Odzelazianie_odmanganianie.docx

(20 KB) Pobierz

1.     Wstęp teoretyczny

Żelazo i mangan są charakterystycznymi składnikami wód  podziemnych. Zawartość żelaza w wodach podziemnych waha się od wartości śladowych do kilkudziesięciu mg/dm3. Może ono występować jako rozpuszczone i bezbarwne żelazo dwuwartościowe lub jako utlenione, wytrącające się w postaci czerwonego osadu, żelazo trójwartościowe. Mangan z kolei występuje w ilościach znacznie mniejszych i zwykle jego zawartość w wodzie nie przekracza kilku mg/dm3.

Wykorzystanie do picia, celów gospodarczych i przemysłowych wód zawierających sole żelaza i manganu może być przyczyną poważnych trudności. Na instalacjach wodociągowych pojawiają się trudne do usunięcia rdzawe osady i plamy, zostawiane przez uwodnione mieszaniny tlenków powyższych pierwiastków, dlatego ich zawartość w wodzie jest normowana. Według wymagań stawianych wodzie do picia i celów gospodarczych stężenie żelaza nie może przekraczać 0,2 mg/l, a manganu 0,05 mg/l. Wymagania co do zawartości tych składników w wodach przemysłowych są różne i ustalane indywidualnie do każdego rodzaju przemysłu.

 

Metody odżelaziania i odmanganiania wody:

 

1.      Napowietrzanie i filtrowanie

2.      Napowietrzanie, alkalizowanie i filtrowanie

3.      Napowietrzanie, dodawanie nadmanganianu potasu i filtrowanie.

 

2.     Cel i zakres badań

 

Celem badań jest ustalenie najkorzystniejszej metody odżelaziania i odmanganiania badanej wody, a także określenie optymalnych warunków procesu. Zakres ćwiczenia obejmuje:

- ustalenie optymalnego czasu napowietrzania wody,

- przeprowadzenie prób technologicznych w celu wyboru właściwej metody usuwania żelaza i manganu

- przeprowadzenie prób technologicznych w celu określenia optymalnych parametrów technologicznych ustalonej metody

 

 

 

 

 

 

 

 

3.     Sposób wykonania ćwiczenia

 

Dla badanej wody surowej wykonano analizę fizykochemiczną w zakresie: pH, mętność, barwa, zawartości żelazo dwuwartościowe (Fe+2), żelazo ogólne (Fe og), manganu (Mn), dwutlenek węgla (CO2). Wyniki przedstawione w poniższej tabeli.

 

W międzyczasie została przeprowadzone napowietrzanie wody surowej, po upływie 20 min oznaczono w próbkach: pH, mętność, barwę, Fe+2 i CO2

Tak przygotowaną wodę przefiltrowano z prędkością 5m/h przez złoże piaskowe odżelaziacza, stosując filtrację pierwszego stopnia. Pierwszą porcję filtratu ok. 1l odrzucono, w następnej oznaczono pH, mętność, Fe+2 oraz Fe og.

Jako najlepsza metoda odmanganiania została wybrana metoda odmanganiania wody na złożu filtracyjnym pokrytym warstwą tlenków manganowych. Próbka wody surowej została odżelaziona za pomocą metody napowietrzania, alkalizowania i filtrowania (pierwszego stopnia), a następnie przepuszczona z prędkością 5m/h przez złoże uaktywnione tlenkami manganu. Pierwszą porcję filtratu ok 1l odrzucono, w następnej oznaczono pH, mętność, barwę, Fe+2, Fe og, mangan i CO2.

 

 

 

 

 

L.p

Wskaźnik

Woda surowa

tp=20min

I FP V=10m/s

II FK V=10m/s

Dopuszczalne wartości

Jednostka

1.

pH

6,19

7,63

7,54

7,5

6,5-9,5

-

2.

Barwa

30

50

5

5

15

-

3.

Mętność

2,4

6,9

0,43

0,37

1

NTU

4.

Fe(II)

0,77

0,17

0,01

0,01

0,2

mgFe2+dm3

5.

Fe(ogólne)

1,32

-

0,07

0,02

-

mgFedm3

6.

Mn

0,77

-

-

0

0,05

mgMndm3

7.

CO2

70,4

17,6

8,8

4,4

-

mgCO2dm3

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin