąże w pęczki i wiesza w przewiewnym i suchym miejscu. Suche liście przechowuje się pokruszone w szklanych słojach, jednak nie dłużej niż rok, potem tracą aromat.

 

 

KULKI TWAROGOWE

 

30 dag twarogu
1 l mleka
sok z 1 dużej cytryny
1 szkl. drobno posiekanych dowolnych ziół: natki pietruszki, koperku, bazylii, tymianku, rozmarynu, szałwi

 

Mleko zagotuj, zdejmij z ognia, wlej do niego sok z cytryny, zamieszaj. Po 2 minutach powinno się ściąć, dając seledynową serwatkę i dość twardy biały ser - panir.
Łyżką cedzakową wybierz go na sitko, niech odcieka przez pół godziny. Serwatkę przelej przez gazę lub sitko o drobnych oczkach i przechowuj w lodówce. Możesz jej używać do gotowania zup, warzyw lub makaronów, dodawać do ciasta na chleb. Bardzo smaczny jest chłodzący napój miętowo-serwatkowy (przepis znajdziesz poniżej).
Panir wraz z twarogiem zmiel w maszynce. Dodaj łyżeczkę soli i szczyptę pieprzu do smaku. Z masy ulep kulki wielkości orzechów włoskich, obtocz je w posiekanych ziołach. Kulki twarogowe podawaj jako dodatek do potraw z warzyw na gorąco lub na śniadanie do smarowania chleba.

 

 

NAPÓJ MIĘTOWO-SERWATKOWY

 

1 pęczek świeżej mięty
0,5 szkl. cukru
1 szkl. serwatki
3 szkl. wody sodowej
0,5 szkl. soku z cytryny

DO DEKORACJI:
1 cytryna
parę listków mięty

 

Umyj i osusz miętę, liście wraz z łodygami wrzuć do blendera, dodaj 1 łyżkę cukru i zmiksuj dokładnie. Wyłącz blender, zalej miętę 0,5 szklanki wrzątku i pozwól jej zaparzyć się pod przykryciem 10 minut. Następnie przelej miksturę przez podwójnie złożoną gazę lub bawełnianą ściereczkę. Wyciśnij resztę płynu z pozostałych na gazie liści.
Wlej wszystko jeszcze raz do blendera wraz z pozostałymi składnikami i miksuj przez minutę.
Napój miętowo-serwatkowy podawaj w upalne dni z pokruszonym lodem, przyozdobiony świeżymi listkami mięty i plasterkami cytryny.

 

 

MŁODE ZIEMNIACZKI W SOSIE BAZYLIOWYM

 

1 kg malutkich młodych ziemniaków
0,5 szkl. liści bazylii
0,5 szkl. orzechów nerkowca (casew)
1 szkl. jogurtu naturalnego
2 łyżki masła
2 pomidory

 

Ziemniaki dokładnie wyszoruj szczotką do warzyw, nie obieraj. Gotuj w osolonej wodzie 15-20 min. W tym czasie w blenderze zmiksuj na gładki sos orzechy, umyte liście bazylii, jogurt i trochę soli. Pomidory pokrój w cząstki.
Ugotowane ziemniaki wysyp na półmisek. Masło zrumień na patelni, polej nim gorące ziemniaki. Na wierzchu poukładaj cząstki pomidora i zalej wszystko sosem bazyliowym. Możesz podać jako główne danie na wegetariański letni obiad.

 

 

MASŁO ZIOŁOWE

 

1 kostka miękkiego masła
sok z jednej małej cytryny
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanego koperku

 

Drewniana gałką lub mikserem utrzyj masło na gładka masę z ziołami, pieprzem i solą do smaku, dodając stopniowo sok z cytryny.
Masło ziołowe podawaj schłodzone z lodówki. Możesz formować z niego różne kształty, zamrażając je w pojemniczkach do lodu.
Świetnie nadaje się do chleba, tostów, grzanek, krakersów, ziemniaków i makaronów. Odsmażone na nim potrawy nabierają wyjątkowego aromatu.
Bardzo smaczna jest pieczona krótka bagietka, którą możesz podawać do zup i sałatek. Pokrój bagietkę na plasterki, posmaruj je z obu stron masłem ziołowym, zlep z powrotem, zawiń w folię aluminiową i wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 200 st. C.

 

 

OLEJ TYMIANKOWY

 

Tymianek (zwany również macierzanką) jest najstarszym znanym ziołem przyprawowym. Używano go już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Stosowano także często w kuchni staropolskiej.
Wspaniale nadaje się do potraw ciężkostrawnych.
Mocny aromat tymianku można za-chować, zalewając go olejem.

 

1 l oleju słonecznikowego
4 duże gałązki tymianku
5 ziarenek pieprzu

 

Tymianek umyj i osusz. Włóż z ziarenkami pieprzu do czystego i suchego szklanego słoika, zalej olejem. Przykryj gazą, postaw na nasłonecznionym parapecie na co najmniej 2 tygodnie. Codziennie mieszaj, czystą, suchą stalową łyżką. Następnie przecedź olej przez gazę i wlej do szklanej butelki. Przechowuj zakorkowany, w ciemnym miejscu.
Oleju tymiankowego używaj do duszenia i smażenia warzyw, do sosów pomidorowych i sałatek ze świeżych warzyw i ziół.

Do sporządzania wytrawnych olejów nadają się też inne zioła: bazylia, estragon, pietruszka, koper włoski, majeranek, rozmaryn i mięta.
Z kolei z goździków, lawendy, kwiatów lipy lub płatków róż możesz zrobić słodki olej do potraw słodko-kwaśnych.

 

 

 

 

 

Lato w słoikach

 

              Przyjemnie mieć piwnicę pełną własnych przetworów na zimę. Oto parę przepisów na pyszne, szybkie i bajecznie proste przetwory z owoców i warzyw.

 

 

PAPRYKA MARYNOWANA

proporcja na 4 - 6 litrowych słoików
2,5 kg papryki (różne kolory)
0,5 szkl. cukru
12 ziaren ziela angielskiego
12 ziaren czarnego pieprzu
3 małe ost...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin