odziez wspray.docx

(14 KB) Pobierz

Slajd 2

Zasoby naturalne naszej planety powoli się kończą. To, czego wciąż jest pod dostatkiem, to zdecydowanie bakterie i inne mikroorganizmy. Dzielą się wyjątkowo szybko i jak wiele z nas wie, niekiedy bardzo trudno je zwalczyć. To właśnie ten bakteryjny potencjał zainteresował naukowców z wielu gałęzi przemysłu – również badaczy zajmujących się produkcją odzieży.

Slajd 3

Naukowcy mają więc duże pole do popisu. Obecnie, w laboratoriach na całym świecie produkuje się organy, mięso do hamburgerów czy też materiał na sztuczne kończyny. W warunkach in vitro można także spłodzić dziecko – dlaczego więc nie produkować odzieży w laboratoriach? Odzieży, która spełni wymagania nadchodzącej przyszłości.

              Slajd 4

Bakterie naszym krawcem

 

Suzanne Lee z Uniwersytetu Central Saint Martins w Londynie zaproponowała światu wyjątkową odzież, którą produkują... bakterie. Materiał powstaje w wielkich zbiornikach, w których umieszcza się roztwór herbaty z cukrem! W kadziach umieszcza się odpowiednie szczepy bakteryjne, które metabolizując cukier zawarty w roztworze herbaty, produkują prawdziwe włókna celulozy.

Slajd 5

Celuloza to cukier obecny w większości roślin. To właśnie dzięki niej możliwa jest produkcja tkanin o pochodzeniu roślinnym.

Slajd 6

Po około 2-3 tygodniach w kadzi dryfuje celulozowa mata – elastyczna, miękka i do złudzenia przypominająca materiał. Gdy ta „bakteryjna” tkanina jest jeszcze mokra, można z niej formować kształt bluzki, sukienki lub spodni. Gdy wyschnie – nadaje się do cięcia i szycia.

              Slajd 10

Odzież elektroniczna

Plecak, który poprzez wibrację szelkami zasygnalizuje, że jest otwarty; kombinezon motocyklisty, informujący jego bliskich o wypadku - to nie gadżety z filmu science-fiction, tylko elektroniczna odzież hi-tech, opracowana przez młodych polskich naukowców. Twórcy elektronicznej odzieży zwyciężyli już m.in. w konkursie na Rozwiązanie Innowacyjne Opracowane przez Młodych Wynalazców "Młody Wynalazca 2010" pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także zdobyli brązowy medal na europejskich targach innowacji Brussels Innova 2010 w Brukseli w kategorii "Młodzi wynalazcy".

Slajd 11 i 12

Elektroniczna odzież monitoruje codzienne ruchy człowieka i jeśli wykryje stan alarmowy wezwie pomoc. Taką funkcję ma zarówno opracowana przez nas marynarka, jak i kombinezon dla motocyklistów. Umieszczony w kombinezonie lub marynarce system czujników monitoruje, czy dana osoba znajduje się w ruchu, czy np. leży. - W razie wypadku drogowego poprzez SMS powiadomi rodzinę, albo wyśle informację o wypadku do ogólnopolskiego centrum monitoringu W odzieży będzie też wszyty główny sterownik, zarządzający wszystkim - mikrokontroler. W zależności od funkcji danego ubrania może ono zawierać również np. układ do sterowania automatyką w pomieszczeniach. Pytany o cenę elektronicznego ubrania, wynalazca zaznacza, że będzie ona uzależniona od funkcji, którą będzie miał konkretny strój. - Szacujemy, że elektroniczny plecak będzie droższy od zwykłego o około 50 złotych, a marynarka o około 100 zł

              Slajd 13,14,15

Ubranie w spray'u

Naukowcy stworzyli nowy materiał, który może być rozpylany bezpośrednio na ciele i po chwili stanowi gotową, świeżą odzież„Leży jak ulał”, „druga skóra” – dopiero teraz te określenia nabierają sensu. Odzież nałożoną za pomocą sprayu, można zdjąć i z powodzeniem prać. Nadaje się do wielokrotnego użytku, jest elastyczna, wygodna i może mieć unikalny wzór. A co najważniejsze – jest w pełni przyjazna środowisku Jak zakłada się odzież w sprayu? Za pomocą specjalnego pistoletu ciśnieniowego na nagim ciele rozprowadza się materiał. Nakładanie nie jest nieprzyjemne, czuć jedynie delikatne uczucie chłodu. Tuż po nałożeniu, substancja reaguje z ciałem i dochodzi do wiązania się materiału w mikrowłókna, które następnie łączą się ze sobą i tworzą zwarty materiał. Tak produkowana odzież pozbawiona jest szwów, dzięki czemu jest niezwykle wygodna.

Slajd 16

Powyższe pomysły mogą brzmieć nieco zabawnie i nieprawdopodobnie. Jednak, gdy przejdą fazę testów i trafią do produkcji masowej, z pewnością szybko podbiją rynki. Później nastanie zapewne czas inteligentnych czapek, torebek, parasolek i... Jedynym ograniczeniem będzie tu chyba tylko fantazja

Zgłoś jeśli naruszono regulamin